AHİ EVREN HASTANESİ!

 

Bugün Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından hizmete açılacak olan Erdoğdu mahallesindeki Kalp- Damar Hastanesi ile ilgili kısa bir bilgi vermiştik.

Hastane binasının 1975 yılında temeli atıldığını, 1978 yılında bitirildiğini daha sonra KTÜ Tıp Fakültesi olarak hizmet verdiğini, Anavatan Partisi milletvekili Avni Akkan tarafından Sağlık Bakanlığına kazandırıldığını, 2000 yılında dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş ve Trabzon valisi Adil Yazar tarafından yeniden onarımdan geçirildiğini ve 2002 yılında Kalp ve Damar hastanesi olarak hazır hale getirildiğini yazmıştık.

Bina, hazır hale getirildikten tam 7 yıl sonra hastane olarak hizmete açılıyor.

Hastane hizmete açılmasına açılıyor, ancak araç-gereç ve eleman açısından yetersiz.

İnşallah önümüzdeki süreçte eksiklikler tamamlanır.

Önceki gün, hastaneye neden Ahi Evren adının verildiğini sormuştuk.

Ahi Evren’in Trabzon ile uzaktan yakından ilgisi olmadığını yazmış ve bu kentte yetişen bilim, ilim, siyaset adamı yok mu? diye sormuştuk.

Trabzon valisi Nuri Okutan, hastaneye Ahi Evren adının verilmesinin ayrı bir önemi olduğunu belirterek, ‘Ahi Evren, Anadolu’da esnaf anlayışının gelişmesinde çok önemli bir yeri olan ve ahilik sistemini kuran kişidir. Bir süre Trabzon’da yaşadığı bilinen Ahi Evren’in burada bir türbesi bulunmaktadır. Hastaneye Ahi Evren adı verilirken, bazı önemli değerlerimizin isimlerini yaşatmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda da hastaneye kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Ahi Evren’in adı verildi’ dedi.

Şunu kesinlikle belirteyim ki; biz de tarihi değerlerimizin yaşatılmasından yanayız.

Ancak, tarihi değerlerin adları hizmet verdikleri alanlarda yaşatılmalı.

Sayın valimiz, Trabzon’da kitap okuma kampanyası başlattı. Öncelikle bu kampanyayı sonuna kadar desteklediğimi söyleyeyim.

Sayın valimiz, okuma kampanyası başlattı. Ancak, yoğun koşuşturma içersinde anladığım kadarıyla okuma ve araştırma için pek fırsat bulamıyor.

Bunu da normal karşılıyorum. Zamanı olmayabilir.

Ancak, çevresinde değişik alanlarda bilgi sahibi olan danışmanları olmalı.

Çevresinden de bilgi alamıyorsa, bizim gibi bilgi tazelemek için bilgisayarının başına geçer internete girer AHİ EVREN yazar ve Ahi dede hakkında istediği bilgiye ulaşır; Ahi Evren’in Trabzon’da yaşamadığını görür.

Yeni hastaneye AHİ EVREN Kalp- Damar- Kardioloji Hastanesi adını bana öyle geliyor ki; ya Bakan Faruk Özak ya da milletvekili Cevdet Erdöl vermiştir.

Faruk Özak’ın babası rahmetli Ali Haydar Hafız’ın mezarı, Ahi Evren Camii bitişiğindeki tarihi mezarlıkta.

Trabzon’da yeni yapılan bir hastaneye isim verilirken, Trabzon Tabipler Odası yayınlarından olan ‘Anadolu’nun ilk tıp gazetelerinden HEKİM’ adlı derleme kitaba bir göz atılması gerekirdi. O kitapta Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yıllarında bu bölgede imkansızlıklar içersinde, insanlara derman bulmaya çalışan onca doktorun ismi yazılı!

Trabzon, Cumhuriyet döneminde de onca bilim adamı yetiştirdiğini hatırlatalım ve AHİ EVREN ile ilgili kısa bir bilgi aktaralım.

 

AHİ EVRAN KİMDİR?

 Ahi Evran, bugün İran sınırlarında yer alan, devrinin önemli kültür merkezlerinden Hoy kasabasında 1171 tarihinde doğmuş, 1261 yılında da Kırşehir’de ölmüş.

Ahi Evran’ın asıl adı Mahmud’dur. Babasının adı ve doğum yerine nispeten Mahmud bin Ahmed el-Hoyî (Hoylu Ahmet’in oğlu Mahmut) denmiştir. Künyesi Ebu’l-Hakâyık (hakikatlerin babası), lakabı Nasîrüddîn’dir (dinin yardımcısı). Ahi şecerenâmelerinde ise Nimetullah (Allah’ın nimeti) olarak anılmaktadır.

Evran (evren), Türkçe bir kelime olup “yılan, ejderha” anlamlarına gelmektedir.      

Ahi Evran Anadolu’ya geldikten kısa bir müddet sonra Kayseri’ye yerleşerek burada bir debbağ (deri işleme) atölyesi kurdu. Debbağlık yaparak (deri tabaklayarak) geçimini temin eden Ahi Evran, bilhassa sanat sahibi kimseler arasında çok sevilmiştir. Bugünkü manada esnaf teşkilâtı diyebileceğimiz Ahilik müessesesini kurarak birçok şehir ve kasabada teşkilâtlanmasını sağlamıştır. Ahi Evran-ı Velî, tarih boyunca debbağların pîri ve 32 çeşit esnaf ve sanatkâr zümresinin lideri olarak kabul edilmiştir.

Ahi Evran, (1227-28) yılından sonra Konya’ya yerleşti. Burada hem sanatını icra ediyor, hem de müderrislik yapıyordu.

Ahi Evran ömrünün son on beş yılını Kırşehir’de geçirdi.

Türkmenler ve Ahiler, IV. Kılıç Arslan’ın (saltanatı 1257-1266) yönetimi ele geçirmesinden sonra Moğolların baskısıyla yaptığı atamalar sebebiyle, sultana ve Moğollara karşı direnişe geçmişlerdi. En güçlü direnmenin vuku bulduğu Kırşehir’de, IV. Kılıçarslan ve Moğol ilhanı, Kırşehir Emiri Nureddîn Caca’yı bu isyanı bastırmakla görevlendirdi. İsyan, Nureddîn Caca yönetimindeki Moğol kuvvetlerince çok kanlı bir biçimde bastırıldı. Moğollar tarafından yapılan katliamda öldürülenlerin arasında Ahi Evran ve Mevlânâ’nın oğlu Alâaddîn Çelebi’nin de bulunduğu anlaşılmaktadır.

Ahi Evran-ı Velî, Kırşehir’de Ahi Evran Mahallesi’ndeki Ahi Evran Câmii bitişiğindeki bütün gün ziyarete açık olan türbesinde medfundur.

 

Trabzon’daki Ahi Evren Camii: Trabzon'un Boztepe semtinde bulunan tarihi cami, adını Ahi Evren'den alır. Camii; Halk arasında evliyaullah olarak anılan bir esnaf locası ve ahilik (esnaf, üretim erbabı) örgütünün kurucusu Ahi Evren adına yapılmış. 1 Nisan 1261 yılında kılıçlarla parçalanarak şehit edilen Ahi Evren'den sonra ahi mensupları Anadoluyu terk ederek "uç" şehirlere göç etmeye başlamışlar. İşte bunlardan bir kısmı Trabzon şehrine gelerek kale dışında uygun bir yere yerleşmişler. Adı geçen cami de 1261- 1265 tarihleri arasında yapılmış. Cami avlusunun giriş kapısında bulunan tarih onarım tarihi olmalı! Bugünkü cami ve türbe II. Abdülhamid'in gönderdiği 900 altınla Trabzon valisi Kadir Paşa tarafından 1887 yılında yaptırılmış.

Başbakan açılışları Başkan ile mi yapacak?

Başbakan Recep Tayip Erdoğan hafta sonunu bölgemizde geçirecek.

Bugün Trabzon’a gelecek olan Erdoğan, Cuma namazını Gülbahar Hatun Camii’nde (Büyük İmaret Camii) kıldıktan sonra, Valiliğe geçecek.

Öğle yemeğini muhtemelen Valilikte yiyecek olan Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı adı verilen valilik önündeki alanda halka hitap edecek ve Trabzon’da yapımı tamamlanan tesislerin açılışını yapacak.

Başbakan Erdoğan’ın açılışını yapacağı tesislerin büyük bölümü aylar öncesi tamamlanmıştı.

Atık tesisleri ise Trabzon ve çevre belediyelerle ortaklaşa yapıldı.

TOKİ- Belediye işbirliği ile yapılan bir başka mekan ise Zağnos Vadisi Projesi!

Başbakan, bu tesislerin açılışını yaparken öyle sanıyoruz ki, Trabzon Belediye Başkanı da yanında olacak.

Başbakan Erdoğan; TOKİ tarafından Akçaabat Yıldızlı’da yaptırılan ve hak sahiplerine teslim edilen 399 konut ile Bayındırlık ve İskan eski Bakanlarından Koray Aydın döneminde projelendirilen ve bu hükümet döneminde yaptırılan Atapark alt geçitini de hizmete açacak.

Başbakan’ın Trabzon’da teşvik konusunda açıklama yapıp yapmayacağı ise bilinmiyor.

Ancak, kimi AK Partililer Başbakan’ın Trabzon’da sürpriz yapabileceğini ve teşvik’in bir yıl daha uzatılabileceğinin müjdesini verebileceğini söylüyorlar.

 

‘Büyük lokma ye Büyük konuşma’

 Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, son dakikada karar değiştirmese büyük bir ihtimalle seçimlere AKP adayı olarak girecek.

Şefik Türkmen ile üç gün önce yüz yüze görüşmüştük.

Tek başına değil birlikte hareket ettiği ekiple AKP’ye geçebileceğinin sinyalini vermişti!

Şefik Türkmen, dün milletvekili Mustafa Cumur ve il Başkanı Muhammet Balta ile samimi bir görüntü verdi.

Şefik Türkmen’e bayrak açan AKP Akçaabat ilçe başkanı ve yönetimi gelişmeler karşısında çaresiz!

AKP yönetiminde yer alan yakın bir dostuna ‘Sana hiç yakıştıramadım’ diyen Şefik Türkmen, bugün sürpriz yaşanmasa AKP’li olacak!

Atalarımız, boşuna ‘Büyük lokma ye büyük konuşma’ dememişler!

Şefik Türkmen’in, AKP adayı olarak seçime girmesi Akçaabat’ta dengeleri değiştirebilir!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.