Ahilik Kültürü ve İmecenin Aile Çiftçiliğindeki Önemi

Anadolu köylüsünün insanlığa armağan ettiği birlik ve yardımlaşma ruhunun en güzel örneklerinden biri imece kültürüdür. Mikro ekonomik birimler olan aile çiftçiliği işletmeleri birleşerek tarımsal kooperatifleri oluşturur ve ülke ekonomisine katkıda bulunurlar. Sosyal devlet ancak toplumda eşit dağılımın olduğu ve sosyal refahın yüksek olduğu ülkelerde olur. Bu da toplumda aile işletmelerinin güçlü olduğu, çiftçiliğin tabana yayıldığı ve aile çiftçiliğinin geliştirilmesiyle sağlanır. Aile bir toplumun temelini ve devleti oluşturan en önemli öğedir. Güçlü devlet, güçlü millet sağlıklı bir aile yapısıyla olur.

Ahilik kaynağını eski Türk töre ve adetlerinden alan ve Anadolu’da yüksek bir gelişim gösteren, esnaf, zanaatkâr, çiftçi ve benzer bütün çalışma kollarını içine alan ocaktır. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir. O bununla birlikte olgun, ahlaklı, merhametli, iyiliksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir. Ortaklaşa iş yapıp karşılıklı destek olmaya Ahilik sisteminde imece denmiştir. İmece: Kısa zamanda bitirilmesi zorunlu, fakat tek kişi tarafından başarılamayacak olan tarla veya ev işlerinde komşuların, hatta tüm köy halkının bir karşılık beklemeden yardım etmesidir. Bu modelleme Türk tarımında ve Türk aile işletmeciliğinde derin izler bırakmıştır. Ahilik ilkelerini aile işletmeciliğinde uygulanması Dünya tarımına, Dünya barışına ve sosyal kalkınmaya ciddi katkılar verecektir.

Ahilik, bireyselliğin ön plana çıktığı ve sömürgeciliğin ivme kazandığı dünyamızda hayati öneme sahiptir. Ahilik Mevlana hoşgörüsünü dünyaya taşıyarak çok uluslu şirketlerin sömürgecilik, düşük ücret, arz ve talep piyasalarındaki dengesizliklerden faydalanmalarını minimum seviyeye indirger. 

Toplumlar sevgi, kardeşlikle ve paylaşımcılıkla büyürler. Bu da sadece ailede sağlanır. Sağlıklı bir aile yapısına sahip olan aile işletmeleri, aile çiftçiliği modellemeleri kurarak kırsal kalkınmanın ana gücünü oluştururlar. Güçlü aile işletmeleri ve aile çiftçiliği sömürüyü, fakirliği, işsizliği en aza indirgeyerek dünya barışına olumlu katkıda bulunurlar. Dünyanın bozulan ekonomik, sosyal, siyasal dengelerini yeniden organize ederek sevgi ve kardeşliğin gelişmesine olumlu katkıda bulunur. Bu nedenle özgür ve müreffeh bir dünya için güçlü aile işletmelerine ihtiyaç olacaktır.

Aile çiftçiliğinin gıda güvencesinin sağlanması ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasında oynayacağı rolü yerine getirebilmesi için; mevcut durumu, sorunları tespit etmek, güçlü ve zayıf yönlerimizi ortaya koyarak çözüm önerileri geliştirmek önemli bir adımdır. Bu amaçla hazırlanacak eylem planının sağlam temellere oturması açısından çiftçilerin bölgelere göre farklılıklarını tespit edip çözüm önerileri geliştirmek sürdürülebilir bir aile çiftçiliği için faydalı olacaktır. Unutulmamalıdır ki aile çiftçiliği, tarımsal kalkınmanın en önemli unsurlarındandır.

En çok ihtiyacımız olan sevgi, imece ruhunun tekrar canlanması, birlik ve beraberlik duygumuzun gelişmesidir. Dolayısıyla kaynağını ahilik ve imece kültüründen alan Türk aile çiftçiliğinin yasal ve örgütsel yapısı düzenlenmelidir.

Gelecek; güçlü aile çiftçiliğine sahip tarımsal ve kırsal kalkınmadaki sorunlarını çözen ülkelerin olacaktır. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.