Ahmet Ağaoğlu’nun amcalarının soyadları!

  Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nu 1990’lı yılların başından bugüne tanırım. İlk sohbetimiz o yıllarda ayaküstü de olsa Usta Otelde olmuştu. Sonra, yolumuz Ukrayna’nın Odesa kentine düşmüştü. Yıl yanılmıyorsam 1990’dı.
Odesa, şimdi bilmiyorum ama o tarihlerde gerçekten müthiş bir kentti. Geniş caddeleri, sahili, parkları, tiyatro, balo ve opera binaları, salonları vs. her yönüyle Avrupa kentlerine fark atar durumda idi. 
Odesa’nın o tarihlerde en meşhur oteli, opera binasına yakınlarındaki tarihi Primorsky idi. Otelin o günlerde ağır müşterileri, gemi kaptanları, işadamları ve Odesa’nın zenginleriydi. Otelde bir gece kalmıştım.
Birkaç gün sonra Ahmet Ağaoğlu’nun şantiyesine gitmiştim. Ağaoğlu, o yıllarda Chernomorets Kulübünün tesislerini yapıyordu. Odesa’da 15-20 gün kalmıştım. Odesa’da olduğum tarihte, Eylül 1990’ın ikinci yarısında Trabzon’da büyük bir maç vardı. Trabzonspor- Barcelona maçı. Trabzonspor, Barcelona’yı 1-0 yenmişti. Trabzon’a dönüşte Barcelona’daki maçın sonucunu da Batum’da öğrenmiştim. 
                                              ******

ahmet-agaoglu-007.jpg  Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile o tarihten bugün 5-10 kez sohbetimiz olmuştu. En son dün akşam saatlerinde telefonla konuştum. Ağaoğlu’nun İstanbul’da olduğunu düşünüyordum.
Ağaoğlu’na ‘Başkan, geçen hafta İstanbul’da idim. Uğrayamadım. Nasılsınız?’ dedim.
-‘İstanbul’da değil Trabzon’dayım, Kaşüstü’nde evdeyim’ dedi.
Başkan’ın bir ayağı İstanbul’da bir ayağı baba memleketi Trabzon’da.
‘Sayın Ağaoğlu, İstanbul’da bir grup arkadaş ile sohbet ederken sizin iki amcanızın da soyadlarının farklı olduğunu söylediler. Amcalarınız gerçekten soyadlarını mı değiştirdiler?’
-‘Bilirsin biz aslen Sürmene Köprübaşı Fidanlı köyündeniz. Babam o yıllarda Kars’ta askerdi. Muzaffer amcam, Of’ta doktor. Hanımı da Sarallardandır. Muzaffer amcam Mollaahmetoğlu soyadını almış. Mustafa amcamlarda Maçka’ya yerleşmişler, O da Altıntaş soyadını. Babam da Ağaoğlu... 40’lı 50’li yıllar olsa gerek. Tam nedenini ben de bilmiyorum, iletişimsizlikten olsa gerek, babam ve iki amcam ayrı ayrı soyadı aldılar’.
Başkan Ağaoğlu’nun amcalarının soyadlarının farklı olduğunu bu konuşma ile teyit ettik. Ailede, sülalede soyadlarının farklı olması belki ilk başta farklı yorumlanabilir ama Trabzon gibi bir kentte bu olay normal karşılanmalıdır. 

Çaykaralı sayısı!

caykarali.jpg  Geçenlerde gazetelerin birinde Büyükşehir Belediyesi’nin EYOF parkındaki işletmesine 25 Çaykaralının alındığı yazılmıştı. 25 kişi işe alınmış 25’i de Çaykaralı… Haberi, yorumu yazan genç gazeteci kardeşlerimizden biri, haberi teyit ettirmeden sayfaya koydu. Ertesi gün, eleştiriler ve tepkiler art arda gelmeye başladı. Sonra, gazetede düzeltme falan yapıldı. Bu tür haberleri değerlendirirken mutlaka ilgili ve yetkili birine teyit ettirmek gerekir. Biz de zaman zaman hata ve yanlış yapıyoruz. Belediyenin bu şirketine son 5-6 ay içinde 35’e yakın eleman alınmış. İşin ilginç yanı, işe alınanlardan yalnızca biri Çaykaralı… 

İTÜ’lü Yorgo ve  Kerim Kalafatoğlu!

  ARES Denizciliğin patronu Trabzonspor eski yöneticisi Kerim Kalafatoğlu, işi gereği dünyanın hemen her bölgesine gider, dostluklar kurar. Kerim Kalafatoğlu’nun Yunanistan’da da çok sayıda dostu vardır. Bunlardan biri de Yorgo Papadopulos’dur.
Kerim Kalafatoğlu Atina’da ziyaret ettiği Yorgo ile ilgili şöyle dedi; 
itilu-yorgo.jpg1968 İTÜ Makine mezunu, yüksek mühendis Yorgo Papadopulos askerliğini yedek subay olarak Kayseri Hava Tugayında tamamladıktan sonra Yunanistan’a göç etti ve Yunanistan, Türkiye ve çeşitli ülkelerde çok büyük projelere imza attı. Hilal-i Ahmer Cemiyeti (Türk Kızılay Derneği) kurucularından ve ilk genel müdürü olan ünlü Marko Paşa’nın torunu olan Yorgo her şeyini İTÜ’de aldığı muhteşem eğitime borçlu olduğunu söylüyor ve İTÜ rozetini gururla taşıyor. Bu sohbet İTÜ’den bu yıl mezun olacak bir evlat sahibi olan bendenizi de ziyadesiyle mutlu etti, gururlandırdı... Uzun ve sağlıklı bir ömür dilerim, Yorgo!’
Yorgo’ya bizde uzun ömürler dileriz.

                                               **************

  Trabzon da yaşanan işsizliğin yaratacağı sosyal travmaların yanısıra, fiziki travmalarda göz ardı edilmemeli, saatlerce iskemlede oturup, çay ocağının duvarına kapısının pervazına, sırt dayayanların daha şanslı sayıldığı bu yeni sosyalleşme ve zamanı öldürme ortamını, ortopedi ve beyin cerrahı doktorlarımız incelenmeli, zira tedavi için gerekli olur kanaatindeyim.
(Haluk Batmaz

                                             **************

HERKESE GÜNAYDIN

Temel Kim 500 milyar ister adlı yarışma programına katılır.
Soru 1) 100 yıl savaşları ne kadar sürmüştür?
a) 116 yıl, b) 99 yıl, c) 100 yıl, d)150 yıl.
( Temel bilemez ve pas geçer )
Soru 2) Panama şapkası hangi ülkede keşfedilmiştir?
a) Brezilya, b) Şili, c) Panama, d) Ekvator
( Temel seyircinin yardımını ister )
Soru 3) Rusların Ekim Bayramı hangi aydadır?
a) Ocak, b) Eylül, c) Ekim, d) Kasım
( Temel telefon hakkını kullanır. )
Soru 4) Kral George IV’ün doğru adı nedir?
a)Albert, b) George, c) Manuell, d) Jonas
( Temel iki şık eleme hakkını kullanır. )
Soru 5) Kanarya adalarının adı hangi hayvandan gelir?
a) Kanarya, b) Kanguru, c) Fare, d) Fok balığı
( Temel oyundan çekilir. )
İsterseniz doğru cevaplara bir göz atın:
1.Sorunun cevabı = 116 yıl,
2.Sorunun Cevabı = Ekvator,
3.Sorunun Cevabı = Kasım,
4.Sorunun Cevabı = Albert,
5.Sorunun Cevabı = Fok balığı
İtiraf et:
Bir an için kendini Temel’den daha zeki sanmıştın, değil mi?
(İbrahim Tüfekçi)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar