Ahmet Başkan’dan doğru hamle!

   Ortahisar Belediye Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, eski başkanlardan Asım Aykan döneminde Atatürk Alanı- Boztepe arasında, daha sonra Orhan Gümrükçüoğlu’nun Sahil- Botanik Park arasındaki teleferik projesi imar planından kaldırıldı. Başkan Ahmet Metin Genç’in isabetli bir kararla projeyi iptal ettirmesini doğru bir karar olarak nitelendiren CHP Belediye Meclis üyesi Turgay Şahin, ‘Zaten yapılmayacaktı, isabetli oldu’ dedi. 
ahmet-baskan.jpeg  Başkan Ahmet Metin Genç’in Boztepe’deki seyir terası projesini eleştiren bir başka belediye meclis üyesi ise, ‘Ahmet Metin Bey, Boztepe’de seyir terası yaptırana kadar, dağın denize bakan tarafında doğal üç- dört bahçe yapmalı. Boztepe zaten doğal seyir alanı. Oradaki sorun insanların, düz bir alanda oturup kenti ve denizi seyredememeleri. Başkan, Boztepe de uygun alanları düzletip, 5-10 masalık üç- dört alan yaptırmalı’ dedi.
  Bu arada Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, önceki gün ilçenin bazı bölgelerine yerleştirilen yeraltı çöp konteyner sistemini inceledi. Bir ilki gerçekleştirdik diyen Ahmet Metin Genç, ‘Teknik ekiplerimiz alanları belirledi. Çöp konteynerlerini yerleştirirken ilgili kurumlarla koordineli çalışıyoruz. 51 konteynerin 41’ni yerleştirdik. Bu uygulama modern şehirciliğin bir gereğidir. Konteynerlerin periyodik olarak bakımı ve temizliği yapılacaktır’ dedi.

Trabzon’da Macar aile var mı?

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı Barış Pınarı hareketi başarılı bir şekilde devam ediyor. Harekatın ilk üç gününde 300’ün üzerinde terörist öldürüldü. 
trabzonda-macar.jpg  Barış Pınarı Harekatı öncesi, Avrupa Birliği Türkiye’yi uyaran bir bildiri hazırladı. AB üyesi Macaristan bildiriyi veto etti ve imzalamadı. Macaristan Hükümetinin bu kararı Türkiye’de takdirle karşılandı.
Türk soyundan gelen Macarlar, kendilerini Batı Hun İmparatoru Atilla’nın torunları olarak kabul ederler ki, ilmi araştırmalarda da bu tespit doğrudur.
Gazetemiz spor müdürü Kamil Anahar, dün bu satırların yazarına ‘Abi sen bilirsin, Trabzon’da Macaristan’dan gelen aileler var mı?’ diye sordu.
Trabzon’a, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Balkanlardan, Güneydoğu Anadolu’dan, Kafkasya’dan çok sayıda aile göç etti veya Padişah tarafından yerleştirildi. Trabzon’a Macaristan’dan gelen ailelerin bir kısmı Akçaabat’ın batısına Darıca bölgesine birkaç aile de Değirmendere vadisine yerleştirildi. Macaristan’dan 1820-30 arası Trabzon’a gelen ailelerden biri işadamı Burhan Genç’in dedeleridir. Genç ailesinin dışında Macaristan’dan Trabzon’a gelen başka ailelerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Milli Eğitim ve Eğitim Bir Sen!

  Trabzon Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrü Köse’nin görevden alınması ve yerine Erdoğdu Lisesi Müdürü Ali Bulut’un getirilmesi Trabzon’da epey tartışma yaratmıştı. AKP milletvekillerinden üçü, Ortahisar ilçe başkanı ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, görevden alınmaya tepki göstermişti.
Görevden alınan Ortahisar ilçe Milli eğitim Müdürü Şükrü Köse ve yerine atanan Ali Bulut Din ve Ahlak öğretmenleri. İki müdür de Eğitim- Bir- Sen’li. Zaten Trabzon il genelinde Eğitim- Bir- Sen’in olur vermeyip de müdür olan eğitimci yok gibi. İl Milli Eğitim Müdürü de Din ve Ahlak öğretmeni.milli-egitim-ve.jpg Trabzon Lisesi müdürlüğüne getirilen isim, Din ve Ahlak Öğretmeni değil ancak Eğitim- Bir- Sen’in önemli ismi. Trabzon’da orta dereceli okulların müdürleri arasında, Din ve Ahlak Öğretmeni veya Eğitim- Bir- Sen’in ana kadrosunda olmayan isimlerden biri Anadolu Lisesi müdürü Mustafa Balaban. Trabzon’un en başarılı eğitim kurumlarından biri olarak gösterilen Kanuni Anadolu Lisesi’nin müdürü Mustafa Balaban, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in yakını olmasa idi, başarılı olup olmamasına bakılmaksızın kesinlikle çoktan görevden alınırdı. 

Artık çok rahatım!

  Nobel edebiyat ödülünü, Ermeni diasporasını öven, tarih konusunda aklından büyük laflar eden Orhan Pamuk'a verdiler.
Çin'in komünizmden kurtulması gerektiğine inanan Mo Yan'ın üçüncü sınıf yazarlığına verdiler. Gazete dilli uzun bir metnini okudum, Can yayınları basmış, benim iki metnime de ret vermişti.
Çernobil felâketinin Rus halkının ruhunda açtığı yarayı basit bir gazetecilikle tüm kötücüllüğüyle ifşa eden Svetlana Aleksiyeviç'e verdiler. Yazdığın şeyin iyi olması gerekmez. Komitenin nefret ettiği siyasi kampa bir karambol golü atmanız yeterlidir.
Önceki yıllarda politik tavrı batı değerleri adına güçlü ikinci sınıf bir yazar bulamayınca da Bob Dylan adlı Amerikalı şarkıcı bir salağa verdiler.
Yetmedi geçen yıl ödül Hülya Avşar'ın bakire olmadığı halde güzellik yarışması kazanması gibi ödül ellerinde kaldı. Herkes orospu olduğu için dünyada Nobel ödülünü verecek salak bulamadılar.
artik-cok.jpgBu yıl içeri tıkılan muhalif yazar Ahmet Altan'a verirler ve kodesten yırtmasına vesile olurlar diye düşünmüştüm. Olmadı. 1111 gün kodeste yatmak bile Nobel için yetmedi. Ama AKP Ahmet Altan'ı bir yıl daha kodeste tutarsa belki Nobel'i alabilir. Böylece büyük bir siyasi enkazın altından Piyanist gibi bir yazar doğar.
Bu yıl Polonyalı Olga Tokarczuk adlı bir kadına vermişler.
Geçen yıl ellerinde kalan ödülü de Peter Handke adlı başka bir salağa vermişler. Bu salağın en önemli özelliği Sırp kasabı Miloseviç'in çok yakın dostu olması.
Görüldüğü gibi edebiyat sadece Türkiye'de rezil bir iş değil, dünyada da sefillerin bulaştığı oldukça iğrenç bir alan.
Artık Nobel edebiyat ödülü denilince siyasi şarlatanlıkta pozisyon almış bir uyanığa kıyak diye olaya bakabilirsiniz.
Ben de bu ülkede edebiyat ölçüleri içinde hakkıyla bir kitap bastıramadığım için kendimden kuşku ediyordum.
Artık çok rahatım. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar