Ahmet Başkanın ziyareti!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, öncesi akşam Kuzey Ekspres’de idi. 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle gazetelerin idarehanelerini ziyaret eden Ahmet Metin Genç’in hedefi Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı. Ahmet Metin Genç’in Büyükşehir başkan adaylığında en ciddi rakibi Mazhar Yıldırımhan olacak gibi. Yıldırımhan, Trabzon Belediyesinde uzun süre görev yaptı. Belediyeciliği bilen bir isim. AKP Trabzon teşkilatı kurucularından biri, Belediye Başkan adaylarının temayül ve kamuoyu yoklamaları ile belirleneceğini belirterek, sürpriz bir ismin büyükşehir başkan adayı gösterilebileceğini söyledi.

Şefik Türkmen’in
yerine kim gelecek?

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Türkiye genelinde aralıksız en uzun süre başkanlık yapan ve belediye başkanlığında emeklilik hakkı kazanan bir isim. Türkmen, tam 5 dönemdir başkan. Şefik Türkmen’in yerel seçimde yeniden aday olsa bile partisi tarafından dinlendirileceği öne sürülüyor. Akçaabat’ta önemli işlere imza atan Türkmen’den boşalacak koltuğa yeni dönemde bir bürokratın gelebileceği konuşuluyor. Bu arada İYİ Parti Trabzon il Başkanı Hasan Saka, Akçaabat’ta tanınan ve sevilen bir ismi aday göstereceklerini belirterek, ‘Akçaabat’ta biz de iddialıyız’ dedi.

ahmet-başkan.jpg

Beşikdüzü’nde Erdem rüzgarı!

beşikdüzünde.jpg

ASKF Başkanı, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Cahit Erdem’in, Beşikdüzü’nde belediye baştan adayı olması halinde, seçmenin üçte ikisinin oyuyla başkan seçilebileceği söyleniyor. CHP Trabzon eski il başkanlarından biri, Cahit Erdem’in Ortahisar ilçesinde de başkan seçilebileceğini belirterek, ‘Cahit bey, her kesim tarafından sevilen bir isim. Ortahisar’da da rahat seçimi kazanabilir’ dedi.

Pekşen İstanbul’a Uzun Trabzon’a!

pekşen-002.jpg

CHP Trabzon il başkanlığına seçilen Güzide Uzun’un, Haluk Pekşen’in İstanbul’dan aday gösterilmesi halinde Trabzon’dan ilk sıra milletvekili adayı olacağı söyleniyor. Pekşen’in yeniden Trabzon’dan ilk sıra adayı olması halinde Uzun’un ikinci sırada yer alacağı belirtiliyor. CHP kurmaylarından biri, Güzide Uzun’un parti meclisine aday olacağını kaydederek, ‘Güzide hanım da Sevgi Pekşen, Volkan Canalioğlu gibi parti meclisi üyesi olabilir. Parti meclisine girmesi halinde rahatlıkla Trabzon’dan ilk sıra adayıdır’ dedi.

Volkan abi İYİ Parti adayı olabilir!

volkan-abiyi.jpg

Trabzon eski belediye başkanlarından, CHP eski milletvekili Volkan Canalioğlu’nun yerel seçimde İYİ Parti’nin Ortahisar ilçe başkan adayı olma ihtimalinin yüksek olduğunu öne sürüldü. Canalioğlu’na yakın bir kaynak ise, Volkan beyin siyaseti bıraktığını, bundan sonra ancak danışmanlık yapabileceğini söyledi. Aynı kaynak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını CHP’nin adayının kazanması halinde Volkan Canalioğlu’nun yeni başkanın danışmanı olacağını ileri sürdü.
 
Ali Savaş ayrıldı!

Trabzon medyasının renkli isimlerinden biri olan ve gazetemiz yazarı Hasan Kurt’un, iki yıl öncesine kadar devlet dairesinde çalışmasından ötürü ‘yarı resmi gazeteci’ olarak tanımladığı Ali Savaş, birkaç yıldır yazdığı Günebakış Gazetesi’nden ayrıldı ve kuruluşunda yer aldığı 61saat internet sitesinde çalışmaya başladı.  Trabzon medyasının en üretken isimlerinden biri olan Ali Savaş’ın, gazeteden neden ayrıldığı öğrenilemedi.

Öztürk’ün cevizleri!

Gazeteci Ali Öztürk hemen her hafta memleketi Gümüşhane’ye gider. Gümüşhane’de kiraladığı araziye 600 kök ceviz diktiren Ali Öztürk’ün cevizleri meyve verme aşamasına geldi. Öztürk’ün diktirdiği ceviz ağaçlarının dondan etkilenmediği ve veriminin de yüksek olduğu öğrenildi. Bu arada gazetemiz yazarı Hasan Kurt da, geçen yıl 600 fındık fidesi diktirmişti. Kurt, ‘Bahçeye fındık yerine ceviz dikmeliydim. Ceviz işi daha iyi’ dedi.

Ahmet Hamdi’nin kabakları!

ahmet-hamdi.jpg

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, bahçesinde yetiştirdiği rengarenk kabakları Onbaşı işhanının girişinde görücüye çıkardı. Antalya’dan bir dostunun gönderdiği kabak çivitlerini köydeki arazisinin bir kenarına diktiğini söyleyen Ahmet Hamdi, ‘Bu yıl ancak birkaç kabak alabildim. Gelecek yıl daha fazla dikeceğim. Eşe dosta dağıtacağım’ dedi.

Yeni dolmuş
güzergahı!

Trabzon Ortahisar ilçesine doğu ilçelerinden yolcu taşıyan minibüsler, Arafilboyu’nda Baro binasının civarında köprülü kavşak altında yolcuları indirdikten sonra Sağıroğlu otelin yanındaki yoldan Çömlekçi’ye iniyorlar. Minibüslerinin bu güzergahı kullanmalarının yasak olduğunu belirten bölge esnafı, ‘Ana yol kenarları otopark olmuş. Köprünün altında minibüs durağı. Trafik yoğunluğu had safhada. İlçe minibüslerinin kaçak da olsa bu güzergahı kullanmaları bölgede trafiğin kilitlenmesine neden oluyor. Yetkililer bu olaya çözüm bulmalı. Yasağı ihlal edenleri cezalandırmalı’ dediler.

***

1984'te Maradona, hasta bir çocuk için Napoli ve FIFA'ya yardım maçı teklifinde bulundu. İki taraf da teklifi reddedince Maradona, çocuğun evinin karşısında maç düzenledi. Maçı 4000 kişi izledi. Bu yüzden, dünyanın en iyi futbolcusu Messi ama en büyüğü Maradona'dır. (Sertaç Hellaç)

**

CHP Trabzon İl Başkanlığına bir kadının, Güzide Önsel Uzun'un seçilmesine çok sevindim, çünkü kadının toplumda gitgide geri gitmesi hiç hayra değil ve Trabzon'un durumu malum, Cumhuriyet'in öncü kenti gericiliğin ve Arap endeksli başkalaşımın yuvası oldu ve böyle bir dönemde CHP'lilerin Trabzon'da bir kadını il başkanı yapmasına CHP'ye oy vermiş ama CHP'li olmayan biri olarak parti içi mücadeleden çok modern Trabzon'un halen canlı olduğunu göstermesi açısından çok önemli buluyorum, benim bakış açımda kadının olduğu yerde adap, edep ve kalite olur. CHP'lileri de yine modernliğin ve çağdaşlığın öncüleri oldukları için şimdilerde oy vermesem de bir Demokrat Partili olarak yürekten tebrik ediyorum. (Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar