‘Ahmet ile Mazhar arasında!’

 ahmet-ve-mazhar.jpeg                  ahmet-ve-mazhar.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olan tüm isimler, gece gündüz demeden çalışıyor, vatandaşla görüşüyor. AKP’ye yakın isimlerde İkram Sofrası patronu Mustafa Çolak, ‘Bana göre büyükşehir adayı ya Mazhar olur ya da Ahmet’ dedi.  
İki isminde genel merkez ve Beştepe’de güçlü bağlantıları olduğunu söyleyen Çolak, ‘Her ne kadar iki isimden biri aday gösterilir desem de, yanılabilirim. Çünkü diğer aday adayı arkadaşlar da başkanlık yapacak isimler. Mesela Birlik Vakfı Başkanı Ergin Aydın veya şans vermesem de il başkanı Haydar Revi de aradan sıyrılabilir’ dedi.
 
Temayülde ilk 5!               llllllllllllllllllllll.jpg

 

61 saat sitesinin haberine göre AKP’nin Trabzon temayül yoklamasında Mazhar Yıldırımhan, Ahmet Metin Genç, Davut Çakır, Erdoğan Bayraktar ve Haydar Revi ilk beş sırayı almış. Bu isimleri Ayşe Sula Köseoğlu, Mehmet Atalay, Türkay Gümüş ve Mustafa Yaylalı takip etmiş. Cumhurbaşkanının masasında ise bu isimlerin haricinde Oktay Saral ve TOKİ Başkanı Ergun Turan’ın adı varmış. 
Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olan Ergin Aydın’ı ise Ankara Ortahisar’a yazmış. Ortahisar’ın temayülünde ise ilk sırada ilçe başkanı Temel Altunbaş çıkmış.
Bu arada mevcut başkan Orhan Gümrükçüoğlu ise boş durmuyormuş. Ancak Gümrükçüoğlu Ankara dönüşü evine kapanmış. 
61 saat danışmanı Ali Savaş kardeşimiz siyasi senaryo yazma konusunda gerçekten büyük aşama kaydetti.

Gümüş’ün şansı!     gumus.jpg

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ittifak görüşmelerine başlaması, AKP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarından Türkay Gümüş’ün şansını arttırdı. Türkay Gümüş’ün AKP kurulmadan önce MHP’ye yakın bir isim olduğunu söyleyen bir parti yöneticisi, ‘Trabzon’da MHP’lilerin de oy verebileceği bir isim gündeme gelirse, bu isim Türkay Gümüş olur’ dedi.

Şahin aday olur mu?sahin-aday.jpg

CHP’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için henüz kimse aday adayı olmadı. Yazılanlara ve çizilenlere bakılırsa CHP il yönetimi ve partinin ağır topları, meclis üyesi Turgay Şahin’i aday yapmak için seferberlik ilan etmiş. Turgay Şahin ise bir süre önce yaptığı açıklamada siyaseti bıraktığını, ne başkanlığa ne meclis üyeliğine aday olmayacağını açıklamıştı. Köy Hizmetleri teşkilatında uzun süre mühendis, il ve bölge müdürlüğü yapan Turgay Şahin’e aday ol baskısı yapanlara, Şahin’e yakın bir isim, ‘Büyükşehir belediye başkan adayı Güzide Uzun olmalı’ dedi.

Bıçakcıoğlu’nun yerine maliyeci!       bicakcioglu.jpg

Beşikdüzü’nde bugünlerde tartışılan konu, Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’nun yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği. Trabzon Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Osman Yıldızlar, Bıçakçıoğlu’nun tekrar aday gösterilmeyeceğini iddia ederek, ‘Bıçakçıoğlu’nun aday gösterilmesi muhalefet adaylarının ekmeğine yağ sürmektir’ dedi.
Beşikdüzü’nde CHP’den eski başkan Ramis Uzun ve ASKF başkanı Cahit Erdem, dağ bayır dolaşıyor. İki isim de aday gösterildikleri takdirde seçimi kazanacaklarını iddia ediyorlar. CHP’de Cahit Erdem’in aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Bu arada AKP’ye yakın kaynaklar, Beşikdüzü’nde Maliyeden emekli imam- hatipli Sedat Cumur’un başkan adayı gösterilme ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyorlar. Zülküf Dilli’nin her ne kadar teşkilatlarda etkili olmasına rağmen Ankara’nın Cumur’u işaret edeceği öne sürülüyor.

Muhalefetin Maçka sürprizi!     muhalefetin.jpg 

AKP’de bir iki ilçe dışında diğer ilçelerde olduğu gibi Maçka’da çok sayıda Belediye başkan aday adayı var. AKP Maçka teşkilatının muhalif kanadı mevcut başkan Koray Koçhan’ın yeniden aday gösterilmesi halinde muhalefet partilerinin ortak aday çıkarmaları halinde seçimi kazanabileceğini söylüyor. Koray Koçhan taraftarları ise, Maçka’nın AKP’nin kalesini olduğu, Koray Koçhan’ın bu seçimde partisinin oyunu arttıracağını iddia ediyor. Diğer yandan ise, muhalefet partileri ortak aday arayışına girdi. Maçka’da ortak aday çıkarma konusunda CHP ile İYİ Parti’nin prensipte anlaştıklarını iddia eden bir muhtar, MHP’lilerle de görüşmelerin sürdüğünü iddia etti. Maçkalı muhtara göre, muhalefet birliktelik sağlarsa, Maçka’da belediye başkanlığı alınabilirmiş.
 
Sunguroğlu  beklemede!    sunguroglu-010.jpg

Arsin eski belediye başkanlarından Ramis Sunguroğlu’nun hedefi muhalefetin ortak başkan adayı olarak seçime girmekti. Sunguroğlu, ilçedeki muhalif partilerin yöneticileri ve ileri gelenleri ile görüşmüş söz de almıştı. Sunguroğlu, seçime bağımsız aday olarak girecekti. Ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ittifak görüşmesi yapmasının Sunguroğlu’nu etkilemeyeceği bildirildi. Arsin’deki MHP’lilerin büyük çoğunluğu başkan adayı olması halinde Sunguroğlu’na oy vereceklerini belirtmişlerdi.

Köprübaşı ve Zeki Sancak!    kophrubasi.jpg

Trabzon, basınında bir ayağı medyada diğer ayağı devlette olan iki isimden biri Zeki Sancak’tır. Diğeri de Ali Savaş. İki isimde aylar öncesinden belediye başkan adayı olacaklarını söyledi. Ali Savaş yan çizdi olmadı. Zeki Sancak, Köprübaşı ilçesinden başkanlığa aday adayı oldu. Dün Zeki Çancak’ı aradık ve ‘Hayırlı olsun’ dedik. Zeki Sancak, biraz sitem etti ve ardından, ‘Benim hakkımda iki satır yazmıyorsunuz. Ben eğitimci olduğum kadar gazeteci ve de belediyeciyim. Memleketimin sorunlarını ve çözüm yollarını biliyorum’ dedi.

Köprübaşı’nda AKP’den 7 aday adayı var. Mevcut başkan Fatih Tekke’nin babası Ahmet Tekke. Bir başka iddialı aday adayı eğitimci Ali Aydın. Diğer aday adayları da aday olabilmek için çalışıyor. Zeki Sancak, 7 kişi arasından sıyrılabilir. Zeki Sancak’a başarılar diliyoruz.

Gabon cumhurbaşkanı Ali Bongo’nun Suudi Arabistan’da bir aydır kayıp olması tek kelimeyle komedi. Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Prens Muhammed Bin Salman şu anda Ortadoğu’nun en tehlikeli yamyamı durumunda. Lübnan başbakanı Saad Hariri’yi alıkoymuştu. Suudi Arabistanlı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı Arabistan’ın İstanbul başkonsolosluğunda öldürttü. Şimdi de Gabon cumhurbaşkanı Ali Bongo kayıp. İlerleyen zamanlarda Suudi Arabistan’ı Bermuda şeytan üçgenine çevirmiş Prens Muhammed Bin Salman adlı yamyamı çok konuşacağız.
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar