Ahmet Kaya’nın Uğur Aydın’a cevabı!

CHP milletvekilleri önceki gün TBMM Genel Kuruluna, Atatürk imzalı ve Ay yıldız’lı maskelerle girmişti.  CHP’li vekilleri kimileri övdü, kimileri de eleştirdi.

Eleştirenlerden biri de AKP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Uğur Aydın’dı. Aydın, sosyal medyada Ahmet Kaya’ya “Ay yıldız ve Atatürk imzası bulunan maskeleri çöpe mi attınız yoksa hatıra olarak saklıyor musunuz?” diye sordu ve ardından da Türk Bayrağı ile ilgili kanun maddesini ekledi.

ahmet-kaya-2-003.jpgUğur Aydın şöyle dedi;

“Sayın Ahmet Kaya;
Meclis oturumunda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak maske takıyorsunuz. Bir maske ne kadar kaliteli de olsa, yıkanıp yeniden de kullanılsa nihayetinde değiştirilmesi gerekiyor. Üzerinde Şanlı bayrağımızı temsil eden AYYILDIZ ve ATATÜRK İMZASI olan bu maskeleri değiştirmek üzere çıkardığınızda ne yapıyorsunuz?
1. Çöpe mi atıyorsunuz?
2. Hatıra olarak saklıyor musunuz?

Not: Kanun maddesi... Yasaklar

“Madde 7 - Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasî parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.
Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır”

ahmet-kaya-1-002.jpgCHP Milletvekili Ahmet Kaya, AKP İl Başkan yardımcısına şu cevabı verdi;

“Uğur bey, Trabzon’un ve milletin çok önemli sorununu gündeme getirmişsiniz. Tebrik ediyorum sizi! Sordunuz, söyleyeyim; o maskeleri dün Meclis’te dağıttılar, biz de aldık taktık, birçok vekil arkadaşımız gibi. Sonra da bugünlerden geriye bir anı olur düşüncesiyle odamda uygun bir yere astım.

Uğur Bey, Atatürk ve milli değerlerimiz konusundaki hassasiyetinizden büyük memnuniyet duydum. Madem bu kadar hassassınız, 20 gün önce, 19 Mayıs’a, Atatürk’e ve milli değerlerimize alenen hakaret ettiği için, ben ve benim gibi birçok insanın hakkında suç duyurusunda bulunduğu Kanuni Hastanesi’ndeki meczup doktorla ilgili tek kelime söyleyebildiniz mi? AKP İl Başkan Yardımcısı olarak, AKP Trabzon İl yönetimi olarak herhangi bir işlem yaptınız mı?”

Kaya, maskeleri Meclis’teki odasına astığını belirttikten sonra can alıcı birkaç soru yönetti. Uğur Aydın, herhalde bu sorulara cevap verir diye düşünüyoruz.

Eski başkanlar nerede?

Trabzon’dan farklı partilerden milletvekili seçilip Ankara’ya giden ve daha sonra vekil seçilemeyen veya aday olmayan vekillerin çoğu, Trabzon’a bir daha dönmediler. Trabzon’a dönenlerin sayısı parmak sayısı kadar az. Eskilerden bir Kemal Cevher, Hayrettin Gurbetli, Ali Kemal Başaran, Faruk Özak, Volkan Mehmet Canalioğlu, Aydın Dumanoğlu, Ayşe Sula Köseoğlu Trabzon’a döndü. Geri kalanların hepsi Ankara’da kaldı, bir ikisi de İstanbul’da.

Belediye başkanlığı yapanlar arasında iki isim Trabzon’da yaşıyor. Biri Volkan Mehmet Canalioğlu, diğeri Atay Aktuğ.  Orhan Karakullukçu hem belediye başkanı hem de sanayici idi. İşyerleri İstanbul’da olduğu için mega kente gitti. Yazları yine memleketine geliyor. Asım Aykan Ankara’da kaldı. Orhan Gümrükçüoğlu da İstanbul’da. 

Sümela Manastırı gerçekten açılacak mı?

sumela.jpg

Yerel medyada birkaç gündür Sümela Manastırı’nın ziyarete açılacağı haberleri yer alıyor. Dün İstanbul’dan arayan bir okurumuz, “Sümela Manastırı gerçekten açılacak mı?” diye sordu. Biz de Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanının, Sümela Manastırı ve çevresinde inceleme yaptıklarını, bölgede yapılacak otopark alanını ve manastırı gezdiklerini, ardından da tarihi mekanın açılacağını söylediklerini ilettik.  Okurumuz, “Bu bilgi net mi?” diye ısrar etti. 
Sümela Manastırı’nın tamamen mi yoksa bir bölümü mü ziyarete açılacak, bilemiyoruz. Çünkü manastırda çalışmalar devam ediyor.

Bu arada önceki gün Kültür ve Turizm Bakanı ile görüşen Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’dan Trabzon’a kültür merkezi yapılmasını istedi. Başkan Zorluoğlu ayrıca, Sümela Manastırı’nın UNESCO listesini alınmasını talep etti.

****************************************************************************

Ekonomik krizdeyiz; esnaf, çalışanlar işlerini kaybetti. Karşılıksız çıkan çekteki bedelin ilk taksitini 26 Haziran’a kadar ödemeyenler tekrar hapse girecekler. Ama ekranlara, ülkeyi yönetenlerin demeçlerine bakarsanız çok iyi gidiyoruz. Çıkın da biraz halkın arasında dolaşın. (Akif Hamzaçebi)

Taşkın Bafra’da!

Fındık sektörünün en ünlü gazetecilerinden biri olan Murat Taşkın, birkaç kuruma danışmanlık yapan isimlerden biridir.  Murat Taşkın, önceki gün Ergun Ata ve Giresun’dan Mustafa Öztürk ile birlikte Bafra’ya gitti. Bölgedeki fındık bahçelerini gezen ve tahmini rekolte tespiti yapan Murat Taşkın, son dönemlerde aktif gazetecilik dönemlerinden daha fazla çalışıyor. Murat Taşkın’ı tebrik ediyoruz.

Ahmet Hamdi Gürdoğan  ilki gerçekleştirecek!

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, düzenleyeceği basın toplantısını Coronavirüs nedeniyle telekonferans sistemiyle yapacağını açıkladı. Gürdoğan, “Yerel ve ulusal medya temsilcileri ile görüntülü olarak yapacağım basın toplantısında, gazeteci arkadaşlarımın sorularını da cevaplandıracağım” dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar