Ahmet Metin Genç de gidici mi?

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Büyükşehir belediye başkan aday adayları arasında idi. Murat Zorluoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilince Ahmet Metin Genç, Ortahisar adayı olarak gösterileceğine kesin gözüyle bakılmaya başlanmıştı.
AKP Genel Merkezi ve Trabzon milletvekillerinden biri de Ahmet Metin Genç’te sıkıntı olmadığını ve yeniden aday gösterileceğini belirttiler. Ancak iki gündür, özellikle Genç’e yakın isimler birden ayağa kalktı. Genç’in fotoğraflarını ve mesajlarını paylaşmaya başladılar. Ortahisar Muhtarlar Derneği, imza topladı ve Ahmet Metin Genç lehine açıklama yaptı.

AKP’de Ortahisar belediye başkan adaylığı ile bu hareketliliğin yaşanması, herkesi kuşkulandırdı.
AKP’de belediye başkan aday adayları ile ilgili olarak, genel merkeze olumlu ve olumsuz onlarca görüş gitti. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun bile Genç hakkında olumsuz görüş belirttiği kaydedildi. Gümrükçüoğlu ise bu iddiaları ret etti.

Önceki gün konuştuğumuz bir vekil, Ahmet Metin Genç’in aday gösterileceğini teyit etti ancak Ergin Aydın’ın da gündemde olduğu söyledi. Dün ise Ortahisar belediye başkan adaylığı için il başkanı Haydar Revi’nin ismi gündeme geldi. Revi, Ortahisar için talebi olmadığı söyledi. Ortahisar Belediye Başkan aday adaylarından Faruk Kanca, Ahmet Metin Genç lehine adaylıktan feragat ettiğini açıkladı.

AKP’de görünen o ki, Ortahisar Belediye Başkan adaylığı için hala bir mücadele var. Bu mücadele sonunda Ahmet Metin Genç devre dışı kalır mı, bilemiyoruz. Bize göre kalmayacak. Ahmet Metin Genç, son haftalarda cenazelerden toplantılara, görüşmelerden görüşmelere yetişmeye çalışıyor. Yoğun bir tempo ile çalışıyor.

 

***

 

1 Mart Tezkeresinde AKP'nin içindeki ve üstündeki İslamcılar, Kürtler ve TSK'daki ve CHP'deki anti-Amerikancı sola açık oynayan ulusalcılar el ele vermiş ve tezkereyi, Türkiye ile ABD'nin Kuzey Irak'a birlikte ve eşit ortak kumanda ile askeri müdahale yapmasının ön anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiş olmasına rağmen reddettirmişlerdir. Eğer o tarihte Türkiye Cumhuriyeti Devleti verdiği sözü tutup Kuzey Irak'a girseydi bugün ne Kandil kalmıştı ne de Suriye ile uzun sınırımızda düştüğümüz acıklı tuzağa düşmeyecektik. 1 Mart Tezkeresi reddedilmeseydi Amerikan kalıcı devleti kurumları Türkiye Cumhuriyeti'nin arazisi ve milleti ile bölünmezliğine angaje bir uzun vadeli farklı strateji izliyor olacaklardı. Öyle hatalar vardır ki bu hatalar size tarihin önünüze altın tepsi içinde sunduğu fırsatı çöpe atmış olduğunuzu gösterir. AKP içindeki Kürt vekiller Büyük Kürdistan’ın kurulması projesini olanaksızlaştıracak bir gelişmeyi önleyerek Kürt ayrılıkçılığına sadakatlerini sergilemişlerdir. Cemaatler de Türkiye'nin ABD ile onlarca yıl devam edecek bir askeri ve siyasi ittifakını Türkiye'de devleti sinsice ele geçirme şanslarını büyük ölçüde azaltacağı için Tezkerenin geçmesinden korkmuşlardı.

1 Mart 2003 tarihi Türkiye Cumhuriyetinin arazisi ve milleti ile bütünlüğünün karşısındaki en büyük tehlike riski olan Türkiye Kürtlerinin Büyük Kürdistan’ın kurulması projesinin malzemesi haline getirilmesine kapıyı açmış olan büyük bir gaflettir.

(Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL)

 

***

 

William James "Dinsel deneyimin  çeşitleri" kitabından...

"...Delilik sınırı, kaçıklık, delice bir mizaç, akli denge yitimi, psikopatik bozukluk gibi durumların, bunlar bir bireyde üstün zeka niteliğiyle birleştiği zaman o kişinin daha az nevrotik olduğu haline göre kendinden daha fazla söz ettirme ve çağını etkileme olasılığını artıran kendine has özellikleri ve eğilimleri vardır. Kuşkusuz kaçıklıkla örneğin üstün zeka arasında özel bir ilişki yoktur, çünkü çoğu psikopatların zekası düşüktür ve üstün zekalılar da genellikle olması gerektiği gibi işleyen bir sinir sistemine sahiptir. Fakat psikopatik mizaç, eşi olan zeka nasıl olursa olsun beraberinde heyecanlı ve ateşli bir karakter getirir. Kaçığın duygusal duyarlılığı sıra dışıdır. Sabit fikirlere ve obsesyona yatkındır. Fikirleri hızla inanca ve eyleme dönüşür; aklına yeni bir fikir geldiği zaman onu ilan edene ya da bir şekilde "yaparak tamamlayana" kadar rahat edemez. Sıradan insan çetin bir sorun karşısında, "Bu konuda ne düşünmeliyim?" der; oysa kaçık bir zihinde soru, "Bu konuda ne yapmalıyım?" a dönüşür. Yüce ruhlu bir kadın olan Annie Besant'ın otobiyografisinde şöyle bir bölüm okumuştum : "İyi bir dava söz konusu olduğunda birçok kişi iyi dileklerini sunuyor, ama çok az kişi buna yardım etmekle ilgileniyor ve çok daha az kişi bunu destekleme adına tehlikeyi göze alıyor. Yüreksizce 'Evet birinin bunu yapması gerek, ama o niye ben olayım?' ifadesi yankılanıp duruyor. İçtenlikle insanlığa hizmet eden ve tehlikeli bir göreve gönüllü olarak soyunan kişinin ağzındansa 'Birinin bunu yapması gerek, o niye ben olmayayım?' sözü çınlıyor. Bu iki cümle arasında yüzlerce yıllık bir ahlaki evrim yatıyor"

Ne kadar doğru! Bu iki cümle arasında sıradan, miskin bir insanla psikopat insanın farklı yazgıları yatmaktadır"

***

Dünyayı bulduğundan daha iyi ve güzel bir yer olarak bırakmak isteyen "dava delileri", Amerikan psikolojisinin kurucu babası William James'in yukarıdaki yazısında ortaya koyduğu psikopatik mizaçlı, psikopat kaçıklar içinden çıkıyor olsa gerek. Zira "Birinin bunu yapması gerek, bu niye ben olmayayım?" diyenler hep onların arasından çıkıyor.

(Gökhan DİHKAN)

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar