Ahmet Metin Genç hızlı gidiyor!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, yerel seçimler öncesi meydanlara indi. Genç, bir akşam toplu nikahta, ertesi akşam bir başka yerde, gündüzleri sivil toplum örgütleri ziyaretinde, bir sonraki gün kahvehanelerde, derneklerde, sokakta!
Ortahisar Belediyesi; Büyükşehir Belediyesinin merkezinde olduğu için iki belediye birçok konuda çakışıyor. Büyükşehir, mesela Akçaabat ilçesinde veya bir başka ilçede ne bir öğretmenevi bildiğimiz kadarıyla da ne de bir okul yaptırıyor veya sahil dolgusuna el atıyor. Akçaabat sahil dolgusunu Akçaabat Belediyesi yaptı ve dolgu alanını piknik alanı haline getirdi. Ortahisar’a bağlı Beşirli sahilindeki dolgu alanı, Moloz sahilindeki yüzlerce dönümlük alan Büyükşehir’in. Vadilerin düzenleme işi de Büyükşehir’de! Bu işleri aslında Ortahisar’ın yapması gerekir. 
İlçe belediyeleri sınırları içindeki yatırımlar, düzenlemeler, planlamalar vs. hepsini ilçe belediyeleri yapmalı, işlerin kontrolü de Büyükşehir’de olmalı. İl genelindeki planlama, denetleme vs. gibi büyük işler Büyükşehir’in kontrolünde olmalı.
Büyükşehir, Ortahisar ilçesinde çok sayıda arazi, mülk sattı. Bu mülkler il özel idaresinden Büyükşehir’e intikal etmişti. Aslında bu yerler hangi ilçede ise o ilçeye kalmalıydı.
Dün öğe sonrası Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile görüştük. Genç’e, ‘Ortahisar ilçesinde yol kenarlarında vs. tüm otoparkları Büyükşehir işletiyor. Sahilde düzenlemeyi Büyükşehir yapıyor. İlçe belediyesinin yapması gereken işler Büyükşehir’de. Bundan rahatsız olmuyor musunuz?’ diye sorduk.
Genç, ‘Yasa ne emrediyorsa onu yapıyoruz. Aslında Büyükşehir Belediyesi planlama, kontrol ve büyük işleri yapmalı. İlçe belediyelerine daha fazla görev verilmeli. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin görevleri ve yapmaları gereken işler konusunda yasal düzenleme yapılıyor’ dedi.
Ahmet Metin Genç’e, ‘Başkan, son günlerde her yerde varsınız. Büyükşehir’e mi hazırlanıyorsunuz’ diye sorduk.
Genç, ‘Belediye Başkanlık koltuğuna oturduğum günden bugüne tempomu hiç düşürmedim, tempomu arttırarak görevimi yapmaya çalışıyorum. Vatandaş benden ve hizmetlerimizden memnunsa ne mutlu bize... Ki, memnun olduğunu görüyorum. Bir başka göreve aday olmak için çalışmıyorum. Takdir edilirsek, başarılı bulunursak, bize zaten o görevlere layık görürler’ dedi.
Ahmet Metin, gerçekten iyi çalışıyor.

ahmet-metin-002.jpg

Güzide Uzun istifa edecek mi?

CHP, Trabzon’da Yomra, Çarşıbaşı ve Çaykara’da oyunu arttırdı. Diğer ilçelerde partinin oyu düştü. CHP Trabzon İl Başkanı ve yönetimi, bir süre önce partinin oyunu arttırdığı ilçelerden biri olan Yomra’nın ilçe başkanı İnci Aksoy’u , ‘millet istemiyor’ gerekçesiyle görevden aldı. İl Başkanlığı görevden alma yazısını Aksoy’a gönderdi. Aksoy, durumu parti genel merkezine bildirdi. CHP Genel Merkezi de, İnci Aksoy’u yeniden görevine iade etti. 

guzide-uzun.jpg
CHP Trabzon’da görevden alınması gereken çok sayıda ilçe varken, il başkanlığı neden Yomra ilçe başkanını görevden aldı ve yerine atama yaptı?
Gerekçeyi net olarak bilmiyoruz. Bize ulaşan bilgilere göre, gerekçe ‘millet istemiyor’ iddiası.
CHP Genel merkezi, görevden alınan ilçe başkanı İnci Aksoy’u tekrar görevine iade ettiğine göre, il başkanı genel merkezin kararına direnecek mi? Direnirse sonuç alabilir mi? Sonuç alacağını sanmıyoruz. Burada yapılacak iş, il başkanı ve yönetimin istifasıdır. Güzide Uzun ve yönetimi istifa eder mi etmez mi, bilemiyoruz. Tahminimiz, görevden alınma ihtimalinin yüksek olduğudur. Zaten bunu geçenlerde de yazmıştık! İl başkanı ve yönetim genel merkeze biat ederse öyle sanıyoruz ki, sorun geçici bir üre de olsa giderilmiş olur.

TMMOB’un toplantısı!

tmmmob.jpg

Türkiye Mühendis, Mimarlar Odaları’nın Trabzon’daki şube ve temsilciliklerinin başkanları ayda bir toplanıp kentin ve mesleklerinin sorunlarını gündeme getiriyor.
TMMO birliklerinin bu ayki toplantısı dün Mimarlar Odasında gerçekleştirildi. Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül’ün genel sekreterliğinde toplanan oda temsilcileri Trabzon’un sorunlarını bir kez daha masaya yatırdılar. TMMOB’nin dünkü toplantısında Trabzon Güney Çevre yolu da konuşuldu. 

Tatil için Karadeniz’e gelenler için tavsiyeler…

tatil-icin.jpg

Yazar Metin Kondel, Doğu Karadeniz Bölgesinin hemen her köşesini gezen, gören bir isimdir. Kondel, yaz tatilini Karadeniz Bölgesi’nde geçirmek isteyenler için gidilmesi gereken yerleri sıraladı. Metin Kondel’in gezi rehberi şöyle;
‘Doğu Karedeniz Bölgesine, sırf Uzungöl’ü ve Ayder’i görmek için geliyorsanız ciddi söylüyorum hiç gelmeyin.
Özel aracınızla geliyorsanız Karadeniz’e Torul ve Maçka üzerinden enfes manzaraları izleyerek gelin.
Hamsiköy’den sütlaç yemeden geçmeyiniz. 
Trabzon’da Ayasofya müzesi, Atatürk Köşkü, Kostaki Köşkü (müze) ve Yeni Cuma Camii görülmesi gereken yerlerdir. 
Maçka’daki Sümela Manastırı tadilatta olduğundan Arsin Yanbolu’dan 40 km içerideki Santa Köyü Harabeleri görülebilir. 
Sürmene’deki Tzida (Dirlik) Köyü kilise-camii ve Halil Ağa konağı görülesi yerlerdir. Memiş Ağa konağı ise hemen Karadeniz otoyolu üzerindedir. Bir çay içimi tahammül edilebilir.
Tropik bir görüntüsü olan Çamburnu plajında denize girilebilir. 
Of’taki Çakıroğlu İsmail Ağa konağı Doğu Karadeniz’in en büyük konağıdır. Harap bir halde olmasına rağmen görülebilir. Karadeniz’in geçmiş feodal yapısıyla ilgili bir ufuk verebilir ziyaretçilere.
Normalde marka ismi yazmam ama Of’tan Özçay’dan üç dört ay saklayıp demlemek şartıyla çay satın alabilirsiniz. 
Arhavi’deki Kâmilet Vadisinden Mençuna şelalesine gidilebilir. 
İspir, Moryayla’daki Yedigöller’e gitmek ve göl kenarında piknik yapmak da mümkündür. 
Uzungöl sadece birkaç saat tahammül edilebilecek turistik bir tımarhaneden başka bir şey değildir. Orada kalmanızı, yemek yemenizi asla tavsiye etmem. Esnafı Arapları soymakla meşguldür asla yüzünüze bakmazlar! Uzungöl’de satılan hemen her şey Trabzon’un Kemeraltı pazarından çok daha ucuza satın alınabilir.’

 

Önceki ve Sonraki Yazılar