Ahmet Metin Genç yüzde 70 oy alır!

AK Parti genel merkezi, büyükşehir, il ve ilçe belediye başkan adaylarını belirleme süreci başlattı. Genel merkez, hemen her ilde çok yönlü araştırma ve anket yaptırıyor. Başkan aday adayları da hummalı bir çalışma içerisinde. 
AK Parti Genel Merkezi’nin Trabzon il genelinde yaptırdığı kamuoyu yoklamalarında Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in açık ara önde olduğu söyleniyor. AK Parti kurucularından bir isim, ‘Ahmet Metin bey, büyükşehir adayı olursa yüzde 70 oy alır’ dedi. 
AK Parti’nin liberal kanadı ise büyükşehir başkan adaylığı için il başkanı Haydar Revi’nin aday olmasını istiyor. Haydar Revi, ise genel merkezin vereceği kararı bekliyor.
Ahmet Metin Genç’in önünü kesmek isteyen bazı AK Partililer ise, Çevre ve Şehircilik eski bakanı Erdoğan Bayraktar, Bayındırlık ve İskan eski bakanı Faruk Özak’ın isimlerini gündeme taşıyor. Bu arada Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için ismi geçen Mazhar Yıldırımhan ise gelişmeleri Ankara’dan takip ediyor.

Aşıkkutlu Hoca’nın talebeleri!

Karadeniz Bölgesi’nin en ünlü ve saygın hocalarından biri, Of Cefaruskalı (Uğurlu) Mehmet Rüştü Aşıkkutlu’dur. Trabzon Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Emin Aşıkkutlu, babasının amcası olan Aşıkkutlu’nun rahle-i tedrisatından geçmiş. 
CHP Trabzon milletvekili adaylarından Nuri Aydın, Of’ta özellikle Osmanlı döneminde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında çok sayıda medresenin bulunmasını askere gitmeme ile ilişkilendirmişti. Aydın, ‘Bizim Of ve Çaykaralı, Müslüman ve gayrimüslimler Osmanlıda askere gitmemek için medrese ve kiliseye giderlerdi’ iddiasında bulunmuştu. 
Nuri’nin bu söylemini espri olarak nitelendiriyoruz.
Nuri Aydın, dün akşam saatlerinde aradı ve ‘Mehmet Rüştü Aşıkkutlu hocanın talebelerinden biri rahmetli babam Cafer Aydın’dır. Babam, İskenderpaşa camisinde uzun yıllar imamlık yaptı. Ayrıca merhum başbakanlardan Bülent Ecevit’in danışmanıydı. KTÜ rektörü Süleyman Baykal’ın babası, merhum vali Recep Yazıcıoğlu ile Dr. Ahmet Ömeroğlu’nun babaları da Hocaefendinin talebeleridir. Hocaefendinin daha onlarca talebesi vardı. Babam, Aşıkkutlu hoca üstüne hoca tanımazdı’ dedi. 
Aşıkkutlu hocanın hangi cemaate yakın olduğunu net bilmiyoruz. Nuri Aydın,  İsmailağa cemaatinden olduğunu söyledi. 
İsmailağa cemaati, özellikle AK Parti iktidarı döneminde ayrıcalıklı bir cemaat görüntüsü veriyor. Nuri Aydın, İsmailağa cemaatine mensup bir babanın oğlu olmasına rağmen, bize göre tercihini yanlış yaptı. AK Parti saflarında politika yapsaydı bugün ya vekildi ya da bir kuruluşta yönetim kurulu üyesi veya bir belediyede danışmandı.

Teo’nun başkanı
görevden alındı!

Trabzon’un ‘1’ numaralı sosyal medya gazetecisi Teoman Yılmaz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nu yerden yere vururken, Ordu Büyükşehir Başkanını Karadeniz Bölgesinin en başarılı Belediye Başkanı ilan etmişti. Yılmaz’ın başarılı bulduğu Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, önceki gün sürpriz bir şekilde görevden alındı.
Teo’nun yere göğe sığdıramadığı Enver Yılmaz’ı, AK Parti’ye yakınlığı ile bilinen İkram Sofrası patronu Mustafa Çolak ise yerden yere vurdu ve görevden alınmasının geç kalınmış bir karar olduğunu belirterek, ‘Ordu’yu gördüler. İnşallah yakında diğerlerini de görecekler. Görmezlerse üzülerek söylüyorum millet görecek’ dedi.
Çolak, Enver Yılmaz hakkında şunları söyledi;
‘Ordu Büyükşehir Belediye başkanının görevden alındığını okuyunca bir oh dedim!
Aslında kimdir? Nedir ne değildir bilmem. Fakat , ‘ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbeyi aklı eserinde’..
Geçen hafta, Samsun Çarşamba’da idim. Ordu’dan geçerken ne göreyim? Her tarafa Enver Yılmaz yazılı. Hani derler ya “Çingenenin oğlu olmuş da....”…  Bu yazıları görünce bedava mı yazılıyorlar yazık değil mi günah değil mi bu ülke bu kadar zengin mi? Ne gereği var. “İyilik yap da denize at. ”Eğer yapmışsan.  Bu billboardlar bu raketler bu afişler Ordu gibi diğer pek çok ilde de var. Bunları gören yok mu yazanları ikaz eden yok mu? Gerçi Ordu’yu gördüler. İnşallah yakında diğerlerini de görecekler. Görmezlerse üzülerek söylüyorum millet görecek.’
Ordu Büyükşehir Başkanının görevden alınmasının nedeni, başkanın icrası çalışmaları vs. değil. Tamamen siyasi bir tercihtir.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı bir ara Emniyet müdürü ile takışmıştı. Müdür bey görevden alınmıştı. Seçim öncesi Ordu mitinginde ve sonrası gelişen olaylar ve son olarak da AK Parti Genel Başkan yardımcısı Ordulu Numan Kurtulmuş’u sosyal medyada eleştirmişti. Bu olay bardağı taşıran damla oldu. Kurtulmuş bastırdı Yılmaz görevden alındı…

****************

Ciddiye alınır bir tarafları yok. Söz, onu hak edene; onun kadrini bileni, kadrini bildiği kadar söylenecek bir şeydir. Dün Temel bey, meydanlarda, ‘Bütün yatırımlar durdurulmalıdır’ dediğinde bütün milli görüşçülere ‘yıkım ekibi!’ diyorlardı. Bugün ise ülkedeki ekonominin tepetaklak gittiğini görmüş ve akılları başlarına gelmiş gibi proje aşamasındaki yatırımları durdurma kararı almışlar. Bu denli basit bir durum için bile Milli görüşçülere özür borçlular. ‘Hatalıydık’, size ‘yıkım ekibi!’ dediğimiz zamanlarda kördük, göremiyorduk’ diyerek özür dilemeleri lazım. Demedikleri, diyemedikleri için yatırımları durdursalar da yine toslayacaklar. Çünkü iktidar kibirle ve eklektik akılla yürüyecek bir şey değildir. 
(Metin Kondel)

*******************

Şarlatanlıkta bir sınır yok mudur? T.S.E. bu konuya bir standart getiremez mi? Telefonlarını Amerika’yı protesto etmek için kıran şarlatanlar Amerika’dan ithal edilecek süt ürünleri için bir protesto şekli düşünüyorlar mı? Şarlatanlık mutlaka standartlara kavuşturulmalıdır. 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar