Ahmet Metin Genç’in işi gerçekten zor!

Seçilenleri, göreve atananları ziyaret etmek, hayırlı olsun demek, adettendir ve de doğru bir iştir. İşte biz de dün bu doğru işi icra etmek için Erkan Şahinbaş ile birlikte Ahmet Metin Genç’e hayırlı olsun demek için makamına gittik.

Ahmet Metin Genç’e şimdilik bile olsa, tahsis edilen makam odası sıradan bir oda!

İl Özel İdarenin 5. katında bir apartman dairesinin salonundan genişçe bir mekana çıkıyorsun. Salon kalabalık. Kimi personel kimi ziyaretçi! Köşelerde birkaç çiçek! Sekreter hanım 7-8 metrekarelik bir odada, bir yandan telefonlara bakıyor, diğer yandan not alıyor, öbür yandan gelenlere cevap veriyor.

Bizi görünce, hemen başkana haber veriyor.

Başkan Genç, kapıda biz karşıladı.

Sekreter odasından birazca büyük olan odaya bir göz attım. Masanın önünde iki koltuk! Kapıya yakın alçak birkaç koltuk ve koltukların önünde sehpa, üzerinde fındık, fıstık! Odanın dört bir yanında çiçekler..

O esnada meclis üyesi Selahattin Çebi, bizim geldiğimizi görünce odadan çıkmak için ayağa kalktı. Çebi’ye, sende sohbete katıl dedim. O da odada kaldı.

Ahmet Metin Genç’e, epey çiçek gönderildi gibime geliyor. Yer dar olduğu için çiçeklerin çoğu ihtiyacı olanlar tarafından alındığını düşünüyorum.

Ahmet Metin Genç’i, görüntüsü ile sohbeti ile mütevazi, hoşgörülü, cana yakın biri olarak tanırdım. Başkanlık koltuğuna oturan Genç’te, hiç ama hiçbir değişiklik görmedim.

Diyeceksiniz ki; daha dün bir bugün iki, sen yarına bak!

Altının ayarını sarraf bilir denir ya, bizde üç aşağı beş yukarı insanlara tam olmasa bile ilk görüşte ve konuşmada not veririz. Çok da yanılmayız.

***

Ortahisar Belediyesi yeni kurulan bir kuruluş. Belediyeler her ne kadar halka açık kuruluşlar olsa da, siyasi partilerin ve siyasetçinin görüşlerini yansıtan müesseselerdir.

Ahmet Metin Genç, daha başlangıçta başkan yardımcılıklarını atarken katı bir siyasi tercih yapmadı. Başkan yardımcılıklarına damardan gelen milli görüşçüleri sıralayabilirdi. O bunu yapmadı. Geçmişte farklı görüşte olanları yardımcı yaptı. Başkan yardımcılıklarına atadığı isimler tartışılabilir. Ama, o bu atamaları yaparken bir yerde topluma da mesaj verdi. Başkanlıkta bu kadro uyumlu çalışır mı? Onu zaman gösterecek.
Ahmet Metin Genç önümüzdeki günlerde, memur ve işçi kadrosunu da dizayn edecek. Bu atamalarda mutlaka AKP’ye yakın memur ve işçi sendikalarının etkisi olacaktır. Bunu da normal karşılamak gerekir. Burada önemli olan, atanacak kişilerin işin ehli olup olmadığıdır.

Ahmet Metin Genç’in, parti ile pek sıkıntıya gireceğini sanmıyorum. Çünkü partideki dengeleri en iyi bilen isimlerden biri.

Genç, yakında Atapark’taki Belediye Binasına gideceğini söyledi.

Aslında, hiç bugünkü yerine gelmeyecekti.

Ahmet Metin Genç’in, Ortahisar Belediyesi’nde işinin zor olduğunu söyleyebilirim. Bu zorluğun birinci nedeni, yeni kurulan bir belediyede başkan olması. Bu da onun şanssızlığı.

Ahmet Metin Genç’e tekrar hayırlı olsun dileklerimizi iletir başarılar dileriz.

 

Erdoğan’ın istikameti!

Almanya Federal Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, bir Türk gazeteciye verdiği röportajda,

"Türkiye uzun vadede Avrupa Birliği'nin bir parçası ama şimdiki haliyle değil. Erdoğan'ın hangi istikamete gideceğini tahmin etmek güç. Farklı tondaki Gül ise bana umut veriyor" dedi. Aydan Özoğuz, Türkiye'deki Twitter ve Youtube yasağı konusunda ise,"Bu, bizim için düşünülemez bir durum. Son yaşanan gelişmeler çok üzücü. Erdoğan, ilk görev yıllarında Türkiye'yi ileri götürdü. Ancak baskıcı davranışı maalesef Türkiye'ye yardımcı olmaz. Türkiye'yi Avrupa'dan biraz daha uzaklaştırdı" diye konuştu.

Aydan Özoğuz, Alman vatandaşı bir Türk.

Almanya hükümetinde yer alan bir Türk Bakanın, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve hükümetin icraatı ile ilgili bu şekilde bir değerlendirme yapması, Türkiye’nin batıdan görüntüsünü ortaya koyuyor. Aydan hanım, Türkiye’de yaşasa ve olan biteni iyice takip etse, Başbakan için ‘hangi istikamete gideceğini tahmin etmek güç ‘ifadesi yerine gitmeyi hedeflediği istikameti de söylerdi.

Türkiye’de yaşanan olayların temelinde, Başbakanın bu kararsızlığı(!) yatıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.