Ak Parti TEOGrasisi…

Okul nedir? Sanat okulu, siyaset okulu, hayat okulu, dans okulu, gazetecilik okulu nedir bu okulların insanlara verdiği ya da kazandırdığı?

Okul aslında zorunlu bir müfredata göre takip zorunluluğu olan öğretmenle, öğrencilerin ilişiğinin olduğu bir sistemdir.

Okul şart mıdır, ya da zorunlu mudur?

Her gün artan nüfus çoğunluğunda ve üç çocuk sınırlamasının getirildiği ülkelerde şarttır. Çünkü öğretmenin olduğu yerde eğitim vardır.

Okullar neden vardır?

Bilimsel bilginin dışında, kültür, sanat gibi olguların öğretildiği ve öğrencilerin bedensel, zihinsel ve ahlaki yönden geliştikleri yer olduğu için zorunlu olarak vardır.

Okul dini bir kurum mudur?

Son günlerde evet; Çünkü okullar artık imam ve hatip okullarına dönüştürülüyor. Önümüzdeki birkaç sene içinde ise hepsi imam- hatip okulu olacak. Sanırım bir kavram kargaşası içerindeyiz. Dini eğitimin aileden geçtiği gerçeğini göremeyenler bu işi dikta ile yapmaya çalışıyor.

Okulların kutuplaştırılması ne demektir?

İnsanlar arasında dindar ve dindar olmayan sınıf ayırımının oluşmasıdır.

Eğitim ve öğretimde mertebe var mıdır?

Adayın bir mertebe elde etmek için yerine getirmek zorunda olduğu eğitim ve öğretim yani okul zorunluluğu, rolünün nerede olacağını belirlediği için evet mertebe vardır.

Bireyin kabiliyetine göre eğitim sistemi doğru mudur? Yanlış mıdır?

Bence en doğru olan sistemdir. Ama eğitim ve öğretim için ayrılan ödenek o kadar yetersiz ki devlet okullarını okul aile birlikleri ayakta tutuyor. O yüzden de bizim gibi ülkelerde maalesef ütopik bir olaydır. Ama özel yetenek gerektiren öğrenim programları lise ve üniversitelerde mevcuttur.

Okulların eğitim niteliği yeterli midir?

Eğitim idareci dediğimiz yöneticiler tarafından yönetilmeye devam ederse siyasetin kurbanı olmaktan kurtulamaz. Çağdaş toplum bilincinden bir haber olanlar bugün yaşadığımız sıkıntıları bize daha da artırarak yaşatmaya devam ederler. Tıpkı uyanmak isteyip de bir türlü uyanamadığımız karabasan misali…

Özel okullara neden ihtiyaç vardır?

Endüstri toplumunun gelişmesiyle daha iyi bir gelecek ve daha iyi bir eğitim için özel okullar doğdu.

Okulların devletle olan ilişkisinin kesilmesi avantaj olabilir mi?

İşte bu soruya yanıt ben veremem. Bu sorunun muhatabı tüm toplumdur. Kollayan, gözeten ve ayırım yapmayan devlet, okullarda da bu ilkeleri gerçekleştirebiliyor mu? Bakalım mı? İşte size en önemli örnek, sınava giren, ya da girecek tüm çocukların annelerine ve babalarına takdimimdir.

Çocuklarımız bu sene de her yıl olduğu gibi çeşitli sınavlara girdiler. Ama benim için bu yıl en önemlisi sık sık sürekli değişime uğrayan Liselere giriş sınavıydı. SBS yani yeni adıyla TEOG sınavı. Acaba ne tür komediyle karşılaşacağız diye bekledim; Ama komedi değil çok acı bir dramla karşılaştık.

Çocuklarımıza hüsran, keder ve zarar ziyanı devlet babaları bu sene de yine layık gördü. Binlerce çocuk hak etmesine rağmen iptal edilen sorularla ya da başka bir haksızlıkla üzüldü, ağladı ve umudunu kaybetti. Her sene yaşatılan bu kriz kime? Her sene yap-boz tahtasına çevirdiğiniz eğitimde ki saçmalıkları elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. Hala mı akıllanmadınız?

Bu neyin intikamıdır? İmam- Hatipli olmanın sizlerde yarattığı travma, geçmişe yönelik sözde sıkıntının yine sizlerde yarattığı dayanılmaz bir öç alma hali midir? Peki ama neden hedef çocuklar? Yarattığınız bu savaşa da TEOG savaşı mı diyorsunuz? 

Çocuklara TEOG sınavında bu sene yaşattıklarınızdan hiç mi vicdan azabı çekmediniz? Yapılan haksızlık, yanlışlık ve adalet dışı davranışlarınızda hiç mi kendinizi sorgulamadınız?

Belli bir puan grubunda ki çocukların sıralamasını neye göre yaptınız ve yine neye göre atadınız. Sizden olanları yakına diğerlerini uzağa mı atadınız?

Seçimde maddi destek sağlayanların çocukları mı avantajlı oldu?

Evinden kilometrelerce uzağa gönderilen çocukları hangi mantığa göre atadınız? Hiç soran yok! Bu çocukların anne ve babalarının parası var mı acaba? Nakil için veliler kuyruklar oluşturdu. Sizin vicdanınıza ne oldu?

Çocukları sevmiyor musunuz?

Devletin görevi çocuklarımızı güvence altına almak değil midir?

Devletin görevi çocuklarımızı uzaklara bizden çok uzaklara gönderip, hayat mücadelesine 14 yaşında başlatmak mıdır?

Devletin görevi çocuklarımızı küçücük yaşlarda haksızlıkla tanıştırmak mıdır?

Ulusların ortak ilgisi iyi yetişmiş, iyi eğitim almış çocuklardır. Çünkü ulusları yaşatacak ve yeşertecek çocuklardır.

Üç çocuk, beş çocuk ya da yedi çocuk ne olacak bu çocuklar? Dünyaya gelen bereketi ile büyür mantığı artık yok! Parası olmayan çoğunluğa bunu söylemek abesle iştigaldir… Dünyaya geleni gelişen dünyanın şartlarına ve imkânlarına göre yetiştirmek lazım; Yani düşünüp üretmesini sağlamak lazım. Her şey, her yer güllük gülistanlık ta ben mi göremiyorum acaba?

Çocuğun fazileti çok olmasından değil; yetiştirilmesi ve ahlakından geçer. Toplum için faydalı olacak çocuk eğitimli, görebilen, sorgulayan, analiz edebilen ve saygı duyan olmalıdır. Bu öğretileri ortadan kaldırdınız.  İlla da en az üç çocuk diyorsunuz. Allah aşkına bu çocukları ne için istiyorsunuz.

Son sorum bugüne kadar yaptığınız sınavların hiçbirinde neden başarı elde edemediniz?  Cevabı yetkililerden bekliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.