Salih Cora’dan koronavirüs açıklaması

Salih Cora’dan koronavirüs açıklaması

Milletvekili Cora, Trabzon’da koronavirüs vakaların bundan birkaç ay önce ayda 10 vakaya kadar düştüğünü ancak tedbirsizliğin bu sayıyı günde 57’lere kadar çıkardığını vurguladı.

Salih Cora, Trabzon’da artan Koronavirüs salgınına karşı Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü’nün gerekli planlamayı yaptığını, salgını kontrol altına almak için sıkı bir çalışma içinde olduklarını vurguladı. İl Sağlık Müdürü Hakan Usta'yı ziyaret ederek süreçle ilgili bilgi alan Cora, özellikle bayram ve fındık hasat dönemlerinde vatandaşların kurallara uymamasından kaynaklanan sonuçları çok ağır ödediklerine dikkat çekti. Cora, bu süreçte herkesin sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

DÜĞÜN ALANLARI

Milletvekili Cora, virüsün en yaygın olduğu yerlerden birinin de düğün alanları olduğunu vurgulayarak bir arada bulunulan yerlerde çok hassas davranılması gerektiğini ifade etti. Hastanelerde yatak doluluk oranının Covid-19 ve diğer hastalıklarla beraber yüzde 47 olduğunu sözlerine ekleyen Cora, “Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 75 civarında. Hastalarımızı evlerinden takip ettiğimiz için yataklarda bir doluluk görünmüyor. Ancak oluşabilecek yoğunluğa karşı da İl Sağlık Müdürlüğümüz hastanelerin planlamaları, tedbirleri, malzeme ihtiyaçlarını, ilaç taleplerini yakından takip ediyor” dedi.

DUYARLI OLUNMALI

Cora, filyasyon ekipleri ve saha timleri ile ev ev takipler yapıldığını dile getirerek şehrin bazı bölgelerinde karantina ilan edildiğini hatırlattı. Toplum sağlığı için İl Sağlık Müdürlüğü’nün ince eleyip sık dokuduğuna dikkat çeken Cora, “İl Sağlık Müdürlüğümüz gereken hallerde karantina tedbirleri uygulayarak vakaların yayılmasını engellemeye çalışmaktadır. Tüm bu çalışmalar vatandaşın duyarlı olması ile anlam kazanabilecektir. Maske, mesafe, temizlik kurallarına uygun hareket edilmesi, şikâyetleri olanların sağlıkçılarla irtibat kurmaları, temaslı olanların evlerinde izole olmaları bu işin olmazsa olmazlarıdır. Salgına hep beraber ‘dur’ diyeceğiz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.