AK Parti’de hesaplaşma olacak mı?

Trabzon’da son anda 4. milletvekilliğini kazanan AK Parti’de seçim sonuçları masaya yatırılacakmış. AKP’ye yakın 61 saat internet sitesindeki haber yoruma göre, sonuçlar masaya yatırılmadan tartışma başlamış. Bazı partililer, parti koridorunda yüksek sesle ‘içimizdeki İrlandalılar’ diyerek fitili ateşlemişler. Sitede yorumu yazan kişi, diğer yandan il başkanı Haydar Revi’ye de toz kondurmuyor. Karadeniz bölgesindeki illerde AK Parti’nin oy ve vekil sayısı belirtilerek şu görüşlere yer veriliyor:

ak-partide.jpg
‘Trabzon’daki oy kaybının elbette belli sebepleri var. Seçim döneminde de çok rastlanan şikayet; İşkur alımları, Ak Parti’ye Trabzon özelinde bir fayda sağlamadı. Şimdi parti, kura ile alımlardan yana tavır koyacak öyle gözüküyor. Bir başka oy kaybının nedeni ise vefa… Devlet Bahçeli’nin Ak Parti’ye desteği R.Tayyip Erdoğan’ın adaylığına evet demesi ile Ak Parti tabanında oluşan MHP’ye vefa duygusu oy geçişkenliğine neden oldu. Ve Ak Parti’de toplanan yüzergezer oyların da MHP ile İYİ Parti’ye kaymasına... Ve elbette Ak Parti’nin milletvekili listesi... İlk başlarda listeye tepki vardı ama milletvekillerini cansiperane çalışmaları seçime on gün kala tepkinin en minimum düzeye inmesine neden oldu. Ve tabi, yerel yönetimler, belediye başkanlarına dönük tepki, Ak Parti’nin oyuna yansıdı. Bu ve benzeri nedenler oy düşüşüne sebep… Ama Doğu Karadeniz Bölgesinde en az oy düşüşünün de Trabzon’da yaşandığı gerçeği var. Dedik ya, Ak Parti’nin içindeki İrlandalılar. Meseleyi parti içinde değil parti dışında gündeme getiriyor. Ve sanki, oy düşüşünden memnunmuşlar gibi bir tavır içinde olmaları, bir kenara not ediliyor. İl Başkanı Revi, oy düşüşündeki sebebin araştırıldığını bu konuda bir tespiti olan kapalı kapılar ardında, meydan parkında, kulis atılan özel ofislerde değil partiye gelip, konuşması, particilik adına olması gereken bir tavırdır diyor. Bu arada Türkiye genelinde Ak Parti genel merkezi oy kaybının yaşandığı bütün iller ile ilgili olarak bir araştırma yapacak. Araştırma yapacak iller arasında elbette Trabzon’da var. Ve araştırma ekibi, önce belediye faktörünü araştıracak’.

Ortahisar hedefte!

AK Parti, Trabzon’da en fazla Ortahisar ilçesinde oy kaybetti. AK Parti kurmaylarının bir kısmı Ortahisar’daki oy kaybını Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesinin çalışmamasına bağlıyor.
AK Parti’nin Ortahisar ilçesinde oy kaybetmesinin nedeni belediyelerin çalışması değil İYİ Parti ve CHP’nin 1. sıra adayları Hüseyin Örs ve Ahmet Kaya’nın Ortahisarlı olmalarındandır.   

Yattara
alt yapıya!

Trabzonspor genel koordinatörü Özkan Sümer, alt yapıdaki hocaları gönderdikten sonra ilk transferini gerçekleştirdi. Belçika’da menajer Adnan Demir sayesinde yıllar önce Yattara’yı Trabzonspor’a kazandıran Özkan Sümer, bu sefer antrenörlük ve teknik direktörlükte hiçbir deneyimi olmayan Yattara’yı alt yapıya antrenör olarak almış. Trabzonspor’da oynadığı dönemde sosyal aktivitesi ile de adından bahsettiren Yattara, alt yapıdaki genç oyunculara çalım atma dersi verecekmiş! Yattara’nın ayrıca Gine’de Trabzonspor izin futbolcu izleyeceği ve bu konuda Özkan Sümer’e rapor sunacağı öğrenildi.

Aleyhte yazmasınlar!

aleyhte.jpeg

Trabzonspor asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu’nun, haber ajanslarının Trabzon muhabirleri ile Trabzon yerel medyasından çok sayıda gazeteciyi, bordo-mavili takımın Slovakya’daki kampına ücretsiz getirmesi, yerel medyada tartışmaları da beraberinde getirdi. Hacısalihoğlu’nun ücretsiz seyahatini TRT’nin ve Trabzon’daki bazı yerel medya yetkililerinin kabul etmediği bildirildi. Yerel bir internet sitesi yöneticisi, Gazetecilerin masraflarının kulüp tarafından karşılanmasına anlam veremediklerini belirterek, ‘Bir yandan yardım kampanyası düzenleyeceksin, diğer yandan sms ile para toplayacaksın, öbür yandan Türkiye’nin en güçlü medyasının muhabirlerini ücretsiz kampa getireceksin. Kampa gitmeyen gazeteci, orada olup bitenleri saati saatine öğrenir. Trabzonspor yönetimi yanlış bir iş yapıyor’ dedi.

Sümer’in maaşını
Ağaoğlu verecekmiş!

ozkan-sumer.jpg

Trabzonspor Genel Koordinatörü Özkan Sümer’in, Trabzonspor’dan maaş alıp almadığı, alıyorsa ne kadar aldığı henüz açıklanmadı. Trabzonspor Kulübüne yakın kaynaklar, Sümer’in ilk maaşını geçtiğimiz günlerde aldığını iddia etti. Başkan Ağaoğlu ise Sümer’in maaş alıp almayacağı konusunda net bir açıklama yapmadı. Ancak, Ağaoğlu’na yakın bir isim, ‘Özkan Sümer, deneyimli, tecrübeli bir ağabeyimiz. Yaşı 80’i aşmış olabilir. Sağlığı yerinde. Teknik direktör tercihinde katkısı olmasa da oyuncu transferinde kendisinden yararlanacağız. Sümer’in maaşını da tahminimiz o ki başkan Ahmet Ağaoğlu veya Hayrettin Hacısalihoğlu karşılayacak. Fransa süper liginde üç sezondur oynayan 30 yaşındaki Dasilva konusunda şüpheleri vardı. Bonservisi elinde olan ve yıllık 700 bin Euro isteyen bu oyuncunun yerine Kayserispor’dan bonservis bedeli 3 milyon Euro olan 31 yaşındaki Kana Bıyık’ın alınmasına yeşil ışık yakmış’ dedi.

Park-Bahçe ve Kanalda
çalışacak eleman yok!
Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediye binaları, maaş alan elemanlardan geçilmiyor. Buna karşılık, park- bahçe ve kanalizasyon birimlerinde ise eleman yetersizliği var. Spor müdürümüz Hamza Mısır, park ve bahçelerin bakımsızlıktan harabeye döndüğünü, kanalizasyon biriminde ise işi bilen elaman sayısının her geçen gün azaldığını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi’nin deneyimli personellerinden biri, ‘Particilik ve partizanlık belediyeyi tam anlamıyla bir çiftlik haline getirdi. Belediyelerin hemen hepsinde şirketler üzerinde işe alınan yüzlerce kişi var. Büyük çoğunluğu iş yapmadan hatta bazıları belediyelere gelmeden maaş alıyorlar’ dedi.

**************

Yeni rejim padişahlık bile değildir. Erdoğan'ın yeni sistemi padişahlık bile değildir! Padişah tek adam değildi. Divan'da vezirler vardı. Günlük idareyi Vezir-i Azam yürütürdü. Erdoğan'ın Vezir'i Azamı yok. Yeni rejim siyaset sosyolojisi zemininde "aşiret reisliği"ne benzetilebilir. Erdoğan ne kadar büyük hata yaptığını aldığı yükün altında ezildiğinde anlayacaktır. 
(Yahya Sezai Tezel)

Önceki ve Sonraki Yazılar