AK Parti’nin Ortahisar adayı kim olacak?

ak-partinin-ortahisar-(1)-001.jpg ak-partinin-ortahisar-(3)-001.jpg ak-partinin-ortahisar-(2)-001.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklayan AK Parti’de, Ortahisar belediye başkan adayının kim olacağı merak edilmeye başlandı. AK Parti, genel seçimlerde Ortahisar ilçesinde diğer üç partinin neredeyse üç katı oy aldı. AK Parti, bir önceki seçimde alınan oylara bakıldığında Ortahisar’da her kimi aday gösterirse kazanacak gibi görünüyor. Ancak, geçim sıkıntısı çeken vatandaş, bu seçimde tepki oyu kullanabilir. AK Parti kurmayları bir kazaya kurban gitmemek için ince eleyip sık dokuyorlar. Ortahisar ilçesi genelinde anketler yaptırıyor. AK Parti genel merkezinden sızan haberlere bakılırsa Ortahisar belediye başkan adaylığı için favori isim mevcut başkan Ahmet Metin Genç. Ortahisar ilçesinin diğer aday adayları da boş durmuyor ve çalışıyor. Birlik vakfı başkanı Ergin Aydın Ankara’da temaslarını sürdürüyor. Murat Zeki Solak, iyi gidiyor. İl Başkanı Haydar Revi, her ne kadar ‘Ben o defteri kapattım. İl Başkanlığına devam’ dese de ismi Ankara’da hala gündemde.

‘Süreç devam ediyor’
AK Parti genel merkezine yakın bir il yöneticisi, ilçe belediye başkan adaylarının TBMM’deki bütçe görüşmeleri sonrasında açıklanabileceğini söyledi. İlçelerde sürecin devam ettiğini kaydeden il yöneticisi, ‘8-10 ilçenin belediye başkan adayı belli. Diğer ilçelerde isimleri öne çıkanlar olmasına rağmen henüz belirleme yapılmamış. Ankara’dan edindiğimiz bilgiler bu şekilde’ dedi.

İYİ Parti-CHP ittifakı!

iyi-parti-chp-001.jpeg iyi-parti-chp-001.jpg

İyi Parti ve CHP il başkanları, hangi ilçede hangi partinin aday gösterileceği konusunda görüşmeleri sürdürüyor. İki partinin il başkanları görüşmeleri bir süre daha devam ettirecek. Belirlenen ilçeler ve adayların isimleri partilerin genel merkezine bildirilecek. Mutabakat sağlandıktan sonra adaylar açıklanacak. CHP il Başkanı Güzide Uzun, Trabzon’da en az üç ilçe belediye başkanlığını kazanacaklarını söyledi. İYİ Parti il başkanı Azmi Kuvvetli ise, CHP il başkanı ile yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi.

Murat Zorluoğlu’nun  ziyareti!

murat-zorluoglu.jpg

AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu dün akşam saatlerinde Kuzey Ekspres’i ziyaret etti. Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, Yazı işleri müdürümüz Fatma Yavuz, Yayın koordinatörümüz Erkan Şahinbaş, spor müdürümüz Hamza Mısır ve Kamil Anahar ile bir süre sohbet eden Zorluoğlu, Trabzon’daki sivil toplum örgütlerini kanaat önderlerini ziyaret ettiğini, seçildiği takdirde Trabzon’un kabuk değiştireceğini söyledi. 

Hamsi varlığını araştıracaklar!

hamsi-varligi-(1)-002.jpgTrabzon ve Akdeniz Su ürünleri, Balıkçılık su ürünleri genel müdürlüğü ve ODTÜ Erdemli Deniz Bilimlerinden 15 öğretim üyesi, bir araştırma gemisiyle Gürcistan’da 10 gün süre ile hamsi varlığını araştıracaklarmış. Öğretim üyeleri, hamsinin stok tahminini de yapacakmış. 
Hamsinin bilinmeyen yönleri adlı kaynakta Hamsi hakkında detaylı bilgiler var. Dünya da tam 16 cins ve 139 tür hamsi bulunuyor. Hamsinin ömrü yani yaşam süresi 2-3 yıl. Hamsi dünyanın birçok denizinde avlanıyor. Karadeniz de hamsi Azak Denizi'nde ürer, beslenir. Kışlarken Kuzey Kafkasya'dan Suhumi'ye kadar ve kısmen de Kırım açıklarına iner. Bu tür az da olsa Türkiye sahillerine kadar iner. Bir hamsi 42 bin yumurta bırakıyor. Karadeniz hamsisi mayıs ve eylül ayları arasında 10’dan fazla batında yumurta bırakır! Gürcistan’da araştırma yapacak öğretim üyelerinden bu bilgiler dışında farklı bilgiler bekliyoruz.  Mesela Karadeniz de ne kadar yunus yaşadığını ve bu yunusların bir yılda ne kadar hamsi ve diğer balıklardan yediklerini!

Hepimizin NARDUGAN BAYRAMI kutlu olsun. Bolluk, bereket ve güzellikler bizimle olsun.
Yılsonu yaklaşıyor. 
Türklerde çam süsleme geleneği...
Türklerin, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor.
Buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı, imge olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görebilirsiniz.
Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık'ta gece gündüzle savaşıyor.
Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek utku kazanıyor.
İşte bu güneşin utkusu, yeniden doğuşu, Türkler büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyorlar.
Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor.
Bayramın adı NARDUGAN
(nar=güneş, tugan, dugan = doğan) Doğan güneş.
Güneşi geri verdi diye Tanrı Ülgen'e dualar ediyorlar.
Duaları Tanrıya gitsin diye ağacın altına armağanlar koyuyorlar; dallarına alacalı ipler bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar Tanrıdan...
Bu bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın çevresinde yırlar söyleyip oyunlar oynuyorlar.
Yaşlılar, büyük babalar, nineler görmeye gidiliyor; bir araya gelerek birlikte yiyip içiliyor.
Yedikleri; yaş ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme... Bayram, yakınlarla bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur getirirmiş.
Akçam ağacı yalnız Orta Asya'da yetişiyormuş.
Araplar bu ağacı bilmezlermiş, bu yüzden olayın, Türklerden
 Hıristiyanlara geçtiği, bunu da Hunların Avrupa'ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor.
İsa'nın doğumu ile hiç bir ilgisi yok.
"Doğum, güneşin yeniden doğuşu".
(Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ)

İmam Hatiplerde, ’18 Aralık Dünya Arapça günü’ kutlamaları yapılıyor. Bu okullarda Türkçeye bir övgü duyamazsınız. Hatta Türkçeyi aşağılayan görevliler var. Çünkü bu okulların birçoğunda Türk düşmanı nesiller yetiştirmek için faaliyet gösteriyor. Yazıklar olsun. 
(Cemil Kılıç- İlahiyatçı)

Önceki ve Sonraki Yazılar