H. Kamil ATAMAN

H. Kamil ATAMAN

Akademik Yaşama Geri Dönüş

Son bir yıldır, yakın dostlarımın da önerisi ile içerisinde bulunduğum Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylık sürecini sonlandırarak asli işim olan öğretim üyeliği görevime geri döndüm. Benim için oldukça deneyim kazandırıcı olan bu süreç boyunca birçok yeni, güvenilir dost kazanma şansım oldu. Daha da önemlisi ülkemizdeki ve bölgemizdeki siyasi yaşama ilişkin müthiş bir bilgi birikimi elde etmiş oldum. Umarım yaşamımım bundan sonraki döneminde bu birikim ve deneyimi bütün Trabzon sevdalıları ile paylaşma olanağını bulurum.

 

Bir şekilde sona ermiş olan bu adaylık sürecim hakkında yorum ve değerlendirme yapmak gibi bir niyetim hiç olmayacak. Zira hemen her şey zaten kamuoyu tarafından da büyük ölçüde izlenmiş ve gereken değerlendirmeler yapılmıştır. Ancak burada benim vurgulamam gereken nokta; bu süreç boyunca sadece sözüne güvenilmesi gereken düzeydeki insanlara güvenmiş olmanın dışında hiç hata yapmadığımdır. Kamuoyu tarafından yeterince bilinmeyen konu sadece budur.

 

Bir yılı aşkın bir süredir Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel teşkilatları ile iç içe oldum. Gönül bağı ve dostluklar kurdum. Kendileri ile pek çok şey paylaştım. Beni hep saygı ile dinlediler, hürmet gösterdiler, büyük bir değer verdiler. Heyecan duydular ve bana hep destek oldular. Beni üzecek ya da moralimi bozacak tek bir olay dahi yaşamadım. CHP’nin yerel teşkilatlarında görev yapmakta olan insanlar; anılarımda hep temiz kalpli, demokrat, yurtsever, dürüst ve ilkeli bireyler olarak kalacaklardır.

 

Bu süreç sonucunda hiç kimseye asla kırgın, kızgın olmadığımı ya da öfke duymadığımı belirtmeliyim. Bu yönde medyada yaratılmaya çalışılan psikolojinin tamamen dışında olduğumu özellikle vurgulamak isterim. Zira bu bir oyun değildir. Küsmek gibi çocukça tepkiler verecek düzeyi çoktan aşmış olduğumuzu ifade etmek isterim. Ayrıca burada söz konusu olan 750 bin nüfuslu bir yerleşim alanını yönetmeye talip olmaktır. Son derecede ciddi ve ağır bir görevdir söz konusu olan. Siz siz olun, bu işe talip olan adayların bol keseden atmakta oldukları vaatlere sakın aldanmayın. Sözlerini hesaplayarak kullanan bir bilim insanı olarak, böylesine büyük bir sorumluluk isteyen görev için daha ilk aşamada elenmiş olmanın hafifliğini de yaşıyorum açıkçası. Ama diğer yandan ortadaki aday profillerini de gördükçe Trabzon’un geleceği adına kaygı duyduğumu da söylemem gerekiyor.

 

Bundan sonraki süreçte; artık bir kamu görevlisi olduğumdan ve üzerimde herhangi bir siyasi kimlik taşımadığımdan kimlik siyasetinin dışında kalmaya çalışacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Üzerimdeki sorumluluk her zaman olduğu gibi, yetki ve sorumluluk sahibi olanları eleştirmek ve yapıcı önerilerde bulunmak ile sınırlı kalacaktır. Ayrıca bilgi ve birikim sahibi olduğum alanlarda toplumu aydınlatmaya devam edeceğim. Ülkenin genel siyasi durumuna ilişkin analizler yapmak her vatandaş gibi benim de doğal hakkım olmaya devam edecektir. Bunun dışında herhangi bir siyasi görüşü yüceltmek veya övmek, yürütmekte olduğum kamu görevi nedeniyle yasal ve etik olmayacaktır. Bu bilinç ile davranmak zorunda olduğumu ifade etmeliyim.

 

Üniversitedeki öğrencilerimi bir süredir ihmal ettiğimin farkındayım. Geriye dönmüş olmam ile onlara gereken zamanı ayırma ve çalışmalarında yardımcı olma konusunda artık bir engel yoktur. Üniversitenin kendi doğal akışında var olan heyecanı yeniden yaşamaya başlamak güzel olacak. Her şeye rağmen bu ülkede akademik yaşam yine de zevkli ve huzurludur. Benim sahip olduğum gibi yakın çalışma çevrenizde uyumlu ve anlayışlı insanlar olduğu sürece yaptığınız iş size büyük bir zevk verecektir.

 

Bütün ümidim; önümüzdeki yerel seçim sürecinin hem ülkemiz hem de Trabzon için kazasız, belasız, hayırlı ve yararlı geçmesi yönündedir. Halkın yararına çözümler üretecek olan, toplumsal barışa ve istihdama katkı sağlayacak olan adayların başarılı olmasını dilerim. Bütün beklentim budur.

 

Sevgili Hasan Kurt izin verdiği sürece bu satırlarda yine buluşmaya, fikir dağarcığımızda birikenleri ve duygularımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm Trabzon sevdalılarına saygılarımı sunarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.