İsmail Kansız

İsmail Kansız

AKÇAABAT BAŞARDI SIRA TRABZON'DA

akcaabat-2.jpg

Uzun zaman gündemde kaldı.Kamuoyunda tartışıldı. Tepkiler oluştu. Halk sesini duyurdu.

Akçaabat halkı dedi ki;"Sahilimize dokunmayın. Zaten ne kaldı eski kumsallarımızdan geriye.

Akçaabat denince akla bereketli denizi, tarihi evlerin çiçekleriyle süslediği Ortamahalle gelirdi. Denizimiz bitti. Sağolsun Akçaabat Belediyesi Ortamahalle’ye el attı da o tarihi mekan layık olduğu biçimde değerlendirildi.

Geriye az da olsa kalan sahilimizden yol geçirip de hepten Akçaabat’ı boğmayın. Nefes alamaz duruma getirmeyin."

Emekli Milli Eğitim Müdürlerimizden Mehmet Salih Köse aynı zamanda Akçaabat Kent Konseyi başkanıdır.Mücadelesini verdi.Anlattı.Doğrunun ne olduğunu izah etti.Bir eğitimci sabrı ile birleştirici tavrı ile kamuoyunu aydınlattı.Tabi yalnız değildi bunları yaparken.Akçaabat da inanmıştı, sahilden geçecek yolun ilçeye verecek olduğu zarara...Nihayetinde devlet de bu haklı ve olumlu isteğe duyarsız kalmadı.Akçaabat güney çevre yolu plana alındı.Akçaabat'ın Trabzon sınırına kadar olan sahilinin yok edilmesi önlendi.Artık yol güneyden geçecek.

Bu arada halk bu mücadeleyi verirken çok da destek göremedikleri bazı siyasilerin de pişmiş aştan nasiplenme çabaları da göze çarpmıyor değil.

Gelelim Trabzon'a...

Trabzon kent konseylerinin böyle bir girişimini duymadık.Mesela sahile dökülmeye devam eden tarım toprağı ile doldurulmaya çalışılan denizin akıbetinin ne olacağı sorgulanmalı...

Trabzon Güney Çevre Yolu artık ciddi bir şekilde ele alınıp takip edilmeli...

Trabzon sahili ile yeniden buluşmalı.

Akçaabat başardı.

Trabzon başaramaz mı?

Akçaabat Belediye Başkanının açıklamalarına göre bu ilçemiz Deniz Turizminin merkezi olma yolunda önemli adımlar atıyor.

Bu da sevindirici bir haber.Halkın yararlanacağı yeni plajlar yapıyor.

Sahil kesiminde insanların eski günlerdeki gibi deniz havasını soluklanarak ailece dinlenebileceği alanlara o kadar çok ihtiyaç var ki...Trabzon artık GÜNEY ÇEVRE YOLUNU hayata geçirmelidir.Günlük tedbirlerle bu Trabzon trafiği rahatlamıyor.Kanuni Bulvarı çok güzel oldu.Bir de GÜNEY ÇEVRE YOLU tamamlandığında şehrin yükü de azalarak trafik sorunu çözülür.

Ne denizsiz ne de yolsuz...Trabzon nefes almak istiyor.İki caddeye sıkıştı kaldı.

 

NEDEN OLMADI?

neden-olmadi-001.jpgNe komplo teorileri ürettik.Herkes bize karşı.İtilmiş kakılmışız sanki.O kadar kombinasyon kuruldu ki,O öyle dedi bu kumpas kurdu şu dedi ki hakem bize sert rakibe yumuşak davrandı.Ortalarda oynayan takımlar bize aslan kesildi....Başarısızlığı hep başkalarında aradık. 

Başakşehir sanki hiç puan kaybedemeyecekti...Garantisi vardı. Öyle bir görüntü verdik.Konuştuk, konuştuk, konuştuk...

Şike sürecinde de  aynısını yaptık.Taraftar UEFA’nın kapılarını aşındırıp CAS'ın binasının önünde eylemler yaparken "pasif savunma" ve "sessiz kabulleniş" içinde olanları da gördük.

Şimdi gelinen noktada kimseye kabahat bulmayalım.Beraberlikler de mağlubiyette geliyorum dedi...

Hem de göz göre göre... Takımın ambiansı bozuldu.Heyecanı söndü.Kuruluş ayarları iyice zıvanadan çıktı.Ana iskeletin yanında, gençlerin oyunda olduğu maçlardaki hırsları da heyecanları da söndü…

Ben şimdi soruyorum; açık ara şampiyon olabileceğimiz bu seneki gibi, seneye aynı başarıyı yakalayabilir miyiz?

Suçlu aramıyoruz.Taraftar hariç, eğer suçlu ararsak ben takımın saha içi ve saha dışı ruhunu idare edemeyenler derim.Futbolcularda ‘bir bitse de gitsek’ havası...Dayanışma yoksunluğu.Heyecansız tavırlar.Saha içinde yardımlaşma anlayışsızlığı...

‘At sahibine göre kişner’ deyip de suçu hemen Hüseyin Çimşir'e atacak değiliz.Atın yemi var, bakımı var, nalı var, eğeri var, gemi var, seyisi var, bir de binicisi...Var bir yerde eksiklik.Hani eskiden bir hocamız ya da bir yöneticimiz, hatta takım kaptanımız çıkar böylesi kritik maçlar öncesinde "BİZ İNANDIK, HERKES DE İNANSIN BU SENE ŞAMPİYONUZ” derdi.

Böyle bir gür ses de duymadık.Kupa tesellimiz olsun.İkincilik de bu süreçte hadi kabulümüz olsun.CAS canımızı yakmasın.Ne yapalım bu da bizim duamız olsun.Ama şuna sevinmedim değil...Ya şampiyon olup da şu COVİT 19 mikrobunu bizden çok sevindirseydik!!!

Her işte bir hayır vardır.

Örnek... GS, FB galibiyetinden sonra Meydan’daki hallerimiz... 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.