Akçaabat Marina ve Ali Lermioğlu!

akcaabat-marina-ve-(3).jpg  Trabzon’da Osmanlı döneminde kent merkezi ile Pulathane(Akçaabat) ilçesinde içkili lokantalar ve eğlence mekanlarının sayısı hayli fazla idi. Cumhuriyetin ilk yıllarında mekanların sayısı her geçen gün azaldı. Son yıllarda ise mekanların sayısı parmakla gösterilecek düzeye indi…
  Geçenlerde Zorlu Otel’de, THY Trabzon müdürü ve birkaç otelin müdürü bir araya geldi. Avrupa ülkelerinden 5-6 gurme Trabzon’a gelip, burada yemekleri tadacaklar ve sonradan dergilerinde internet sitelerinde, sosyal medya hesaplarında paylaşacaklarmış. Gurmelerin seyahat sponsorluğunu THY, yatıp kalkma ve yeme işini de oteller karşılayacak. 
 akcaabat-marina-ve-(1).jpg Kültür ve Turizm İl Müdürünün de katıldığı toplantıda gurmelerin hangi ilçeye hangi restorana getirilecekleri konuşuldu. Gurmelere, herhalde Hamsiköy’de sütlaç, Maçka’da kuymak, falan yerde sarma vs. yedirirler. 
  Karadeniz mutfağı, Güneydoğu Anadolu mutfağı gibi pek zengin değildir. Yöresel üç beş çeşidimiz var, hepsi o kadar... Ki, bu çeşitleri de hakkıyla yapan sayısı çok azdır. 
  Trabzon merkez ve Akçaabat ilçesi dışında olan bölgelerde, eskiden yeme içme ve eğlence mekanı çok azdı hatta yoktu.
Eskilerin anlattıklarına bakılırsa, Akçaabat yeme içme mekanı açısından Trabzon merkez ile yarışırdı.
   Trabzon il genelinde de mutfağı önde olan ilçe Akçaabat’tı. Trabzon merkezden teknelerle Akçaabat’a eğlenmeye bile gidilirmiş!
  Akçaabat merkezde bugün gidilecek ve eğlenilecek bir tek mekan kaldı. O mekan da Almanya ile Trabzon arasında mekik dokuyan işadamı Ali Lermioğlu’nun işlettiği Marina Restoran. Akçaabat’ta geçmişten gelen bir ‘kültür’ü, geleneği yaşatan Ali    Lermioğlu’nu kutluyoruz.
akcaabat-marina-ve-(2).jpgGeçen akşam, Marina’da bir grup Alman turist vardı. Sahne alan sanatçıları alkışladılar. Yediler içtiler ve otellerine gittiler. 
Bu devirde bu tür mekanlara orta halli vatandaşlar zor gidiyor. Çünkü içki fiyatları ateş pahası. Bir de siyasi ve ekonomik nedenlerle çokları, damları, yaylaları tercih ediyor. 
Tüm bu zorluklara rağmen, Marina’yı yaşatan Ali Lermioğlu’nu kutluyoruz. 

 

 

Üç katlı terminal!

   Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yeni terminal binasının mevcut terminalin yerinde yapılacağını açıkladı. Başkan, bize göre doğru bir tercih yaptı. 
  Ancak, orada yeni yapılacak terminal en az üç hatta dört kat olmalı. Zemin kat, otobüslerin kalkış ve firmaların yazıhanelerine tahsis edilmeli. İkinci, üçüncü hatta dördüncü katlarda ise otobüs, minibüs ve otomobiller için otopark yapılmalı.
Hatta Trabzon’un doğu ilçelerine yolcu taşıyan minibüslere bile zemin katta yer verilmeli. Yeni otogar planı bu şekilde yapıldığı takdirde Trabzon’a uzun yıllar hizmet etmiş olur. 
  Moloz’daki dolgu alanının batısında da Ortahisar ve batı ilçelerine hatta doğu ilçeleri için de iki hatta üç katlı benzer bir minibüs otogarı yapılabilir.

*****************

   AKP’lilerin Hakan Atilla’nın Amerika’dan dönüşüyle yaşadığı mutluluğu ben şahsen 70’lerde henüz bir çocukken rahmetli dedem Hacı Yakup umreden döndüğünde yaşamıştım. Hakiki Kâbe hurması getirmişti, gümüş kâselerden avuçlayıp yerdim. Acılı zemzem de içerdik, Kıbleye dönüp ayakta ve üç yudumda. Fes destesinden desenli bir tane kapmış kafama uydurmuştum. Bir de elime doksan dokuzluk mercan bir tespih almış tam umre havasına girmiştim. Kapının üstüne bir Türk bayrağı asmıştık. Naif yıllardı, Arjantin dünya şampiyonu olmuştu. Gelen her misafir belindeki on dörtlüyü çıkartıp bir şarjör mermiyi şeytan aleyhillaneye sıkıyordu. Baklava tepsileri ve köpüklü ayranlar savunmasız görünüyordu. 
(Metin Kondel)

**************

   İnsan dünyada olması manasız aslında, dünya için varlığı gereksiz ve hatta zararlı. İnsanın Kendisi de bunun farkında bu yüzden gereksiz ve anlamsız varlığına tepkili, belki de bu yüzden bütün yaptıkları. Hepsi dünyada var olmasına anlam kazandırma çabası. En acımasız tiranlardan dağdaki çobana uzanan gayret hep bu! Yeni doğan kuzuyu sevmekten kitleleri savaşlarda kırdırmaya insan kendi varlığını ispatlama ve anlamlandırma peşinde.
   Elbette bu çabada sevgi her şeyin üstünde. Kin, nefret, hırs, arzu, kıskançlık yaşam süresini doldursa da yaşama kattığı anlamlar açısından sevgi kadar yeterli ve verimli değil. Bütün bunlar yani insanın kendi varlığını anlamlandırma gayretleri boşuna çünkü ölüm geldiğinde hayatın anlamı ortaya çıkıyor; anlamsızlık!
Belki de dinler bunun için var, kim bilir?
   Yoksa bu kadar anlamsızlığa karşı yaşamak, direnebilmek mümkün olmazdı.
Bu anlamsız ve yalan dünyada günümüzü sevgi ile doldurmak ve mutlu olmak tek çare.
“Bu insanlara ne oluyor da birbirini öldürüyorlar, biraz sabretseler hepsi zaten ölecekler” 

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

**************

  Trabzonspor'un forma reklamı bütün dünyada inanılmaz büyük yankı uyandırdı ve Trabzonspor belki de hiç farkına varmadan Türkiye için çok büyük, hayırlı bir reklama neden oldu, öyle ki Barcelona'dan Yunanistan'a göçen hemşehrilerimize, Hindistan'dan İrlanda'ya, Afrika'dan İran'a pek çok yerden inanılmaz güzel mesajlar var Twitter'da, fakat benim için en değerlisi İran'da başa oynayan Türk takımı Tebriz'in Bozkurtları Traktör FC'nin mesajı oldu. (Metin Yılmaz)

**************

Trabzonlu olmak zor iş!

  Yer İzmir. İşgale karşı direniş gösteren Anadolu gazetesinin başyazarı Haydar Rüştü, işgalcilerle pek sevişen gazeteci Bezmi Nusret’in ( Kaygısız) saldırısına maruz kalırken, araya yine Trabzon kaynıyor.
  Ulan gavat diyesi geliyor insanın, Haydar Rüştü Trabzon'dan kalkıp geldiği İzmir'de işgale karşı kellesini ortaya koyuyor, sen ise ihanetin kitabını yazıyorsun yetmiyor, bir de gavatlığını yüzünüze çarpan Haydar Rüştü'ye güya bel altından vuruyorsun. Tam gaful kapatması!

(Sedat Tunalı)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar