Akçaabat mı Ortahisar mı?

  Karayolları Genel Müdürlüğü, Trabzon Ortahisar ilçesinde hesapta trafiği rahatlatmak için iki tünel projesi hazırlattı. Tünellerden biri Değirmendere vadisinde Deliklitaş mevkiinde Hekimoğlu tesislerinin 300-400 metre kuzeyinden başlayacak. Sülüklü mezarlığının yüz metre kuzey batısında Hayali Garajından çıkacak ve sahil yoluna bağlanacak. İkinci tünel ise Cumhuriyet caddesi girişinin doğusunda Halk Eğitim Merkezinin kullandığı eski kilisenin önünden girecek Çömlekçi’den çıkacak.  
akcaabat-mi.jpgÖnceki gün KTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Atakan Aksoy’a, iki tünel ile ilgili görüşlerini sorduk. Atakan Hoca, iki tünelin trafik akışında kısmen rahatlama sağlayacağını ancak, sahil yolundaki yoğunluğu azaltmayacağını söyledi. Aksoy, ‘Trabzon’un olmazsa olması tünel geçişli güney çevre yoludur. Güney çevre yolunu yapmadıktan sonra sahil yolundaki yoğunluğu gideremezsiniz’ dedi. 

  Aksoy, projelendirilen iki tünelin yerine Darıca-Yıldızlı arasında tünel geçişli yol yapmanın daha öncelikli olduğunu söyledi. Aksoy, ‘Darıca-Yıldızlı arasında tünel geçişli yol yapılsa sahil yolu iç yol olur. Deniz dolgusu ile yapılması istenen yol rafa kalkar’ diye konuştu.
 Thaiti’ye gidiyor!

thaiti.jpg  İşadamı Kemal Ulusoy, yelkenli ile dünya seyahatini tamamlamak için önümüzdeki günlerde Pasifik Okyanus’taki Thaiti adalarına gideceğini açıkladı. Thaiti’den Türkiye’ye döneceğini söyleyen Kemal Ulusoy, Türkiye’nin tanıtımına ve enformasyonuna da önemli katkı sağlıyor.   Dünyada rekor sayılabilecek sayıda ülkeyi gezen Kemal Ulusoy, ‘145 ülkeye gittim. Gitmediğim çok az ülke kaldı’ diyor. 

Doktorunuz diyor ki!

  Bakteriler ve virüsler insanlarda bulaşıcı hastalıklara yol açan gözle görülmeyen canlılardır. Bunlara genel anlamda mikrop denmekle beraber aralarında çok farklılıklar vardır. Sebep oldukları hastalıkların bulguları birbirine çok benzediği için pratikte ayrılmaları zordur. Antibiotikler bakterileri öldürür ama virüslere etki etmez. Virüslerin yaptıkları hastalıkların bazıları şunlardır: grip, nezle, kızamık, kızamıkçık, bulaşıcı sarılıklar, kabakulak, suçiçeği, kuduz, AIDS... Son zamanlarda sözü çok edilen "Coronavirüs" de diğer gripal hastalıklar gibi burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş şikayetleriyle başlar. Daha önce salgın yapan SARS virüsüne göre etkisi daha düşük olmasına rağmen bu salgını önemli yapan bu virüsün ilk kez ortaya çıkmasından dolayı insanlardaki hastalık sürecinin bilinmezliğidir. Virüs insanlara bulaştıktan sonra en sık akciğerlere yerleşiyor ve burada çoğalıyor. Virüs yeni olduğu için bağışıklık sistemimiz bunu tanımıyor ve karşı koymak için yetersiz kalıyor. Bu durumda zatüre gelişiyor ve genellikle solunum yetmezliğiyle hastalar kaybediliyor. 
(Dr. Kemal Küçükali)

Karaoğlan ve Fatih’in Fedaisi Kara Murat!

  Türk Çizgi Roman Kahramanı KARAOĞLAN ve FATİH'in FEDAİSİ KARA MURAT'a Hayat veren Efsane Çizerler Suat YALAZ ve Trabzon Akçaabatlı Abdullah TURAN aynı gün birkaç saat arayla bu dünyadan göçtüler.
Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Başkanı Ömer Hayali, Türk tarihine ve kültürüne büyük hizmetleri geçmiş efsane çizerler için bir mesaj yayınladı aileleri ile sevenlerine başsağlığı diledi.
  Türk çizgi roman sanatının büyük ustalarından Suat Yalaz, Karaoğlan’ı çizmişti. Trabzon Akçaabatlı ve Trabzon Gazeteciler Cemiyeti üyesi de olar Abdullah Turhan ise ‘Tolga’ ve ‘Karamurat’ı çizmişti. Turhan, Muğla Datça’da, Yalaz ise İstanbul’da toprağa verildiler.

karaoglan-001.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar