Akçaabat’a fabrika mı yapıldı?

   TOKİ; Akyazı dolgusu ve stat yapımı karşılığı Trabzon’da Avni Aker Stadı, Yavuz Selim Sahası, 19 Mayıs Spor Salonu ve Akçaabat Fatih Stadının bulunduğu arazileri almıştı. TOKİ’nin dolgu ve stat yapımı karşılığı aldığı arazilerin toplamı yaklaşık 70 bin metrekareye yakındı.
Akyazı’daki dolgu alanı da takriben 800 bin metrekare… TOKİ bu alanın yarısına stat, sahalar, Gençlik Spor il müdürlüğü binası ve tesisler yaptı. Geri kalan araziyi ise aslında TOKİ ya hazineye ya belediyeye bırakacaktı. TOKİ, stat ve tesis yaptığı alanı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bıraktı. Stadı kullanan Trabzonspor bildiğimiz kadarıyla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün kiracısı. Oradaki tesisler de Gençlik ve Spor il müdürlüğünde.
TOKİ, dolgu ve stat yapımı karşılığı aldığı arazileri, Hükümetin talimatı ile ticari olarak değerlendirmedi ve bu alanlara millet bahçesi yaptı ve yapıyor. Akyazı’daki dolguda geri kalan 400 dönümlük alanda, kamuoyunun tepkisine ve karşı çıkışına rağmen Şehir Hastanesi yapılması planlanıyor.
Birkaç yıl önce TOKİ’nin; Akyazı dolgusu stat yapımı ve iki millet bahçesine harcadığı paranın büyük yekun tutmasına rağmen bu alışverişten karlı çıktığını yazmıştık. Çünkü TOKİ’ye Akyazı’da 400 dönümlük bir alan kaldığını bu alanın ederinin de en az bir milyon lira ettiğini belirtmiştik.
Spor tesisleri ve millet bahçeleri, ticari olarak bir kar getirmeyen yatırımlar olsa da, aslında yerleşim yerlerinin olmazsa olmazlarıdır.
**
 
   Önceki gün Akçaabat Fatih stadının yerine yaptırılan Millet Bahçesi’nin açılış töreninden sonra, bir okurumuz aradı ve ‘Akçaabat’a sanki bir fabrika yaptılar. Valisinden belediye başkanlarına milletvekillerine partililere hepsi orada idi, kurdele kestiler. Sonuçta sahayı yıktılar yerine bahçe yaptılar. Bahçeye karşı değiliz ama bu olay şişirilecek bir hadise de değil’ dedi.
Okura, ‘Binlerce işsizin olduğu Akçaabat’ta elbette imalathane, fabrika yapılmasını herkes ister.  Ancak, Akçaabat’ın bu tür mekanlara da fabrika kadar ihtiyacı var. Keşke, Akçaabat’ta böyle birkaç mekan daha yapılsa’ dedik ve ardından da, ‘Akçaabat sahilindeki dolgu alanının mutlaka park, bahçe vs. yapılması için kamuoyu oluşturun’ diye ekledik.
 
    Fevzi Hoca Sultangazi’de!
 
   Trabzon’da Avni Aker stadının çevresinde ‘tükürük köftesi’ ile köfteciliğe başlayan, ardından Trabzon’da birkaç köfte ve balık restoranı açan daha sonra Ankara’ya giden ve başkentte ünlenen, restoran sayılarını her geçen gün arttıran Fevzi Hoca, İstanbul’da Ümraniye’deki Trabzon tesislerinden sonra ikinci şubesini dün Sultangazi ilçesinde açtı. Fevzi hocayı kutlar, bol kazançlar dileriz.
 
****
 
Bir insan bir partiyi niçin destekler? Bunun net olarak İki şıkkı vardır, birinci şık, kendisine hizmet etmesini umar, yani bir çıkar ilişkisi içerisindedir. İkinci şık, millete ve devlete hizmet etmesini umar ve bekler. İkinci şık toplumsal bir beklentidir ve hangi siyasi düşünce içerisinde olursa olsun içinde milliyetçiliği barındırır.
Büyük ihtimal çoğu kendisini ikinci şıkta tanımlar, hırsızlar, hainler bile ama bu tutum sözle değil davranışlarla ortaya kor kendisini.
Sorum şu: Sen partinden mi yanasın, millet ve devletinden mi? Yani partin yanlış yaptığında susanlardan mısın, evet, burada yanlış yapıyorsunuz, diyebilenlerden mi?
Beni sorarsanız, ben, milletim ve devletimden yanayım. Yani demokratik, hukuka dayalı adaleti olan devletten.
(Temel Kahveci)
 
                                                      *******
 
‘Biz dejenere olmuşuz, değişmişiz, biz fotokopi gibiymişiz, aslı gibi olamazmışız’.
Böyle yazıyor sosyal medyadaki şimdinin MHP’lileri. Hem de Trabzon’dan.
Allah'tan korkun...
Ülkede hukuk kalmamış, demokrasi bitmiş, insan hakları, özgürlükler yok olmuş.
Adalet hiçbir yerde yok. Ne gelir paylaşımında ne devlet yardımlarında, ne de ihalelerde.
Liyakat kalkmış, istediğini istediği yere atama yetkisi verilmiş.
KHK ve yönetmeliklerle devletin içi boşaltılmış. Satılmadık hiç bir şey kalmamış.
Korku salınmış gazetecilere, işadamlarına, bürokratlara, Gazeteler baskıdan önce tek tek kontrol edilip sansür uygulanmış,
Kurdukları vakıflar haraç çetelerine dönüşmüş!
Diyanet işleri başkanlığı eliyle din istismar edilmiş, kanunlar, tüzükler ve yönetmelikler dine atıf yapılarak, laiklik ortadan kalkmıştır. İşsizlik almış başını gidiyor.
Ülkenin çoğunluğu açlık sınırında yaşıyor. Her gün daha da yoksullaşıyoruz.
MHP’ye hala destek olan sizler, bizi değişmekle, dejenere olmakla suçluyorsunuz. Utanmadan bu AKP ye hizmet ediyorsunuz!
Başınızdaki genel başkanın davayı terk etmiş olması, siyasal İslamcıların emrine girmiş olması, Türklük ayaklar altına alınırken ses çıkarmaması sizin için bir şey ifade etmiyor mu?
Görmüyor musunuz, gittikçe sertleşen yönetim anlayışı ile insanları ne hale getirdiler.
Siz ülkücü değilsiniz.
(Turgay Küçük)
 
********
 
Her sabah iki seçeneğiniz var.
Ya hayallerinizle birlikte uyumaya devam edeceksiniz.
Ya da uyanıp hayallerinizi kovalayacaksınız.
O halde kalkın, güzel bir kahvaltı yapın, her gördüğünüz kişiye Allah’ın selamını verin, pozitif olun, hayallerinizi kovalamak için işinize sarılın.
Bugün mutlaka bir sadaka verin, öğlen namazını camide kılın, bir dostunuzu ziyaret edin ve akşam eve dönerken ailenize bir sürpriz yapın...
O hayalleriniz bir gün gerçekleştiğinde umarım bu sabahı hatırlarsınız.
(Uğur Aydın)

Önceki ve Sonraki Yazılar