İsmail Kansız

İsmail Kansız

AKÇAABAT'TAN PARİS'E  UZANAN SANAT YOLU

akcaabattan-parise-1.jpgHani meşhur sözdür hep söylenir ya "Metrekaresine en fazla sanatçı düşen kenttir Trabzon" diye… Bugün sanatıyla, bıraktık Trabzon'u ülkemizin sınırlarını aşan ressam Ekrem Kutlu ile yaptığımız sohbeti okuyunca bu toprakların verdiği ilhamı sanatçımızın eserlerine yansıtarak uluslararası alanda nasıl başarılı olduğunu göreceksiniz.

akcaabattan-parise-3.jpg

EKREM KUTLU

1974 Trabzon, Akçaabat ilçesinde doğdu, 1995 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Resim-İş öğretmenliğinden mezun oldu. 1999  yılında  Akçaabat Belediyesi kültür araştırma kurulu üyeliğine seçildi. 2007 Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu “GARLAR RESİMLENİYOR” projesine Samsun-Kavak tren garını resmederek katıldı. 2010 yılına kadar Üniversitelerin resim bölümlerine 650 öğrenci kazandırdı. 2012-2013 -2017-2018-2019-2020  yıllarında, Akçaabat Belediyesi Uluslararası Resim Çalıştaylarının düzenlenmesinde görev aldı. 2015-2016-2017-Beylikdüzü Belediyesi 1 .3.ve 5. Uluslararası Resim Çalıştaylarının düzenlenmesinde görev aldı.

akcaabattan-parise-4.jpg

2015 yılında Batum-Trabzon sanat buluşması kapsamında 10.kişisel resim sergisi TC Batum Başkonsolosluğu öncülüğünde Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Batum Belediyesi'nin katkılarıyla Ajara Art Museum/Batum’da açılmıştır.

2016'da 11.Kişisel Resim Sergisi Paris Trabzonlular Derneği'nin öncülüğünde Paris Centre culturel Anatolia'da 15.kişisel resim sergisi Paris Epinay Belediyesi, T.C Paris Büyükelçiliği, T.C Dışişleri Bakanlığı"nın katkılarıyla Epinay Surseine Paris'te açılmıştır.

2018-1.2 ve 3. ART TRABZON- ulusal resim çalıştayının düzenlenmesinde görev almıştır.

2018-T.C.Batum Başkonsolosluğu, Akçaabat Belediyesi ve Batum Belediyesi'nin  öncülüğünde; Batum ve Akçaabat'ta düzenlenen Trabzonlu -Batumlu Ressamlar karma resim sergisinin küratörüdür.

2018-Paris Trabzonlular Derneği öncülüğünde, Epinaysur Seine Belediyesi, T.C Dışişleri Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen  Trabzonlu sanatçıların Epinay Belediyesi ve T.C Paris Büyükelçiliğindeki resim sergilerinin düzenlenmesinde görev almıştır.

19 farklı ülkeden sanatçıların katılımıyla oluşan Synergy art Group'un, İstanbul, Paris, Akçaabat, Bursa sergilerinin Paris UNESCO Resmi konutunda, T.C Paris Büyükelçiliğinde, Paris Başkonsolosluğunda, Paris Epinay Sur-Seine Belediyesinde, Paris Trabzonlular Derneğinde, T.C.Batum Başkonsolosluğunda, Ajara Meclis başkanlığında, CUMHURBAŞKANLIĞI Yatırım ajansında, TBMM’de, YARGITAY Başkanlığında Bakanlıklarda, Vakıfbank ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünde, Kayseri Valiliğinde, Çorum Sanat Müzesinde, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde, Beylikdüzü Belediyesinde, Çorlu Belediyesinde, Akçaabat Belediyesinde, Akçaabat Kaymakamlığında pek çok kamu kurumu  ve özel koleksiyonlarda resimleri sergilenmektedir.

Paris, Dortmund, Batum, İstanbul, Gaziantep, Çorlu, İzmir, Trabzon ve Ankara'da 22.Kişisel Resim Sergisi açmış, 250 karma sergiye katılmıştır.

Tunus /Monastır, Polonya/Torun, Sapanca, Datça, Kuşadası, Bilkent, Beylikdüzü Belediyesi, Akçaabat ve Trabzon’da 20 Uluslararası Resim çalıştayına katıldı,

Artist 26.27.ve 28.Tüyap İstanbul sanat fuarı ile 2.ve 46. Art Ankara Sanat Fuarına katılmıştır. Resim  çalışmalarını Akçaabat’taki atölyesinde yapmaktadır. Evli ve Yağmur Ceyda ve Taylan Deniz  isminde iki çocuk babasıdır. Uluslararası Akçaabat Bilim Kültür ve Sanat Derneği'nin kurucu yönetim kurulu başkanıdır.

akcaabattan-parise-5.jpg

KARADENİZİN RENKLERİNDEN BESLENİYORUM

Ekrem Kutlu resim sanatına ilişkin görüşlerini açıklarken Karadeniz'den ilhamını aldığını belirterek,bölgenin renklerinin kendisine ilham verdiğini anlatmakta. Kutlu, sanat ve sanata bakışı ile sanat anlayışını anlatırken de 30 yıldır her gün 6 saat resim yaptığını belirtiyor. "Resimlerimde sadece doğa ya da renkler yoktur. Hepsinde duygularımın da çizgilerini bulmak mümkün” diyen Ekrem hoca kendi ifadesiyle sanatını şöyle anlatıyor:

“Sanat doğayı taklidin bittiği yerde başlar sözü ile resimlerimde Karadeniz’in tepeleri, köyleri, yaylaları, denizi, takaları, sislerini gördüğüm gibi değil, düşündüğüm gibi anlatmaktayım. Fotoğraftan veya doğaya bakarak resim yapmam. Doğadan eskizler çizerim. Doğayı tanımaya anlamaya çalışırım ama tuvalime aktarırken hiçbir eskize bağlı kalmadan, izlenimlerimin bende o anda bıraktığı etkiye, duygularımı da katarak resim yaparım. Konsantre olurum o anı yaşarım ve kesinlikle yalnız çalışırım. Bir nevi kendi yüreğimi aktarmaya çalışıyorum. Sanat, ne bir oyun ne de eğlencedir, o ancak ruhun dışarıya vurarak kendini göstermesi ihtiyacıdır. O nedenle resimlerimdeki enerji ve dinamizm  yüksektir. İzleyicinin de aynı heyecanı hissetmesini amaçlamaktayım.

‘Kişi doğaya bakar ama baktığı yerde kendini görür ‘sözüyle doğadan soyutlamalar yapmakta, kendi iç yolculuğumu aktarmaktayım. Karadeniz'de ilkbaharda yeşilin her tonunu, sonbaharda ise kırmızının, turuncunun, sarının tonlarını görürsünüz. Denizinin mavisi, laciverti bizi ayrıca beslemektedir. Ben bu renklerle büyüdüm ve şunu fark ettim kışın daha koyu ve soğuk renkler kullanırken, baharda daha sıcak ve canlı renkleri tercih ediyorum. Bir nevi çevremizdeki mevsimsel değişim ruh halimize ve renk sezgimize yansıyor. Hiçbir rengi kullanmaktan korkmam. En zor dengelenebilen renkleri kullanırım. En şiddetli kırmızıyı yeşille, sarıyı mor ile turuncuyu maviyle kullanırım. Koyu tonları ve kontrast renkleri kullanmayı, bildiğimiz renk kurallarının dışına çıkmayı daha farklı armoniler denemeyi daha çok seviyorum. 30 senedir her gün en az 6 saat resim yapmaktayım. Allahtan daha çok üretebilmek için sağlık dilerim. Biliyorum ki Sanat uzun fakat ömür kısa…

Trabzon’da değerli sanatçı arkadaşlarımızla birlikte 3 yıldır Art TRABZON Ulusal resim çalıştayını düzenlemekteyiz. Bunu uluslararası düzeye çıkarmayı hedefliyoruz. Akçaabat Belediyesi ile bu yıl 6. uluslararası resim çalıştayını düzenledik.”

 

DÜNYAYA AÇILMAMIZ SÜRECEK

"Akçaabat’ta çok değerli sanatçı ve akademisyenlerle birlikte Uluslararası Akçaabat Bilim Kültür ve Sanat Derneğini kurduk. Sanat, eğitim, bilim alanlarında gençlerle, öğrencilerle, yetişkinlerle birlikte; söyleşi, sergi, konferans, atölye çalışmaları düzenleyeceğiz. Ulusal ve uluslararası sergi ve çalıştaylar için yurtdışından Finlandiya, Romanya, Tunus, Gürcistan, Polonya, İtalya ve Fransa'dan ortak dernekler ile projelerimizi hazırladık, pandemiden sonra başlayacağız.

Amacımız Trabzon’da yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarla birlikte çok güzel etkinlikler düzenleyebilmek gençlerimizin yüreğine dokunup sanat sevgisini çoğaltabilmektir"

 

YETER Kİ RENGİMİZ SOLMASIN

Sanatın kalbinin attığı yer olarak bilinen Paris'e kadar ulaşan sanat yolunu aydınlatan Karadeniz'in renkleri, Ekrem Kutlu hocamızın tuvalinde Uluslararası yolculuğa çıkarken aslında bu toprakların sanat adına üretkenliği de dünyadaki yerini almakta. Hayat kısa sanat uzun Akçaabat'tan başlayıp dünyanın sayılı kültür sanat merkezlerine uzanan sanat yolunda Ekrem Hoca'ya  sağlıklı yıllar diliyoruz.

Bu topraklarda doğanın sunduğu her renk olduğu müddetçe dünyanın takdir ettiği sanatçılar da yetişmeye devam edecektir... Yeter ki rengimiz solmasın...

 

TARİHİ ESERLERE FONKSİYON VERMEK

Kundupoğlu Konağı Nasıl Değerlendirilecek?

Kültür ve Turizm Bakanlığı ülkemizin bir çok yerinde tarihi tescilli yapıları onarıp/restore edip kültür ve turizmin hizmetine sunmaktadır.

Bakanlık bu konuda başarılı çalışmalar yapmakta.

Her ilde bu eserlere rastlayabilirsiniz.

Trabzon’da da restoresi süren ve biten önemli kültür varlıkları bulunmakta.

Bakanlığın değerli mimar mühendis sanat tarihçileri gibi görevlileri özveri ve meslek sevgisi ile bu değerli eserlere hayat kazandırmakta.

Kundupoğlu Konağı da Restoresi yapılan başarılı çalışmalardan biri.

Konak 18.yüzyıl sivil mimari örneklerinden. Öncelerden konağın yeri kamulaştırılıp korunmaya alınmış bahçesinde iki mütevazı lojman yapılarak bakanlık mensuplarına tahsis edilmiş. İlk konukları da Devlet Tiyatrosunun kurucu müdürü merhum Erhan Gökgücü olmuştu.

Konaktan geri kalan bölüm de koruma altına alınmış.

Restitüsyon projelerinden yola çıkılarak aslına uygun şekilde mevcut durumuna ilave edilerek yapılan onarım ve restorasyonla yapı tarihi vasfına uygun şekilde ortay çıkarıldı.

Şimdi binaya nasıl fonksiyon verilecek diye tartışılıyor. Valilik Yatırım İzleme Kurumu ya da Turizm Koordinasyon Kurulu olabilirmiş.

Bu tip binalar personel ağırlıklı kurumlar için ideal değildir.

Çabucak tahrip olup yıpranabilirler.

18.y.y sivil mimari örneklerinin en önemli yapılarından olan Kundupoğlu Konağı idari bina olarak değil, kültürel amaçlı kullanılmalı.

Zaten Kültür ve Turizm Aksi içinde bulunan   bölgenin de buna ihtiyacı var.

Beş altı masanın konulacağı oda ile bir toplantı odası bulunmayacak mekan değil.

Turizm Koordinasyon Merkezi her kurumda görev yapabilir.

Valilikte, Eski Hükümet Konağında uygun yerler bulunabilir.

Konağı bahçesiyle birlikte değerlendirip kültürel amaçlı kullanmak Trabzon için bir kazanımdır.

ALACAHAN  güzel bir örnektir.

El sanatları, geleneksel sanatlar, sergiler, kurslar dışında bu önemli yapıda başka kurum yoktur.

Temennimiz ve de yakışanı odur ki, KUNDUPOĞLU KONAĞI KÜLTÜREL HİZMETLERDE  KULLANILSIN...

Turizm Koordinasyon. Kurulu Kültür Turizm İl Müdürlüğü koordinesinde uygun yerlerde faaliyetlerini sürdürebilir. 

 

tarihi-eserlere.jpg

 

NE KADAR AŞILAMA O KADAR TURİST

ne-kadar.jpg

Turizmde yeni bir döneme giriyoruz 

Geçtiğimiz yıl kayıp bir yıldı.

Tüm dünyada turizm salgından dolayı büyük darbe yedi 

İnsan sağlığı söz konusu olunca  tatil ve seyahat gibi programlar en çabuk terk edilen faaliyetlerden oluyor.

Bulaşıcı hastalıklarda tarih boyunca tavsiye edilen hep  kalabalıklardan kaçınma olmuştur.

Dünyada aşılama başladı.

Türkiye de aşılama bir plan dahilinde sürüyor.

İnşallah nisan mayıs aylarına kadar nüfusun önemli bir kesimi aşılanmış olur.

Bu tarihler de turizmin hareketleneceği aylar.

Belki de seyahat acentaları, turizm operatörleri paketlerini pazarlarken ülkelerin aşılama oranlarını ön plana çıkartacaklardır.

Nüfusunun yüzde ellisinden fazla ya da daha yüksek oranda aşı çalışmalarını tamamlamış ülkeler turisti davet ederken elleri daha sağlam olacaktır. 

Aşı, turizmin bir başka cazibe merkezi olacaktır.

Otelinde yeme içme tesislerinde ulaşım araçlarında müze ve ören yerlerinde, plaj ve tatil köylerinde önlemini almış bir ülke turizmde öne çıkacaktır. Buna bir de aşılamasını büyük ölçüde tamamlamışsa güven bir o kadar daha artacaktır.

2021’de maske mesafe temizliğin yanına bir de aşı eklenecek.

Ülkelerin aşılanma oranları o ülkenin turizmdeki avantajını da ortaya koyacaktır.

Çok aşı çok turist.

Az aşı az turist.

İnsanlar korunmak uğruna çok şeyden fedakarlık etti. 

Evden çıkmadı.

Sokaklarda gereksiz dolanmadı.

Seyahat etmedi.

Tatil yapmadı.

Böylesi bir sıkılmanın sonunda "şöyle bir hava alma " isteği çok üst seviyede olacaktır. İnsanın doğası da buna uygundur, yatkındır. 

Rahatlama olunca turizm sektörü geçen yılki kayıplarını kapatabilir.

 

 

ne-kadar1.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum