Akçakale turizme  kazandırılmalıdır

Akçakale turizme kazandırılmalıdır

Akçaabat Akçakale'de yer alan tarihi Akçakale Kalesine dikkat çeken İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “Turizme bir an önce kazandırılmalıdır” dedi.

akcakale-2.jpg

Milletvekili Örs, delere yer verdi, "İlçe merkezine 8 kilometre mesafede, denizin hemen kıyısında tarihî Akçakale Kalesi yer almaktadır. 14. yüzyılda İmparator II. Aleksios tarafından yaptırıldığı bilinen bu tarihî kale yıllardır ihmal edilmiştir. Moloz ve kesme taşlarla yapılan bu kale, birçok bölümü yıkılmasına rağmen hâlâ daha orijinalliğini korumaktadır. Bugün de Akçaabat Belediyesine tahsisli durumdadır. Bu kale arkeolojik kazılar ve restorasyon çalışmalarıyla bölge turizmine bir an önce kazandırılmalıdır. Bu çalışmalar Belediyenin imkânlarıyla bitirilecek gibi değildir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu kalenin restorasyonuyla ilgili bir an önce harekete geçmelidir. Gerekli ödenekler çıkarılmalıdır. Söz konusu kale, sadece Akçaabat için değil, hem Trabzon hem de ülke turizmi açısından önemli bir turizm merkezi hâline getirilmelidir" dedi.

SARGANA DİRENİŞİ

Rus işgaline karşı yerel halkın vermiş olduğu "Sargana Direnişi"ni hatırlatan Milletvekili Örs, "Akçakale'nin bulunduğu bölgenin çok yakınında yaşanan ama ne yazık ki tarihî arşivlerde yer bulamayan bir kahramanlık destanından da bahsetmek isterim. Rus donanması Akçaabat'ın Sargana mevkiine çıkarma yapmak istemiş, ancak bölgede yaşayanların büyük bir direnişiyle karşılaşmıştır. Akçaabat halkı 48'i kadın olmak üzere 969 kayıp vererek bölgeyi savunmuş, Rus işgalini engellemiş ve Rusları geri püskürtmüştür. Burada Akçaabatlı kadınlarımızın Ruslara karşı ortaya koydukları mücadele ve direnişi çok önemlidir. Bu şanlı Sargana Direnişini ölümsüzleştirmek adına söz konusu yere bir anıt inşa edilmesi gelecek nesillere tarihimizin taşınması açısından da çok faydalı olur diye düşünüyorum. Bu vesile ile Sargana Direnişi'nde hayatlarını kaybedenleri, kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum" diye konuştu.

"İnşallah Akçakale Kalesi restorasyonu tamamlanır, Sargana Direnişinin simgesi bir anıt inşa edilir ve bölge tarihi ve kültürel bir merkez olarak turizmin hizmetine açılır" diyen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, milletvekillerini de Akçaabat'a davet etti.

akcakale-3.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.