Akçakale’de açıktan akan lağım!

   Akçaabat’ın Akçakale beldesinde lağım akarlarının birçoğunun fosseptik çukurlarına, birçoğunun da dere yataklarına açıktan aktığı bildirildi. Dün bu köşede Akçakale beldesinde yaşayan bir vatandaşın şikayetini ve tepkisini dile getirmiştik. TİSKİ’nin ilçeyi gözden çıkardığını iddia etmişti.
  akcakalede.jpgOrtahisar Belediye Binasının yapımcısı Türen İnşaat’ın patronu Ali Türen Öztürk, Akçakale beldesinin eski belediye başkanı. Akçakale’nin belediye olduğu dönemde büyük paralar harcanarak köyün kanalizasyon sistemi yapılmıştı. Kanalizasyon akarları, arıtma yapılacak yere bağlanmıştı. Lağım arıtmadan da derin deşarj sistemiyle denize boşaltılacaktı.
akcakalede.png  Akçakale Beldesinde, köyünde, mahallesinden kanalizasyon akarları ile ilgili son 10 yılda bir çivi çakılmadı. Dere yataklarına akıtılan kanalizasyonun, salgın hastalığa neden olma ihtimalinin yüksek olduğu bildirildi. Trabzon ili genelinde denize girilebilecek yerlerin başında Akçakale sahillerinin geldiğini belirten M. Akgün ise, ‘Akçakale’de, Mersin plajında bu gidişle denice girilemeyecek’ dedi.
TİSKİ’nin yeni genel müdürü Ali Tekataş’ın, AKP’nin daha fazla oy aldığı Trabzon’un doğu ilçelerinden fırsat bulup nüfusun daha fazla olduğu batı ilçelerinin sorunlarına çözüm bulamadığı bildirildi. 

CHP’de ilk aday Gürsel Özgür!

 chpde-ilk-aday.jpg Yerel seçimin Trabzon’daki en başarısız partisi olarak gösterilen CHP’de il ve ilçe başkanlıklarına aday olmayı planlayan isimler partililerle görüşmeye başladı. CHP Genel Merkezi’nin de Trabzon’daki bir iki ilçe örgütü haricinde tüm örgütlerin değiştirilmesi düşüncesinde olduğu bildirildi. CHP Trabzon il eski yöneticilerinden bir isim, ‘Beşikdüzü’nde partimizden kimi aday gösterseydik kazanırdık. Çünkü, İYİ Parti bu ilçede bize tam destek verdi. Trabzon’un doğu ilçelerinde oy alamadık. Trabzon örgütümüz mutlaka yenilenmeli. CHP bu ekiple bir sonraki seçimde Trabzon’da milletvekili bile çıkaramaz’ dedi.  
Bu arada CHP il başkanlığı için Trabzon eski belediye başkanlarından Sefer Özgür’ün oğlu, emekli albay Gürsel Özgür’ün adaylık için nabız yokladığı öğrenildi. 

İYİ Parti’de yeni isimler!

iyi-partide-(1).jpgİYİ Parti Trabzon il ve ilçe örgütlerinde önümüzdeki aylarda yapılacak olan kongreler için şimdiden aday adayları çalışmaya başladı. İYİ Parti il başkan adaylığı için Ortahisar ilçe başkanı Dr. Muhammet Erkan’ın yanısıra en az üç ismin daha aday olacağı söyleniyor.

vvvv-007.jpgOrtahisar ilçe başkanlığına aday olmayı düşünen isimler ise nabız yoklamaya başladı. İYİ Parti Trabzon il başkanı Azmi Kuvvetli, kongrenin zamanında yapılacağını söyledi. 

Aşure hastası!

 asure-hastasi.jpg Trabzon’un nüfusu en kalabalık Mahallelerinden biri olan 1 Nolu Beşirli Mahallesi muhtarı Muhittin Eyüboğlu, formunu korumak için hemen her sabah kahvaltı öncesi veya sonrası bir kase aşure yiyor. Aşureyi çok sevdiğini belirten Muhtar Eyüboğlu, ‘Ben uzun süre şehirlerarası otobüsümün şoförlüğünü yaptım. Tatlı ve özellikle de aşure yeme alışkanlığım o günlerden kalma’ dedi. 
Muhtar Eyüboğlu, Ramazan ayı nedeniyle iftar sonrası bir kase aşure yemeye başladığını belirtti.   

************************

  metin-kondel-003.jpgEşkıyaların adalete olan inancı kopuk kopuktur. Seçimlerden önce inanır gibi yaparlar, seçimlerden sonra inanmazlar. Hapisteyken inanmak isterler ama özgürlüklerine kavuşunca inanmazlar. Muhalifken inanmaya çalışırlar ama iktidardayken unuturlar. Güçsüzken onu kurtarıcı bir tanrı olarak görürler ama güçlüyken onu hiç umursamazlar.
(Metin Kondel)

*****************

 metin-yilmaz-005.jpgAtatürk ve TC düşmanı birisinin ölüsüne devleti yönetenler tarafından bu kadar değer verilmesi TC devletinin işgal altında olduğunun bir başka kanıtıdır.
Atatürk'ün yenerek def ettiği emperyalizm İslam'ı mayın eşeği yaparak içten yetiştirdiği kitleyle ülkeyi fethedip işgal etmiştir, başka türlü izah edilemez bugünkü durum. 
Kanlarıyla hergün Ay Yıldızlı Bayrağımızı TC için topraklarımıza çizen Şehitlerimize yanıyor ve onlardan çok utanıyorum..! 
(Metin Yılmaz)

***************

  mahmut-haydar-ustaoglu-001.jpgYıllardır düşünürüm; niçin doğru sözümüze kendi dışımızdan destek ararız? Birisi çıkar, çabalarıyla ulaştığı hakikatini Batılı bir düşünüre, diğeri çıkar hakikati bir İslam düşünürüne onaylatır, niçin?
2+2=4 değil midir? Niçin Profesör Oktay Sinanoğlu’na veya Nobel ödüllü ünlü matematikçi John Nash'a onaylatalım ki? Beni 2+2=4 ilgilendiriyorsa 2+2=4’tür. Bana ne bu konuda ünlü bilginlerin desteğinden.
  Biri çıkıp İmam Maturidi’den, diğeri çıkıp Eşari'den veya kendince otorite bir isimden nakille din öğretmeye çalışıyor. İman etmek için dışarıdan desteğe ihtiyaç yok. Ben kendi imanımdan sorumluyum ve bundan korkmuyorum. Korkmadığım için ALLAH'a sığınıyor ve ALLAH tektir ve ondan başka tapınılacak yoktur, din budur diyorum. Müslüman olmak için, dini problemlerimi çözmek için Maturidi'den, Hanefi'den destek istemeye ne gerek var? Vicdanım ve aklım bana yeter.
  Dini otoriteleri ilah seviyesine çıkarınca Dinimiz İslam'a olanlar ortada; Ehli Beyt’çilerle Ehli Sünnet'çiler diye ortadan ikiye bölünme. Ki yıllardır bu iki fırka birbirini öldürüyor. Yetmiyor ikiye bölünme, iki fırka ayrıca kendi içinde bir yığın ameli mezhebe bölünmüş, ilave olarak bir de itikadi mezhepler var. İtikadi mezhep savunucuları da birbirlerini öldürmüş.
  Dinin toplumsal hayatta belirleyici rolü insanı eğitmektir. Hangi din olursa olsun. Bu açıdan baktığımızda en iyi insanı Şintoizm yetiştirmiş; örnek Japonya. Binlerce camiye, imam hatip okullarına, kuran kurslarına, cemaat ve tarikata rağmen insanımızı insanlaştıramadık . İnsanı insanlaştıramayan din anlayışı din değil, din tüccarlığıdır.
  Kendi imanımızdan korkmak, korkumuzdan kurtulmak için bir otorite desteğine ihtiyaç duymak, dini çıkarları için kullananlara yarar. Müslüman olmak, dini problemlerimize çözüm bulmak için dışarıdan destek istemek neden? ALLAH bize yetmez mi?
Bunu başkasına onaylatmaya ne gerek var, düşüne düşüne bulamadım, siz ne dersiniz? 
(M. Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar