Akçay’ın tahmini Ve köşe yazarlığı!

Bugün biraz spor biraz siyaset biraz da sosyal hayattan birkaç satır yazıp bana tahsis edilen bu köşeyi doldurmaya çalışacağım.

Köşe yazarları ara sıra köşeleri doldurmak için yazarlar! Benim bu yazımı da öyle kabul edebilirsiniz! Almanya’da yaşayan Kuzey Ekspres yazarlarından Sinan Öztürk, yılda bir veya iki kez Trabzon’daki köşe yazarlarına atar. Öztürk; ayıp olmasın diye genelleme de yapmaz.  Sinan, birkaç gün önce sosyal medyada şöyle dedi;

 “Köşe Yazarlığı yapanların yüzde 95'inin yılda 2 kitap okumadıklarını iddia ediyorum...
Ama adamlar her şeyi biliyorlar...
Operasyonlardaki iç ve dış güçlerin kim olduklarını biliyorlar mesela.
Gezi'deki gibi bu olayların arkasında da sırf Tayyip'i ortadan kaldırmak niyeti olduğunu, gene Tayyip'in sözleriyle anlatıp paragraflar diziyorlar.
Bakan tosuncuklarının ‘komploya’ kurban gittikleri düşüncesi çok yaygın!
Ağaoğlu'nun zenginliği Trabzon'u adam edecekmiş sanıyorlar.
Güce karşı "eziklik" son safhada!
 Cümleler kötü. Niyetler kötü. Bilgi kötü. Kafalar boş.
Ama köşe yazarlığı yapmak çok kolay! Bu iş bu kadar ayağa düşmemeli.”...

Sinan’ın görüşlerine katılmamak mümkün değil. Ancak, Türkiye’de yazar-çizer taifesinin, görüş ve düşüncelerini açıklayanların yüzde 90’ı taraf olmuş vaziyette!

Bu taraf            lık, hükümeti eleştirme ve övme şeklinde değerlendiriliyor. Sen, ne kadar objektif yazarsan yaz, hükümeti eleştirdiğin anda karşı taraftasın!

Bu devirde öyle karşı tarafta durmak her babayiğidin harcı değil! Karşı tarafta olduğun anda sarı değil direk kırmızı kart yiyorsun ve oyundan atılıyorsun!

İkincisi zaten yazar- çizer takımının büyük çoğunluğu yandaş olduğu için yazıyor!

Yandaşta ve candaşta da, dili bilmek, kelimeleri seçmek, cümle kurmak, bilgi sahibi olmak, iyi niyetli olmak çok da önemli değil. Önemli olan yıkama- yağlama.

Diyeceksiniz ki, siz eleştiriyorsunuz ama kırmızı kart görmediniz. Bizim eleştirilerimiz de maalesef öylesine eleştiri! Vaziyeti idare ediyoruz!

Bunu iktidardan korktuğumuz için değil, özellikle muhalif olarak görünenlerin sahip çıkmaması nedeniyle yapmak zorunda kalıyoruz.

Yazıyorsun, çiziyorsun arkana dönüp bakıyorsun, kimse yok.

Sinan’ın bu eleştirilerine hak verip yorum yapanlar, beğeniyi tıklayanlar ertesi gün bayiye gidip bir gazete alsalar, topu orta sahada gezdirmeyip rakibin üzerine gideceğiz, ama gücün yok gidemiyorsun!

Yazının girişinde, spor- siyaset- sosyal hayattan birkaç satır yazıp köşeyi dolduracağım dedim. Sinan’ın eleştirileri ve benim kısa cevabım ekstra oldu. Gerçi, bu yazıyı siyasi bir yazı olarak da değerlendirebilirsiniz. Yazı içeriği az da olsa siyasi havayı yansıtıyor.

Xxx

Trabzonspor Teknik Direktörü Mustafa Akçay, birkaç hafta önce yaptığı bir açıklamada dil sürtmesinden mi yoksa hesaplayarak mı söyledi bilmiyorum, Trabzonspor’un ilk yarıyı 23 puan ile kapatacağını söylemişti. Akçay’ın bu açıklamasından sonra Trabzonspor 3 veya 4 maç yaptı. O zaman 17 puanı falan vardı. İlk yarının bitimine bir maç kaldı. Trabzonspor’un puanı şuanda 24! Mustafa Hoca, hedeflediği puandan bir puan fazla toplamış. Şimdi çokları, hocanın bu 23 puanlık hedefini öne çıkararak, Trabzonspor’un hafta sonu kendi sahasında oynayacağı Antalyaspor maçını kaybetme ihtimalinin yüksek olduğu söylüyor.

Mustafa Hocanın; Trabzonspor ile ilgili eleştiri ve değerlendirmelerimizi pek dikkate aldığını sanmıyorum. Ben de olsam almam. Çünkü o kadar eleştirmen ve yorumcu var ki! Biri A futbolcuyu yere göğe sığdıramıyor, bir diğeri aynı futbolcuyu yerle bir ediyor!

Eskiden, Trabzon’da Trabzonspor’un maçlarını değerlendiren üç-beş kişi idik! Rahmetli Mehmet Tan, Orhan Kaynar, ben ve birkaç isim daha. Başkanı da hocası da yöneticisi de, kimin ne yazdığını okurdu. Şimdi öyle değil! İstanbul medyasında sesini yükselten birkaç yorumcu ile yine İstanbul’dan yazan bir iki futbolcu eskisinin söyledikleri ve yazdıkları öne çıkarılıyor. Gerçi onların da pek okunduğunu sanmıyorum. Günümüzde bana öyle geliyor ki, gerçek anlamda yazan-çizenin değil de menajerlerin sözü geçiyor. Menajerin sözü geçince de ortaya kötü bir tablo çıkıyor!

Trabzonspor’u yönetenler devre arasında bir-iki oyuncu takviyesi yapacak. Şimdi kimileri santrafor diyor başka bir şey demiyor. Trabzonspor’un santrafordan önce iyi bir orta saha ve defansa futbolcu alması gerekir, diye düşünüyorum. İkincisi kadro dışı bırakılan Volkan, bugün takımda direk oynayan Olcan’dan iki gömlek daha iyi bir oyuncu. Ama ne yazık ki, başkan bey bu oyuncuyu gönderdi!

Sosyal hayattan da birkaç satır yazacaktım. Ama yerimiz kalmadı. Hafta içerisinde bu köşede olmazsa bile yer- kulak köşesinde sosyal konularda bir iki şey yazarız herhalde.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.