Akif Hamzaçebi ve Kartal’daki arazi!

Trabzonspor’un İstanbul Kartal’da ANAP hükümetleri döneminde Milli Emlak’tan 24 yıl önce 29 yıllığına kiraladığı iki parsel toplam 16 dönümlük arsanın, 2 bin 600 metrekarelik kısmının 13.5 milyon dolarlık borç ve 7 milyon dolar alınması karşılığı Opet firmasına verilmesine kimileri tepki gösteriyor, kimileri de olumlu buluyor.
Dün İstanbul’daki arsayı Trabzonspor’a veren dönemin Milli Emlak Genel Müdürü CHP milletvekili Akif Hamzaçebi ile konuştuk.
Hamzaçebi şöyle dedi;
‘Sadri Şener’in başkanlığı döneminde, bu arsayı spor tesisi yapılması şartıyla 29 yıllığına Trabzonspor’a tahsis etmiştik. Tahsisten kısa bir sonra Faruk Özak bana geldi, “Akif bey, Trabzonspor olarak bu arsadan gelir elde etmemiz gerekir. Trabzonspor’un gelire ihtiyacı var” dedi. Sözleşmeyi yeniledik ve arsanın ticari alan olarak kullanılmasına ve Trabzonspor’un burayı kiraya verebilmesini ve Trabzonspor’un rayiç bedeli ödeyerek arsayı satın alabilmesini yazdık. Trabzonspor, bu arsayı sözleşme gereği satamaz. Ancak, dilediği kişi ve kuruluşa uzun vadeli kiralayabilir. Trabzonspor bu arsayı satın almadan sattığında sözleşme iptal edilir. Trabzonspor ancak bu parseli satın aldığında satabilir’.
Hamzaçebi, 29 yıllığına tahsis edilen arsanın süresinin 4 yıl sonra biteceğine işaret ederek, ‘Trabzonspor Yönetim Kurulu, arsayı bir 29 yıl daha kiralar veya satın alır. Benim görüşüme göre Trabzonspor bu arsayı satın almalı’ dedi.
İstanbul Kartal’daki arsayı Trabzonspor’a kazandıran isim Akif Hamzaçebi’dir. O günkü siyasi iktidarda bu tahsise olumlu yaklaşmıştı.
Bu arada şunu da belirteyim, Kartal’daki arsanın alımıyla eski başkanlardan Mehmet Ali Yılmaz’ın uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yılmaz’ın ilgisi, isminin oradaki tesislere verilmesidir!
***

Gelelim Opet konusuna… Trabzonspor’un önceki yönetimleri arsayı farklı kişi ve kurumlara kiraya verdi (Migros, restoran, yüzme havuzu vs)… Arsanın 2 bin 600 metrekarelik kısmı Nuri Albayrak’ın başkanlık döneminde Opet’e kiralandı. Opet’e, ruhsat garantisi verildi ve 8 milyon dolar para alındı. Albayrak döneminde ruhsat alınamadı. Ardından Sadri Şener başkanlığı Hayrettin Hacısalihoğlu’nun asbaşkanlığı döneminde OPET ile yeniden görüşüldü ve ruhsat alınacağı belirtilerek 2 milyon dolar daha alındı. Opet’ten alınan para 10 milyon dolar oldu. Trabzonspor’un o dönem ve daha sonra başkan olan Hacıosmanoğlu döneminde de arsaya akaryakıt istasyonu ruhsatı alınamadı. Bunun üzerine OPET mahkemeye gitti. Opet mahkemeyi kazandı. Trabzonspor’un faizi ile birlikte 13.5 milyon dolar ödemesi gündeme geldi.
Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın kapısını çaldı. Usta; Bakan Albayrak’a OPET’e bu aşamada 13.5 milyon dolar ödeyemeyeceklerini belirtti ve kendilerine yardımcı olmalarını istedi.
Bakan Albayrak, OPET’in CEO’su ile görüştü. Orta yol olarak da ‘2 bin 600 metrekarelik parselin OPET’e verilmesi karşılığında 13.5 milyon dolarlık borcun silinmesi ve ayrıca Trabzonspor’a 7 milyon dolar ödenmesine karar verildi.
***

Trabzonspor’da çoğu eski yönetici, Başkan Muharrem Usta’nın genel kurulda; arsa, mülk satışı ile ilgili yetki almadan bu satış işini gerçekleştirdiğini o nedenle bu satışın yasal olmadığı söylüyor.
Trabzonspor yönetimleri; geçmişte de Trabzon’da arsa satışı veya arsa üzerine kat karşılığı daire-işyeri yapım işini gerçekleştirmişti. Maraş Caddesinde TTSO’nun eski binasının konferans salonunda 20-30 genel kurul üyesinin yarısından fazlasının oyu ile bu karar alınmıştı… Ve Ziyabey sahasına, kat karşılığı o apartman yapılmıştı. Ziya bey sahası Trabzonspor’un tapulu malı idi. Ve o apartmanın daireleri daha sonra kaşla göz arasında borca karşılık maliyeye verilmişti!
Kartal’daki arazi ise devletten 29 yıllığına kiralama! Ve işin ilginç yanı bugün tepki gösterenlerin birçoğu o gün, Ziyabey sahasına apartman yapılması için el kaldırmıştı! En ciddi tepkiyi de Allah rahmet eylesin gazeteci Mehmet Tan göstermişti. Rahmetli Tan, Ziyabey sahasının kat karşılığı verilmesine şiddetle karşı çıkmıştı.
Başkan Usta’nın, Kartal’da 2 bin 600 bin metrekarelik arsayı OPET’e vermesini eleştirenlerin birçoğu işbaşında oldukları dönemlerde OPET’e taahhüt ettiklerini yerine getirmeyen ve kira alanlardı.
Trabzonspor’un OPET ile yaptığı bu alışveriş, kim ne derse desin Trabzonspor’un lehinedir. Burada yanlış olan, Trabzonspor yönetim kurulunun, genel kuruldan yetki almadan bu işi yapmasıdır. Ve şunu da belirteyim, Trabzonspor’da bu gün başkan Muharrem Usta değil bir başka kişi de olsa, aynı işi yapardı!
***

Trabzonspor yönetimi bundan sonra ne yapmalı?
4 yıl sonra tahsisi bitecek olan 13.5 dönümlük arsanın tahsisini bir 29 yıl daha uzatmalı veya o arsayı Milli Emlak’tan satın almalı. Ve ayrıca yönetim, arsanın bitişiğinde mülkiyeti hazineye ait olan 6 dönümlük alanı da kiralamalı veya satın almalıdır.
Akif Hamzaçebi, arsanın dönümüne konulan 12 milyon liralık bedelin yüksek olmadığını söylüyor.
Yönetimin yapacağı ikinci ve en önemli iş ise; Akyazı stadının batısındaki 400 küsur dönümlük dolgu alanına talip olması ve bu alanı mutlaka Trabzonspor’a kazandırmasıdır.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.