AKP 3’e bölünmüş!

 akp-3-e-bolundu.jpg  AKP il başkanı Haydar Revi’nin yakın dostu ve destekçisi gazeteci Ali Savaş, partinin son günlerde üçe bölündüğü iddia etti. Ali Savaş, genel kurul yaklaştıkça gruplaşmanın 5’e çıkacağını ancak son anda grupların birleşeceğini ikiye ineceğini iddia etti. Savaş’a göre, AKP Ortahisarcılar. Reviciler ve Büyükşehirciler olarak bölünmüş. Gruplar içerisinde en etkili olanı ise Ortahisarcılarmış! Büyükşehirciler ise şimdilik etkili değilmiş ama yarın öne çıkabilirmiş. Ali Savaş’a göre, Revicilerin tek güç merkezi Reismiş! Reisçilerin güvencesi Cumhurbaşkanı imiş.
AKP’yi, kimileri gazeteci Ali Öztürk dizayn ediyor iddiasında idi. Ali Beyin bize göre günahını alıyorlar.
 
 Devletten Hocaya hoş geldin ziyareti!

devletten.jpgTrabzon’un en derin ve AKP’nin en etkili hocalarından biri olarak tanınan ve bilinen, Falkoz Kuran Kursu mütevelli heyet başkanı Ahmet Özdemir Hoca birkaç gün önce hacdan dönmüş. Ahmet Özdemir hocayı hac dönüşü devlet erkanı ziyarete gitmiş. Vali İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, hocayı birlikte ziyaret ettiler. Bu ikiliden önce Ahmet Hocanın dergahına gidenler arasında eski büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu da varmış. Ahmet Özdemir Hoca, Orhan Gümrükçüoğlu’nun ikinci adaylığında etkin rol oynamıştı. O dönem MÜSİAD başkanı ile birlikte Cumhurbaşkanının otobüsüne binerek, Orhan Gümrükçüoğlu’nun başkan adayı olmasını isteyen 33 derneğin imzalı mektubunu sunmuştu.
  Ahmet Hoca ile muhabbetimiz olmadı. Ancak kardeşi Prof. Dr. Mustafa Özdemir’i yakından tanırız. Prof. Dr. Özdemir, bilim adamı, akademisyen. Mustafa Hocada muhtemelen hacca gitmiştir ama hac dönüşü kendisine devlet ziyareti olmamıştır. Olmuşsa da duymadık. Bu devirde ilim, bilim adamı, akademisyen değil de kuran kursu, cami hocası daha itibarlı oluyor. Ne diyelim Allah sonumuzu hayreylesin. 

TOBB Trabzon’a çivi çakmadı!

  Türkiye’nin en büyük en paralı ve en etkisiz sivil toplumu olarak kabul edilen, Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin Trabzon’a bir çivi çakmadığı bildirildi. Türkiye’nin birçok kentine okul, derslik vs. yaptıran Türkiye Odalar Borsalar Birliği, Trabzon için ketum davranıyor. TOBB bir ara Söğütlü’de bir okul yaptıracaktı, yer tahsisi de yapıldı ancak farklı nedenlerle yapılmadı. 
  tobb.pngTrabzon’a Türk-İş Sendikasının Trabzon’a okul yaptırdığını söyleyen Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, ‘Türkiye Odalar Borsalar Birliği, Samsun’a Rize’ye okul yaptırdı. Trabzon’a bir çivi çakmadı. Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin yıllık gezi ve misafir ağırlama giderlerinin 10’da biriyle Trabzon’a rahatlıkla bir okul yaptırılabilir. Mesela Yomra ilçesi ile Kaşüstü Hastanesi arasında veya 1 Nolu Beşirli Mahallesinde imarda arsası hazır iki okul yeri var. Odalar ve Borsalar Birliğinden bu bölgelere okul yaptırmasını bekliyoruz.’ dedi. 
  Kurt, bu konuda Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Şadan Eren ile Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nun girişimde bulunmasını istedi.

Atatürk Alanı ve 15 Temmuz  Şehitler Parkı!

  Trabzon, Ortahisar ilçesinin merkezi olarak kabul edilen, Atatürk Alanı’nın adı, FETÖ darbe girişiminden bir süre sonra belediye meclisinde kağıt üzerinde değiştirilmişti. 
ataturk-alani.jpgNuri Aydın dün sosyal medyada, Cumhuriyetin kuruluşundan beri Meydan’daki Atatürk Parkının ismi, 15 Temmuz ve Şehitler Parkı olarak değiştirildi. Yetmeeez, bütün caddelere, sokaklara, apartmanlara aynı ismi versek, ancak rahat ederiz’ diye bir paylaşımda bulundu.
Atatürk Alanı’nın kısa bir tarihçesini yazayım da herkes bilgi sahibi olsun. (Hata ve yanlışım olursa, Akademisyen, araştırmacı, tarihçi, yazar Veysel Usta herhalde düzeltir.)
Atatürk Alanının, yazılı kaynaklarda ilk adı ‘Gavur Meydanı’dır…
Bu alana ‘Gavur meydanı’ denilmesinin nedeni de, Müslümanların Ortahisar ve şehrin batı bölgelerinde yaşamaları ve bu meydan civarında ve doğuda yaşayanların gayrimüslim olmalarındandır. 
Sonra, Gavur meydanının adı Meydan-ı Şarki diye değiştirilmiş. Doğu meydanı adını almış.
1908’deki 2. Meşrutiyetle birlikte ‘gavur- mavur’ adları kaldırıldı, gösteriler, nümayişler vs. bu alanda yapılmaya başlandı ve parkın adı Millet Bahçesi, Hürriyet Meydanı oldu. 
  Cumhuriyet’in ilk yıllarında bildiğim kadarıyla parkın adı Millet Bahçesi, Hürriyet meydanı idi. Hatta Parkın içinin düzenlemesini de bir Rus’un yaptığını duymuş veya okumuştum. Parkın doğu tarafında meşhur opera- tiyatro- sinema salonu vardı. Çevrede çok sayıda içkili mekan…
Mustafa Kemal Atatürk vefat ettiğinden kısa bir süre sonra parkın ortasına Atatürk’ün yüzü doğuya bakan heykeli yerleştirildi. Park, bugünkünden daha geniş ve yeşildi. Hürriyet Meydanı veya Millet Bahçesinin adı Atatürk Alanı oldu. 
Tarihe mal olmuş şahsiyetlerin, devlet adamlarının ve üstelik bu ülkenin ve bu Cumhuriyetin kurucusunun adı bir mekana, bir yere verilmişse ve bu ad toplumda kabul görmüşse, bu adı siyaseten değiştirmek toplumu ayrıştırır ve böler.
Atatürk Alanının adının değiştirilmesi doğru bir iş değil. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar