AKP-Cemaat kavgası mı?

Başbakan Erdoğan’ın dershaneleri kapatma kararını yerine getirmek için harekete geçen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, büyük bir direnişle karşılaşınca futbol deyimi ile ‘topu orta sahada çevirmeye’ başladı.

Bakan, dershane sahipleri ile toplantı yapacağını, orta yol bulunacağını vs. söyledi. Diğer yandan dershane sahipleri ve özellikle de cemaat olarak nitelendirilen Fethullah Gülen Grubu Başbakanın ve de hükümetin bu kapatma kararına müthiş bir tepki gösterdiler. 

Dershanelerin kapatılması kesinlikle yanlış! Sonuçta dershaneler bir ihtiyaçtan doğuyor. Ayrıca, bu dershanecilikte devlet, dershane açana maddi ve manevi olarak destek veriyor mu? Vermiyor. Yani, dershaneciler kendi yağıyla kavruluyorlar.

Burada hükümetin yapacağı iş, dershanelere olan talebi azaltmaktır.

Dershanelere olan talep nasıl azalır?

İyi bir eğitimle... Gerçi iyi bir eğitim de olsa talep azalmaz. Çünkü sınav sistemi olduğu müddetçe dershanecilikte, öğretmen tutmada vs. olacak. Bu kaçınılmazdır.

İyi bir eğitim nasıl olur?

Gelişmiş ülkelerdeki örnekler ortada.

Diyeceksiniz ki, bırakın gelişmiş ülkeleri Türkiye’de ne yapmalıyız?

Türk Milli Eğitim Sistemi yeni baştan dizayn edilmelidir.

Cemaat diye adlandırılan ve Türkiye’deki dershanelerin yüzde 25’ini kontrol ettikleri söylenen grup, dershanelerin kapatılmaması için büyük bir mücadele veriyor.

Peki bu grup ve din eksenli eğitimi savunan gruplar; 4+4+4 sistemine geçişte neden tepki göstermedi.

4+4+4 sisteminin amacı, çocuklara, gençlere iyi bir eğitim vermek değil, yeni neslin din eksenli bir eğitim almasını sağlamaktır.

4+4+4 yalnız İmam Hatiplerin önünü açmadı, Türkiye’deki tarikat ve cemaat gruplarının da önünü açtı.

Köylerden, beldelerden, kentlerden fakir fukaranın 6-7 yaşındaki çocuğunu al, tarikat yurtlarında barındır, orada ezber dini eğitim verdir, devletin okuluna kayıt yaptır. İmam- Hatibi, Liseyi, Üniversiteyi bitirsin ve kendisini okutan tarikat grubunun elemanı olsun. Trabzon’da bu tür yurtlardan tam sayısını bilmiyorum ama onlarca var!

Aslında, dershaneler gibi bunlara da karşı değilim. Çünkü bu yurtların, kursların vs. açılmasını devlet, hükümetler sağlıyor.

Sistem; 4+4+4 değil de 8+3 olsa bu yurtların, kursların yüzde 80’i boş olacaktı. Fakir fukara çocuğunu göndermek istese de çocuk gitmeyecek. Bunun örneğini Trabzon’da gördüm!

Hükümetin dershaneleri kapatmasının nedeni, dershanelere ödenen ücret vs. değil.  Dershaneler kapansa, çocuğunu dershaneye gönderenlerin en az yarısı çocuğuna özel ders aldıracak vs.

Dershanelerin kapatılmak istenmesinin ana nedenini kimileri, İmam-Hatip Liselerinin önünün tamamen açılması olarak nitelendiriyor.

Bugün neredeyse eski düz liseler konumuna getirilen İmam-Hatip liselerinde okuyan öğrenci okulda kurs da alsa, Anadolu ve Fen liseleri yarışamıyor. Dershanelerin kapatılmasındaki bir amaç diğer okullarla imam hatipler arasındaki makasın kapatılması düşüncesi olabilir.

Sonuç olarak; Türk Milli Eğitim sistemi dün yalpalıyordu. Bu doğru!

Bugün ise bir dönemden (28 Şubat’tan) intikam alınma uğruna, Milli Eğitim sistemi iyice çökertilmiştir.

Bir ülke, savaşta yenilebilir, ülke talan edilebilir. Ekonomisi dibe vurabilir. Bunlar zamanla düzelir. Ama bir ülkenin eğitim sistemi çökertilirse o ülke kolay kolay toparlanamaz. Bugün Türkiye bunun sancısını yaşıyor. Dileğim ve temennim ülkenin eğitimdeki bu kaostan çıkmasıdır… Ki, çıkacağına da inanıyorum. Ve son söz olarak, eğitimdeki bu kavga, cemaat- AKP kavgası değildir. Bu kavga, ülkenin geleceğine hakim olma kavgasıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.