AKP çözen değil dönüştüren bir parti mi?

Bir ülkenin geleceğini şekillendiren, o ülkenin milli eğitim politikasıdır. Bu konuda bugüne kadar onca yazı yazdım.  ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Milli Eğitim politikası, bu ülkeyi yarın içinden çıkılmaz bir duruma getirecektir.  Milli Eğitimde bilinçli, sistematik olarak uygulanan bu politika Türkiye Cumhuriyeti Devletini, farklı mecralara taşıyacak, Anayasanın ilk üç maddesinde yer olan umdelerin yerine yenisi konacak, Türkiye bu gidişle ılımlısını ılımsızını bilmem ama din eksenli bir yapılanmaya gidiyor’ şeklinde görüş belirttim.

Sosyal medyada birkaç gündür Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili tapeleri yayınlanıyor.  Bilal Erdoğan, Milli Eğitim yetkili ve ilgililerine talimat veriyor. Şunu söyle, bunu böyle yapın diyor. İmam Hatip okullarının sayısının arttırılması ve normal okullardaki din ve kuran derslerinin sayısının çoğaltılmasını vs. istiyor.

Tapelerle ilgili henüz bir yalanlama vs. gelmedi. Zaten gelse de ne olur ki? Milli Eğitim Bakanlığının ilk ve orta öğretimdeki müfredatı, planı, programı. Kadrolaşması vs. ortada! Türkiye’deki okullar kademe kademe imam- hatipleştiriliyor.

Türkiye’deki tüm orta dereceli okullar imam- hatipleşse ne olur? Diyeniniz olabilir. Ki toplumda bu görüşte olanların sayısı her geçen gün artıyor. 

Türkiye’deki orta dereceli okulların tamamı değil dörtte biri imam hatipleşse, Türkiye bir Ortadoğu veya Kuzey Afrika veya Malezya Endonezya gibi bir ülke olur. Sonra ne mi olur? Onu da siz tahmin edin.

***

Türkiye’de iktidarı belirleyen kesim orta tabaka. Yani, köylü, tüccar ve esnaf! Okuyanın, fikir üretenin, vergi verenin,. Alınteri ile kazanının iktidar belirlemede payı oldukça düşük. AKP’yi destekleyenlerin ana çekirdeğini de bu kesim oluşturuyor.  Çıkara ve koltuğa dayalı bir siyaset.

Ülkede ve dünyada olup bitenler, bu kesimin büyük bir bölümü için çok da önemli değil. Aslında AKP, milli görüş ekseni üzerinde kurulan bir parti olmasına rağmen, daha önce ağırlıklı olarak ANAP ve DYP’yi destekleyen bu orta grup AKP’de yer aldı, AKP’yi destekliyor. Bunun ana nedeni iktidar nimetlerinden yararlanmadır.

Olayı yerele veya çevremize indirgediğimizde bu görüşün ne kadar doğru olduğunu rahatlıkla görebiliriz. 

Şimdi kimileri AKP’nin 2010 dan sonra lümpen particiliği tercih ettiğini söylüyor. AKP, zaten kuruluşunda bana göre lümpendi. Partinin bir bölümü ANAP ve DYP’den gelmemiş miydi.?Başbakan’ın islam ülkelerine yakınlığı veya islam ülkeleri liderliğine oynamasının nedeni, aldığı eğitimle ilgilidir. Başbakan İmam- hatipli değil de normal bir orta dereceli okulda eğitim görseydi,  dini bu denli siyasette kullanmazdı!

***

Murat Aksoy, ‘AK Parti’nin devlet olmaya meyletmesi zihinlerindeki şu gerçeği dışarı vurdu: “Otoriter de olsa özünde devlet iyidir. Devleti bugüne kadar ehil olmayan inşalar yönetti. Biz ehil insanlar olarak bu devleti daha iyi yönetiriz”. AK Parti’nin devlet olduktan sonra, devlet kurumlarına ve devletin kendisindeki değişme baktığımızda; demokratikleşen, küçülen değil tersine tüm kurumları ile genişleyen, özel hayatımıza kadar sızan bir parti devletine dönüşmesini görürüz.’ diyor ve devam ediyor, ‘Bugün AK Parti, toplumsal talepleri siyaseten çözen bir parti değildir. AK Parti kendi meşruiyetini sağlamak için bir AK Partili bir kimlik yaratmaya soyunmuş ve devlet imkanlarını buna seferber etmiştir. Toplumsal talepleri çözen değil, toplumu dönüştürmeyi hedefine koymuş bir partidir.

Bunun için önümüzdeki dönemde AK Partililerin de içinde olduğu muhafazakârları sadece siyasi değil daha temelde ahlaki bir sınav bekliyor. Muhafazakârların tercihinin bir ucunda samimi olarak inanan ve inandıklarını sekülerleşerek kamusal alanda yaşamak isteyen, Müslüman birey/cemaat olmak var. Diğer ucunda İslami bir kimlik ve pratik içinde tüm varlığını parti/devlete bağlamış, eleştirel aklı kaybetmiş, onun çizdiği sınırlar içinde yaşamayı ideolojik olarak tercih etmiş lümpen AK Partililik var.

10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi bu yüzden sadece Türkiye için Müslümanlar için de önemli bir sınav. Kısaca muhafazakârlar, AK Partililik ile Müslüman birey olma arasında bir tercih yapacaklar.”

**

Sonuç olarak, AKP bana göre de toplumsal talepleri çözen değil, toplumu dönüştürmeyi hedefine koymuş bir partidir. AKP iktidarı. Bu dönüştürmeyi de koltuk ve çıkar heveslisi ve çoğunluğu laik olan orta direğe rağmen, sistematik olarak yapıyor. 10 Ağustos’ta yapılacak seçim, bu dönüşümü frenleyebilir. O nedenle Başbakan ve AKP’nin dönüşümcüleri bu seçime çok ama çok önem veriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.