AKP de il başkanı kim olur?

  ak-partide-003.jpg AKP il Başkanı Haydar Revi’nin kongrede aday olmayacağı veya gösterilmeyeceği üzerine hesap yapanlar, il başkan adayını da son anda bir sürpriz yaşanmasa şimdiden belirlemiş gibi görünüyor.
  İsmi öne çıkan kişinin adını vererek hedef haline getirilmesini istemiyoruz. Yeni il başkanı, partinin gençlik kollarında önemli görevlerde bulundu. Milli görüş ekseninden gelmesine rağmen, uyumlu, toplumun her kesimi ile iletişim kuran bir isim. Mevcut il ve ilçe yönetimlerinde yer almayan bu ismin, önü kesilir mi? Bu konuda bir şey söyleme şansımız yok! 
Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun tercihi de önemli olduğunu söyleyelim.

Varlıbaş’ın satışı!

  Kuzey Ekspres, dün Atapark’taki Varlıbaş AVM’nin Halk Bankası tarafından satışa çıkarıldığını yazdı. Halk Bankasının belirlediği rakam 113 işyeri karşılığı 135 milyon lira. Dün İstanbul’dan bir işadamı aradı ve Varlıbaş AVM’de iki ayrı bankanın daha yedi sekiz işyerini satışa çıkardığını söyledi.
varlibas-(1).jpgVarlıbaş AVM’nin yerinde Tekel Tütün Fabrikası vardı. 
Bu fabrika 1950’li yıllarda yapılmıştı. Trabzon merkez köylerinde ve bazı ilçelerde üretilen tütün, buraya getirilir ve satılırdı. Tekel satın aldığı tütünü, bu fabrikada işler ve diğer fabrikalara sevk ederdi. Yine o yıllarda Trabzon merkezde Tekel’in ve özel sektörün iki üç alım yeri vardı. Biri bugünkü Zorlu Grand otelin yeri diğeri de Saray sinemasının bulunduğu yerde idi.
Atapark’taki Tekel faaliyetini durdurduktan sonra, Anasol- D hükümeti döneminde Trabzon Belediyesine devredilmişti.
Bu devri gerçekleştiren isimde Eyüp Aşık’tı. 
Devir öncesi veya o tarihlerde bina, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescil edilmişti. Binanın tescil edilmesinin nedeni yıkılıp yerine büyük bina yapılmaması içindi.
  Tekel Binası, Volkan Canalioğlu’nun belediye başkanlığı döneminde Trabzonlu işadamı Süleyman Varlıbaş’a satılmıştı. O günlerde, bu satırların yazarı Volkan beye, ‘Bu binayı değil, meydandaki Sümer Sinemasını (Hamamizade Kültür Merkezi) satın’ demişti ama söz dinletememişti.
Tekel binasının, belediye binası olmasını, bugünkü Büyükşehir Belediyesi binasının yerinde de zemin altında salonlar yapılıp üstü bahçe olarak değerlendirilmesini önermiştik. 
Tekel Binasını satın alan Varlıbaş, binada epey tadilat yaptı ve orayı AVM haline getirdi.
Halk Bankası ve diğer iki bankanın satışa çıkardığı Varlıbaş AVM’deki işyerlerine mutlaka talipli çıkar diye düşünüyoruz. 

Cumhursuz Cumhuriyet Balosu!

cumhurusuz.jpg  İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu; muhtarların, daire amirlerinin, meslek odaları temsilcilerinin vs. davet edildiği Cumhuriyet Bayramı balosuna, belediye meclis üyelerinin davet edilmemesini eleştirdi. Önce şunu belirtelim, otelde balo yapılmadı, resepsiyon düzenlendi. Vali bey, konuştu… Katılımcılar ayaküstü sohbet etti, atıştırdı.
Çakıroğlu, şöyle dedi;
‘Trabzon Valiliğinin organizasyonuyla bir otelde Cumhuriyet Balosu yapıldı.
Seçilmiş bir meclis üyesi ve TBMM'de grubu bulunan bir partinin Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili olarak ben ve diğer meclis üyesi arkadaşlarım protokol mevzuatında yer olmasına rağmen Valilik tarafından herhangi bir şekilde bu resepsiyona davet edilmedik.
Oysa cumhurun olan Cumhuriyet Bayramı maalesef cumhuriyet ruhunu yansıtmayacak bir şekilde, cumhurun temsilcilerinin davet edilmediği bir ortamda yani cumhursuz kutlandı.
Mevcut protokol mevzuatı zaten 12 Eylül tandanslı, araya cumhuriyet tadı versin diye birkaç seçilmiş sıkıştırılmış ancak hala elitist bir atmosfere büründürülme uğraşı verilen bu tarz kutlamalarda en önemsiz halka halk görülmektedir. Banka müdürleri, TRT yetkilisi ve KİT yöneticileri gibi birtakım davetlilerin bile meclis üyelerinden önde olması umarım sadece bana ilginç veya düşündürücü gelmiyordur.
Ruhunu anlamadan uzun uzun Cumhuriyetin ne olduğunu anlatmanın bir esprisi, bir anlamı olmasa gerek.
Ciddiyetle organize edilmesi gereken bu kutlama resepsiyonu için belki de en doğrusunu protokolde ve davetliler arasında olmamasına rağmen resen kendine pay çıkarıp salona koşanlar yaptı.
Öyle ya; "madem Cumhuriyet, madem biz cumhuruz o zaman davete ne hacet var" demek organizatörlerin cumhuriyet resepsiyonuna bakışından daha cumhuri...
Gelişmiş demokrasi adına verdiğimiz mücadele, ortaya koyduğumuz duruş, asla kişisel olarak algılanmaması gereken tepki umarız ki etki yapar, etki alanı oluşturur, Yetkin olanların konuya ilgisini çekebiliriz ve bir dahaki Cumhuriyet Balosu’nu cumhur süslemeli protokol listeleriyle değil cumhurun doldurduğu ortamlarda yaparız, yapabiliriz.’

Kahrolsun Kapitalizm!

kahrolsun.jpgALLAH ile kul arasına kimse giremez. Doğru! Cebrail meleğin ALLAH ile Kulu ve Resulü Muhammed Mustafa (sav) arasında işi ne o halde?
İşte kul ile ALLAH arasında mürşidin görevi de o!
Bu açıklama şeyhin elini nasıl güçlendirir farkında mısınız?
Bu nedenle şeyh efendiye körü körüne bağlılık gerektiren tarikatlar sivil toplum örgütü olarak değerlendirilemez. Hiyerarşisi olan her örgütlenme askeri birlik komutanlığından hastane başhekimliğine sivil toplum örgütlenmesi dışındadır. STK’lar kayıtlı ve eşit üyeler içinden, diğer üyelerin oylarıyla seçilen, hesapları ve yetkileri denetlenen kuruluşlardır. Tarikat örgütlenmesi ister masonik, ister İslami ister para babaları örgütü isterse budist vs. olsun STK kabul edilemez.
Modern devlet; devlet içinde devlet olmaya çalışan bu tür örgütlere yaslanamaz, katlanamaz da! Maalesef bütün dünyada gözlediğim ve izlediğim devletlerin bu tür gizli örgütlenmelere teslim olduğu gerçeğidir.
İnsan insanın kurdudur, insan insanın ilahıdır.
Kurdu olup kendini bitirmek yolunda olan insan ilahlaşma yolunu kendisine kapatıyor. Güç ve paraya tapıyor. İnsanı birbirinin kurdu yapan para düzeni kapitalizmdir. Güç ve para odağı haline gelen tarikatlerden masonik cemaatlere hayır demek gerek, “hayır, biz insanız”.
Kahrolsun Kapitalizm!
Yaşasın insanlık yaşasın sosyal devlet! Yaşasın hep birlikte üretmek, hakça adilce bölüşmek.
Yaşasın Cumhuriyet ve katılımcı demokrasi!
Tabii ki önce insan olmak gerek. 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar