AKP de tek parti dönemindeki CHP gibi oldu!

Kongre sürecine giren AKP’de, kongreler yapılmadan ilçe başkan adayları belirlenmiş. AKP il başkanı Adnan Günnar, ‘ilçe kongrelerinde seçilecek arkadaşlarımız, 2015 yılında yeni Türkiye’nin AK kadroları olacak’ demiş.

Günnar, genel merkezin il ve ilçede tek adayla kongreye gidilmesi yönünde karar aldığını, bu karar doğrultusunda her ilde olduğu gibi Trabzon’da da istişare toplantıları sonucunda adayların belirlendiğini kendilerine bildirildiğini söyledi.

AKP ilçe teşkilatlarında kongre yapılmadan belirlenen başkanlar şöyle;

Akçaabat; Emre Akgün,  Arsin Tolga  Şengül, Beşikdüzü, Harun Demirci, Çarşıbaşı Zekeriya Karaçengel, Çaykara Temel Şimşek, Dernekpazarı  Zeki Avni Usta, Düzköy  Şenol Akpınar, Hayrat Salih Öztel, Köprübaşı Mustafa Aydın, Maçka Sedat Kongur, Of Mehmet Hakan Terzioğlu, Ortahisar Temel Altunbaş, Sürmene  Aydın Bayraktar, Şalpazarı Murat Topkara, Tonya Mehmet Yakupoğlu, Vakfıkebir  Enver İskenderoğlu, Yomra Mustafa Pehlivan. Diğer ilçelerin başkanları da bugün yarın belli olacak.

AKP’nin ilçe yöneticileri de masa başında belirlenecek ve listeye yazılacak. Kongrelerde de, kongreye katılan üyeler daha önce belirlenen başkan ve yöneticilerden oluşan listeleri sandığa atacak.

Kongrelere tek liste ile gidilmez diye bir kural yok.  Derneklerde, spor kulüplerinde, partilerde tek adaylı kongreler dün de vardı, bugün de.

Ancak, seçimlerde yüzde 50’ye yakın oy alan bir siyasi partinin, il ve ilçe kongrelerini bile tek aday ve tek liste ile yapması ve bunu dayatması, bu partinin demokrat bir yapıda olmadığını, bir nevi devlet partisi olduğunu açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır.

AKP bu görüntüsü ile tek parti dönemindeki CHP’yi hatırlatıyor.

CHP’de 1946 yılına kadar, AKP gibiydi.  CHP’nin tüm il ve ilçe başkanları Ankara’dan veya illerde partinin ileri gelenleri, partiye hakim olan kadro tarafından belirlenirdi. 

Bugünkü AKP’nin durumu da aynı! Partiye hakım olan çekirdek kadro, kimi, kimleri uygun görürse başkan da yönetici de onlar oluyor.

Bunun nedenlerinden biri; partide birlik ve bütünlük sağlamanın ötesinde; partinin,  egemen ve kurucu gücün dışında farklı görüşlerin eline geçmesini önlemek, tavandan tabana emir komuta silsilesi ile hareket edilmesi, parti ideolojisinin ve hedefinin sekteye uğramamasıdır.

***

30’lu 40’lı yılların CHP’si nasıl devlet partisi ise bugünkü AKP’de devleti ele geçiren siyasi yapının partisi durumuna gelmiştir. 

Partinin taban teşkilatı olan ilçelerde bile yarışmaya izin vermeyen bir anlayış ve uygulama; partilileri sindirme ve bir ideolojinin kontrolüne alma eylemidir.

Bu anlayış; mevcut kadrodan iki ayrı takım kurdurmayı ve hakemi de aynı kadro içerisinden atayıp yarıştırmayı bile sakıncalı bulmaktadır. Yarın ne olur ne olmaz, kaybeden partiden koparsa siyasi ve ekonomik hedef sekteye uğrayabilir.

Bu tür parti anlayışının ve particiliğin örneğini geçmişte ve bugün birçok ülkede gördük, görüyoruz. Almanya’sından, İtalya’sına, Irak’ta Saddam’ından Kuzey Afrika ülkelerine ve dünyanın diğer bölgelerindeki birçok ülkede! Ve bu ülkelerin yaşadıklarını da!

***

AKP’de olan biteni, partinin yönetim ve yönetici seçme anlayışını, uygulamasını bu partiye gönül verenler, geçmişte farklı partilerde bulunmuş veya farklı partilere oy vermiş insanlar, nasıl içlerine sindiriyorlar?

Partinin ideolojisine inanmış ve o yolda mücadele edenler buna ‘evet’ diyebilir. Onlar için önemli olan partinin iktidarda kalması ve ideolojisidir. Ya diğerleri, yöneticisinden seçmenine neden tepki göstermez?

Kimi alternatifsizlikten, kimi iktidar nimetlerinden yararlanmadan, kimi de farklı nedenlerden.

Partiyi kuran ve yöneten ekip de bunu bildiği için, partiyi tepeden tabana istediği şekilde dizayn ediyor.  Bu uygulama partiyi kuranların, partinin yararına olabilir ve oluyor ama ülkenin yararına olur mu, oluyor mu?

Ben olmuyor diyenlerdenim!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.