AKP iktidara mecburdur!

Siyasetin temel kurallarından biri vaatte bulunmak ve umut dağıtmaktır. 

Bu seçimde iktidarından muhalefetinden hepsi, vaat ve umut dağıtma konusunda birbirleriyle yarıştılar…

Vatandaşa; cebine girecek para veya işsiz çocuğuna iş değil de ikinci havalimanı, yat limanı, şehir hastanesi vs. söylemleri daha cazip geldi!

Seçimden iki gün önce Trabzon Atatürk alanında iki vatandaş sohbet ediyor.

Kemal Efendi; ‘Mustafa, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli asgari ücreti arttırıyorlar, emeklilere yılda iki maaş ikramiye verecekler’ diyor...

Mustafa dudak büküyor… ‘Nereden verecekler, kaynak var mı, inanma’ diye karşı çıkıyor…

Asgari ücretin arttırılacağına, yılda iki maaş ikramiye verileceğine inanmayan Mustafa bey, diğer yandan mesela, ‘Trabzon’un şehir hastanesine, ikinci piste, yat limanına ihtiyacı yok. Trabzon’da binlerce işsiz var. İş sahası yok. Trabzon’da üretim ve imalat yapılmalı, teşvik verilmeli’ diyemiyor…

AKP’li vekiller dün ve önceki gün, ilçelere teşekkür ziyaretine gittiler. Vekiller, her gittikleri yerde ‘Ne vaat etmişsek yerine getireceğiz. Sözümüz arkasındayız’ dediler.

İktidar ve muhalefet partisi vekillerinin hepsinin söyledikleri gazete arşivlerinde var… Kimi Trabzon’dan Erzurum’a, Erzincan’ı hızlı tren seferi başlatacak, kimi dağların zirvesinde otoban yapacak…vs…

Diyeceksiniz ki, vatandaş vaade değil siyasi görüşlere göre oy verdi…

Gerçekten öyle mi?

Özellikle iktidar partisine oy veren seçmenin yarısı oy verdiği partinin ve adayın siyasi görüşünü bilmiyor. Adayı tanımıyor. Geçmişte ne yapmış, bekraundu ne? Bilmiyor… Aslında muhalefet için de bu geçerli!

Seçmenin yarısı demek ki siyasi görüş ve adaya göre de oy vermiyor.

Peki neye göre veriyor?

Türkiye’de seçmen tercihini belirleyen en önemli faktör ‘din’ faktörüdür. İkinci faktör geçmişi kurcalama, masal anlatma…Üçüncüsü  ekonomi, dördüncüsü rejim, dış politika vs.…

Din; yalnız İslamiyette değil Hristiyanlıkta ve diğerlerinde de önemli etkendir… Avrupa’da bir dönemler her köyde bir kilise ve papaz vardı. Köyün papazı!

Osmanlı döneminde de köylerde kilise sayısı camilerden, mescitlerden fazla idi…

Mesela bizim köyde (Argalya’da) 6 veya 7 Kilise ve bir de derme çatma bir cami- mescit vardı. Bugün, yüz yıl öncesine geri döndük… Argalya’da kiliseler yıkıldı yerlerine cami yapıldı. Cami sayısı çevredekilerle birlikte 10’a yakın. Her camide bir maaşlı imam ve 5 ile 10 arasında cemaat. Osmanlı döneminde papazlar ve cami imamları, müezzinler devletten maaş almazdı. Maaşlar ya köyden ya da vakıftandı… Şimdi durum değişti, imamlar memur oldu!

Bir köyde öğretmenden fazla imam olursa, ki öğretmenlerin dörtte biri de imam kökenli, o köy halkının tercihi nasıl olur? Ve ayrıca devlet kadrolarına son 10 yılda alınan elemanların büyük bölümü  imam-hatip, tarikat, cemaat bağlantılı… İş aleminde de benzer örgütlenme var.

Türkiye’de bu tablo karşısında sandıktan kısa süre içerisinde daha farklı sonuç çıkacağını bekleyenler kendilerine avutur!

Bu yapı aslında yeni bir yapı da değil. 1950’den günümüze gelen bir süreç! 12 Eylül 1980 sonrası yapı daha da kökleşti, örgütlendi…

Yıllar önce AKP için; koalisyon partisi, büyük bir şirket tanımı yapmıştım. Hala o görüşteyim.  15 yıl önceHaydar Revi ile Adnan Günnar veya Süleyman Soylu, Muhammet Balta ile Ayşe Sula aynı partide olurlar mı, dense, çokları asla cevabını verirdi. Hepsi farklı görüş ve düşüncede. AKP’nin yapısı da aşağı yukarı öyle. Ancak, partiye hakim olan irade şirketin yüzde 60’ına sahip. Şirkette dağıtım iyi yapıldığı için problem çıkmıyor.

Yarın bu yapı, bu şirket muhalefette olursa ne olur?

Dağılır mı, kopma olur mu?

Kopma olabilir ama dağılma olmaz. Çünkü nüvesi güçlü!

AKP kurmayları da dağılmadan değil kopmadan korkuyorlar… Yüzde 60’lık nüve dışındaki kopma partiye ideolojik bir görüntü verir.

Bu ve daha onca nedenden ötürü AKP iktidarı bırakmamak için, ne yapılması gerekiyorsa onu yapacaktır. CHP ile de MHP ile de HDP ile de koalisyon kuracaktır. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.