AKP ile köprüleri attı

AKP ile köprüleri attı

AK Parti'nin umudu Anayasa değişikliği için Bahçeli'deydi. Ama Bahçeli, umutlarını suya düşürdü...

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Bahçeli, Ak Parti'nin kendi için bir kanun çıkarması halinde bölücülüğün aracı olacağını söyledi. DTP'nin bu kanunu kullanacağının altını çizdi. Ak Parti'nin kapatılması için dava açılmasının üzerinden 17 gün geçmiştir. Anayasa mahkemesinin onayı ile süreç başlamıştır. Türkiye'nin bu noktaya gelmesi büyük bir talihsizliktir. Türkiye çok ağır tahribatı olacak siyasi depremin öncü sarsıntılarını yaşamaktadır. Yaptığımız tahminler ne acı ki bir bir gerçekleşmeye başlamıştır.

BİZE KARŞI ÇIKANLAR ŞİMDİ BİZİM ÇİZGİMİZDE

MHP sorumlu muhalefet anlayışıyla sisleri dağıtmaya çalışmış, Türkiye'nin tansiyonunu düşürmeye çalışmıştır. Meclis çatısı altında ki uzlaşmacı siyasetimize karşı çıkanlar, bugün bir nebzede olsa çizgimize yaklaşmışlardır.

Bu kriz sarmalından sağduyu ile çıkmak giderek uzaklaşılmıştır. Çıkar hesapları devreye girmiştir çatışma ortamına girilmiştir. AKP ve CHP'nin tehlikeli yolara gireceğini çok önceden ifade etmiştik.

KRİZDEN ÇIKIŞIN ADRESİ TBMM'DİR

Krizden çıkış arayışlarının yegane adresi TBMM'dir. Mecliste sahip olduğu çoğunluk bakımından çözüm arayışını başlatmak başbakanın elindedir. Kendini savunma durumunda olan AKP'dir.

Konun özünden sürekli kaçan sayın başbakan mutlak haklılık saplantısına girmiştir. Ona göre herkes haksız o haklıdır. Herkes yanlış o doğrudur. Sayın başbakan halk desteğine sığınmaktadır. Başbakan şimdi de milli irade kalkanına sığınmıştır.  Her istediğimi yaparım psikolojisine girmiştir.

CHP BÖLÜCÜLÜĞÜN ARACI OLACAK

Yargı darbesini boşa çıkarmak için gerekirse yurtdışından destek alması gereği hayasızca dile getirilmektedir. Basın üzerinden yürütülen bu kampanya ile yargı baskı altına alınmak isteniyor.Kapatma süreci devam ederse AB sürecinin sekteye uğrayacağı tehdidi savrulmaktadır.CHP’nin savunma çizgisi tüm yönleriyle bellidir. Laikliği bir cephe hattı olarak görüyor ve siyasetteki her sorunu bu açıdan değerlendiriyorlar. AKP kendi için Anayasa’da bir düzenleme yaparsa söz konusu parti (DTP) bunu bölücülüğün bir aracı olarak kullanacak.

AB'NİN AMACI İSTİKRAR DEĞİL

AB, PKK'nın sözcülüğünü yapan etnik bölücü partilerin kapatılmasını da istememektedir. Bu  Türkiye'de ki istikrardan ziyade her istediklerini yaptırdıkları taşeronları korumak içindir.

Bizim bu konudaki yegane telaşımız demokrasiye sahip çıkmak ve demokrasinin yara almasına engel olmaktır. Kişiler ve kurumlarla sorunumuz yoktur.

Ömür boyu siyasi yasak hiç bir zaman gündemimizde olmamıştır. Basında yeraldığı gibi 'Verin başkanınızı alın partinizi' gibi bir düşüncemiz ve amacımız hiçbir zaman olmamıştır. Biz sayın Başbakan ve AKP ile sandık başında hesaplaşacağız. 'Sayın Genel Başkanınız sizin olsun biz ne yapacağız'. Bizim sizin genel başkanınızla ve sizinle yürüdüğümüz ve bundan sonrada yürüyeceğimiz bir yol yoktur.

HİÇ BİR ZAMAN SAPMADIK

Biz hiç bir zaman sapmadık. İnandığımızı söyledik söylediklerimize inandık. Bizim beyanlarımız ayak üstü söylenen sözler değildir. Dün olduğu gibi bu günde kararlılıkla sözlerimizin arkasındayız.

Sayın Başbakan anlaşılması güç bir savunma arayışı içine girdi. Başbakan’ın “Başörtüsü konusunda MHP’nin verdiği desteğin görmezden gelinmesini tarih yargılayacaktır” sözlerini açıklığa kavuşturmasını istiyoruz. Bu ikircikli yaklaşıma şu sorulara cevap vermek zorundadır.İstemeden ve isteksiz olarak bir adım attığınız ve şimdi pişman olduğunuz anlamı mı çıkarılmalı?Yoksa bu sözler bir suç duyurusu mu? Bu çağrının anlamı ve muhatabı kim?   

HUKUK SÜRECİ DIŞARIDAN ETKİLENMEMELİ

Bulunacak çözümlerin meşru ve ahlaki olması adelet duygusuna gölge düşürmemesi gerekmektedir. Hukuk sürecinin dışardan etkilenmemesi esastır. Basın yayın tartışılan senaryoların meşru hukuki ve ahlaki olmayacağı görülmektedeir..

Anayasa mahkemesinin kapatma davasının siyasi bir pazarlık denkleminin konusu olması kabul edelimez. Bunun aksini düşünmek hukuki ve siyasi bir pazarlık konusu olarak düşünmek gayrı hukuki ve ahlaki olacaktır. Bu söylediklerimiz bunun duışında kalan çete operasyonları içinde bütünüyle geçerlidir. Aksi takdirde bu ihanet olacaktır.

Bu gerilim yüklü ortamı rahatlatmak ve girdaptan çıkarmak sayın başbakan ve AKP'nin omzundadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.