AKP ve SP’dekiler çakma milli görüşçüler!

 akp-ve-sp-dekiler.jpg Milli görüşün efsane lideri merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan ve eski milli görüşçülerin kurduğu Yeniden Refah Partisi, ülke genelinde teşkilatlandırmayı sürdürüyor.
  Yeniden Refah Partisi’nin mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Mehmet Altınöz ile birlikte il yönetiminin kurmayları; Bölge koordinatörleri Hasan Ustaoğlu, Emin Mensur, il başkanı Mustafa Durmuş, il teşkilat başkanı Yalçın Onur, dış ilişkiler başkanı İbrahim Aydın, İl Muhasibi Hasan Çelik, Halkla İlişkiler Başkanı Salih Bayoğlu, Siyasi işlerden sorumlu başkan yardımcısı Zekeriya Bilgin önceki akşam Kuzey Ekspres’i ziyaret ettiler ve Pazar günü Kaşüstü’nde Çakırbey toplantı salonundaki il kongresine davet ettiler.
  Yeniden Refah Partisi’ni, ihtiyaçtan kurduklarını söyleyen Mehmet Altınöz, AKP’nin ANAP’laştığını ileri sürerek, ‘Bunlar çakma, Çin malı milli görüşçü. Bunlar mirasyedi. 241 KİT’in 160’ını sattılar. 61’i kaldı. Dünya ülkelerinin varlık fonu demek nakit para demek. Bunlar ise varlık fonundaki ticari işletmeleri ipotek olarak veriyor ve kredi alıyorlar. Bunlar 17 yılda 565 milyar faiz ödediler’ dedi.
Merhum Necmettin Erbakan’ın damadı da olan Mehmet Altınöz, AK Parti’nin adil olmayan bir düzen kurduğunu belirterek, ‘Gerçek adil düzeni biz kuracağız. Ülkemizde sanayi ve teknoloji hamlesini biz gerçekleştireceğiz. Çünkü biz bunlar gibi çakma değil öz’üz. Gerçek milli görüşçüyüz’ dedi. 
Altınöz, AKP’deki milli görüşçülerin birçoğunun bir süre sonra yuvalarına döneceğini ileri sürerek, ‘Yalnız AKP’deki milli görüşçüler değil, adil düzen isteyen herkes bizim partimize gelecek veya bizim partimizi destekleyecek’ diye konuştu.

İkimizde Mekteb-i Mülkiyeli idik!

 ikimiz-de-(1).jpgikimiz-de-(2).jpg KTÜ’de 40 yılı aşkın süre öğretim üyeliği, dekanlık, rektör yardımcılığı yaptıktan sonra Avrasya Üniversite’sine geçen Prof.Dr. Ersan Bocutoğlu, üç gün önce vefat eden gazetemiz eski yöneticisi ve yazarlarından Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu gibi eski adı Mekteb-i Mülkiye olan Siyasal Bilgiler fakültesinden mezundur. Ersan Bocutoğlu, Trabzon ve Kuzey Ekspres’te bir ara köşe yazarlığı da yapmıştı.
Ersan Hoca;  ‘Trabzon Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu’nun vefatı üzerine iki satır yazma ihtiyacı duydum’ diyerek şu mesajı gönderdi;
  ‘Ahmet ile kesişen iki yönümüz vardı. Birincisi, ikimiz de Mekteb-i Mülkiyeli idik. Ben mezun olduğumda o henüz 9 yaşında idi. Mekteb-i Mülkiyenin bana kazandırdığı özgüveni onda da müşahede ettim. İkincisi ben Mersin’in Silifke ilçesinden gelip Şükran Hanımı, o ise Trabzon’dan kalkıp Silifke’de Cemile Hanımı buldu. Biz gönül planında Karadeniz ile Akdeniz’i birleştirmiş olduk. Silifke’nin bağrını yaran Göksu Nehri, Ahmet’in oğlu Osman Göksu’da hayat buldu. Üçüncü olarak ta her ikimiz Kuzey Ekspres gazetesinde bir süre köşe yazdık.  Bu nedenle bu yazımı sadece Kuzey Ekspres Gazetesine gönderiyorum ve Hasan Kurt’a başsağlığı diliyorum.
  Onunla anlaşamadığımız yönler de vardı. Ben ülkücü idim ve o devrimciydi. Olaylara her ne kadar farklı perspektiflerden baksak ta Mekteb-i Mülkiye’nin bize verdiği tam bağımsızlık ve emperyalizme karşıtlık hususlarında çok anlaşırdık. Adam gibi adamdı. Onunla konuştuğunuzda ağzından çıkanla kafasının arkasındaki aynı olurdu. Saygıdeğer eşine, değerli oğluna ve sevdiklerine sabırlar dilerim. Allah rahmet eylesin.’

Hedef saptırmadım!

 hedef-saptirmadim.jpg Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, dün bu sütunlarda yer alan ‘Fındık fiyatını kim düşürüyor’ başlıklı yazıda kendisine yönelik, ‘Hedef saptırıyor’ şeklindeki ifadeye tepki gösterdi. ‘Ben hedef saptırmadım’ diyen Bekar, ‘Ben 14 bin üyemizin temsilcisiyim. Hiçbir siyasi partinin temsilcisi değilim. AK Partili de değilim. Öyle olsa, fındık politikaları konusunda hükümeti eleştirmez, Bakan’ı istifaya davet etmezdim. Bunun için AK Partililer bana serzenişte de bulundu. Fındık alım-satımı yapmıyorum, cebime bir kuruş girmiyor. Sadece ve sadece üreticilerimizin temsilcisiyim. Baronlar derken birkaç büyük firmayı kastettim, ticaret erbabının hepsini değil. Fındığın fiyatını düşüren etkenler sadece baronlar değil. Açıklamamda da var. Ürünün kalitesinden tutunda ne varsa fındık üreticisinin lehinde olmasına rağmen neden fındık fiyatları piyasada düşüyor. Yapılacak en faydalı iş bu baronları yalnız bırakmak, onlara satış yapmamak. Fındığınızı iyi seçip TMO’ya vermek. Verin ki bu baronlar sizin elinize düşsün. TMO görevlileri de bazı küçük olumsuz sebeplerle fındık üreticisine zorluk çıkarmamalı. Fındığını hala emanete veren üreticimiz var. Emanete vermeyin diyoruz. Okulların başlaması da bir etken. Biz hedef saptırmayız işimize bakarız. Serbest piyasada fındık fiyatı 13-14 liraya düşmüşse iktidar bunun nedenini iyi araştırsın, sorunları ortaya çıkarsın ve çözsün’ ifadelerini kullandı.

Ganita’da buluştular!

 ganita-001.jpg Yurdun farklı bölgelerinde yaşayan 12 Eylül öncesi ülkücüleri geçenlerde Ganita Çay Bahçesinde bir araya geldiler. Bursa’da yaşayan Ahmet Selimoğlu, ‘Yılda birkaç kez memleketime gider, arkadaşlarımı dostlarımı ziyaret ederim. Bu ziyaretlerimde o günlerde karşı grupta yer alanların da çayını içerim. Ganita’da bizim cenahtaki arkadaşlarla dertleştik. Eski günleri yad ettik’ dedi. Eski tüfek ülkücülerin çay partisine Nevzat Öksüz, Mustafa Çatal, İbrahim Koç, Orhan Mete Şen, Adil Aydoğdu, Şevket Siyah, Mustafa Kul, Babür Ali Yaşar, Aydın Küllaç, Necati Öztürk, Mustafa Öztürk, Hasan Aydın, Veysel karabayır, Kadir Aslan ve Ahmet Selimoğlu katıldı.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar