AKP yüzde 40'ın altına düştü

AKP yüzde 40'ın altına düştü

İsviçre merkezli bankacılık kuruluşu Credit Suisseiçin A&GAraştırma Şirketi'nin yaptığı araştırmaya göre, 22 Temmuz seçimlerinde yüzde 47 oy alan AKP'nin oyları yüzde 40' ın altına düştü.

Araştırmaya göre, ocak ayında oyu yüzde 54.2 olan AKP nisan ayında yüzde 41.7'ye geriledi. Mayıs ayında "bugün seçim olsa AKP'ye oy veririm' diyenlerin oran kararsızlar dağıtıldığında yüzde 39.7'de kaldı .Yine kararsızlar dağıtıldı ğında 22 Temmuz genel seçimlerinde yüzde 20.88 oy alanCHP'nin oy oranı 19.4 oldu.

MHP ise17.1 ile oyların artırdı . MHP son seçimde yüzde 14.27 oy almıştı . Kararsızların oranında büyük artış var: Yüzde 29.3.

Yüz yüze görüşme AdilGür'ün yönetimindeki A&G Araştırma Şirketi'nin son araştırması 24-25Mayıs 2008 günleri Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinde, 33 il ve 109 ilçede bunlara bağlı 134 mahalle ve köyde yapıldı .18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 1173'ü kadın toplam 2 bin 386 denekle,hanede yüz yüze görüşüldü. Gidilen il, ilçe ve mahallelerin belirlenmesinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜ K) verileri dikkate alındı ve coğrafi bölge, kır-kent ve büyükehir seçmen sayısı ağırlıklarına uyuldu. Araştırma sonuçlar gerek sahada,gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutuldu. Araştırmanın hata payı güven sınırlar içerisinde yüzde 1.5.

Kararsızlar partileri geçti Arat rmaya göre AKP oylarında düşüş yaşanıyor. "Bugün seçim olsa AKP'ye oyveririm' diyenlerin oranı yüzde 28.1. CHPise son bir ay içinde yüzde 3.3 oy kaybetti. Ankete göre anamuhalefet partisinin oyoranı yüzde 13.7'de kaldı . MHPoyları son iki ayda araştırmanın hata sınırları içerisinde değişmedi. "Sandık bugün önünüze gelse kime oy verirsiniz' sorusuna katılımcıların yüzde12.1'"MHP'dedi. Oyoranı az olan SP, DP ve DSP gibi partilere seçmenin küçük bir bölümü y önelmiş olmakla birlikte büyük çoğunluk 'kararsızlar' kervanına katıldı . Araştırmaya katılanların yüzde 29.3'ü kararsız olduğunu belirtti.Kararsızların ve "sandığa gitmem' diyenler partilerin oy oranlarına ağırlığınca dağıtılırsa farkl bir tablo ortaya çıkıyor.

CHP yüzde 19.4'e geriledi Kararsızlar ve sandığa gitmeyecekler dikkate alınmaz ise, bir başka deyişle partilere oyoranlarının  ağırlığınca dağıtılırsa AKP oylar yüzde 39.7'ye, CHP oylar yüzde 19.4'e, MHP'nin oylar ise yüzde 17.1'e çıkıyor. DTP yüzde 6,5 SP yüzde 3,4 DP yüzde 3,3 ve DSP yüzde 3,1 oranında seçmen desteğine sahip. Araştırma sonuçlarına göre kararsızların partilere yönelmesi durumunda iktidar partisine oy oranı ağırlığınca yöneleceği düşünülmüyor. Çünkü; hükümete güven, Babakan'a güven, ekonomiye güven ve gelecekle ilgili beklentilerde kararsızların büyük çoğunluğu araştırmada olumsuz cevaplar verdi.

A&G Araştırma Şirketi'ne göre, bu sonuçlar kararsızların büyük bölümünün iktidara yönelmeyeceğini işaret etmekte. A&G'nin ocak ve nisan aylarında yaptığı üç araştırmada AKP'nin oylarında düşüş olduğunu işaret ediyor.

Ocak 2008 tarihinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre AKP'nin oy oranı yüzde 54.2'ydi. 5-6 Nisan'da yapılan araştırmada bu oran yüzde 44.6'ya düştü, 26-27 Nisan'da ise 41.7'de kalmıştı . Maystaki sonuç düşüşün devam ettiğini gösterdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.