AKP’de aday enflasyonu!

Türkiye’de gerçekleştirilen genel seçimler öncesinde, bir partiden bugünkü gibi binlerce aday adayının yarıştığı bir dönem yaşanmadı.

AKP’den listeye girme ihtimali olmamasına rağmen aday adaylığı için insanlar adeta birbirleriyle yarışıyor.

Bunun öne çıkan iki nedeni var.

Birincisi AKP’nin devlet partisi ve rakipsiz bir görüntü vermesi, ikincisi de aday adaylığından sonra kurulacak bir hükümette işleri yürütmek, koltuk kapmak ve korunmak!

AKP’deki aday adayı çokluğu, bu partinin lehine bir gelişme olarak yorumlanabilir.  Bir kere bu partiye önceki seçimlerde oy verenler oy vermeye devam eder. Diğer partilerden hoşnut olmayanlar da AKP’yi tercih edebilir.  Siyasette, hava ve kamuoyu algısı önemlidir. Bugün AKP, ülkedeki tüm olumsuzluklara rağmen algı da hava da yaratıyor ve güçlü olduğunu ortaya koyuyor.

Bu görüşün tersini, aday adayı fazlalığının AKP’nin aleyhine olacağını söyleyenler de yok değil… Ki, bu kesim, AKP’ye olan ilgiyi rantla, çıkarla ilişkilendiriyor. Bu ilişkilendirme, seçimde AKP’nin aleyhine olabilir.

Ayrıca, ülkede yaşanan olumsuzluklar ve muhalefet partilerinin yapacağı çıkışlar, söylemler de seçim sonucunu etkileyecektir.

O nedenle, AKP’deki bu aday adayı bolluğundan hareket ederek, seçim sonuçları üzerine şimdiden yorum yapmak çok da doğru olmaz, diye düşünüyorum.

 

Ortahisar’a yeni bir cami!

‘Akıl tutulması’ diye bir deyim vardır… İktidarından Belediyelere kadar, ülke yönetiminde söz sahibi, imza sahibi olanlar son dönemlerde, tam bir ‘akıl tutulması’ yaşıyorlar ve yaşatıyorlar!

Trabzon’un en eski yerleşim bölgesi Ortahisar bölgesidir. Ortahisar’ın simgesi kale surları, eski bir kilise olan Fatih Cami ve bölgedeki tarihi binalardır.

Ortahisar’ın turizme kazandırılması için söylemde ve kağıt üzerinde bugüne kadar onca proje hazırlandı. Ancak hiç biri uygulamaya konulmadı.

Trabzon Belediyesi, Ortahisar için yeni bir imar planı hazırlamış. Bu planda bina yüksekliği bize aktarılan bilgilere göre 10 metre civarında. Yani üç kat. Zemin kat işyeri… Bu plan hazırlanırken Ortahisar’ın yeniden restorasyonu göz önüne alındı mı, alınmadı mı bilmiyoruz.

Bildiğimiz bu plan içerisinde Tanjant’tan Bahçecik’e çıkan yolun doğusunda eski Gazipaşa ilkokulunun kuzeyindeki bir arsanın, dini mekan, cami alanı olarak yer alması.

Ortahisar’da şu anda David’in sarayının önünde, yol üzerinde kalan bir cami, 100 metre aşağıda Musa Paşa cami, 50 metre aşağıda Fatih Büyük cami ve 50 metre aşağıda surların üzerinde Müftülük binası, mescidi bulunuyor.

O bölgedeki bir-iki arsanın cami alanı olarak ayrılmasının nedeni, eskiden Tanjant yolu üzerinde Şirin Hatun Mescidinin bulunması imiş.

Camilere Cuma namazı ve Ramazan ayında teravih namazları dışında giden de yok denecek kadar az. Köylerdeki camiler ise bomboş! Trabzon kent merkezinde birkaç camide vakit namazları için üç-beş sıra cemaat oluyor… Ki, o cemaat de genelde yaşlılardan oluşuyor. Ve Trabzon’da 3 binin üzerinde devletten maaş alan namaz kıldırma memuru ve din görevlisi bulunuyor.

İhtiyaç olmamasına rağmen yeni camilerin yapılması, bir camiye birkaç namaz kıldırma memuru ve din görevlisi atanmasının nedeni olsa olsa, İmam Hatip ve İlahiyat Fakültesi mezunlarına iş verme gibi bir şey. Gerçi İlahiyat mezunları devlet dairelerinde, belediyelerde ve Milli Eğitim’de anında iş buluyor.

Şimdi bu eleştirileri getirdiğimiz için çokları bizi, belki de dinsizlikle bile suçlayacaktır. Kim ne söylerse söylesin, biz vicdanımızın ve toplumun büyük kesiminin sesini yansıtmaya devam edeceğiz… Yanlış ve hatalı işler için ilgili ve yetkilileri uyarmayı sürdüreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.