AKP’de adaylık SARAY’IN ajandasında

Türkiye Haziran ayına daha girmeden siyasetin sayesinde  “sıcak” günleri çok erken  yaşayacak.

Seçim yaklaştıkça Ankara’ya vekil olarak gitmek için can atanlar şimdiden kolları sıvadılar. Öyle ki daha ortada fol ve yumurta yokken aday adaylarından telefonlara mesaj üstüne mesaj gelmeye başladı.

Vekil olmayı o kadar çok arzulayanlar var ki, şuan oturdukları makamları TBMM’nin ceylan derisinden yapılan turuncu koltukları ile değiştirmek için gözlerini karartmış durumdalar.

Bu durumu en belirleyici açıklama; vekillikte son aylarını yaşayan ve aday olmayacağını söyleyen, Bülent Arınç’tan geldi.

Arınç,Süpermen” olarak gördüğü MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın vekil olmak için görevinden istifa etmesini “israf” olarak nitelendirdi.

 

***

 

Bu çalışmalar genelde olduğu gibi yerelde de tüm hızıyla devam ediyor.

Daha resmiyet kazanmasa da Trabzon’dan Türkiye’nin başkentine gitmek isteyenlerin sayısı bir hayli fazla.

Şehrin her mekanında farklı, farklı isimler dillendiriliyor.

Sizin anlayacağınız aday toto oynanmaya başlandı.

Özellikle iktidar partisi kulislerinde, “O olacak… Şu işini tepeden bitirdi…

 Öbürünün hiç şansı yok… Partinin kapısından dahi içeri sokmazlar…” türünden “dedikodular” gırla gidiyor…

Hiç şüphe yok ki “fısıltı kazanın” derecesini aday olmak isteyenlerin 10 Şubat günü verecekleri istifalar biraz olsun düşürecek.

İşte o saatten sonra, vekil ateşi ile vücut ısı yükselenler ve iktidar partisinin kasasına 5 milyar lirayı akıtanlardan çok, gözler merkeze yani genel başkanlara çevrilecek! 

Yine hiç şüphe yok ki, AKP’den Trabzon’da vekil olmak için yanıp tutuşanların bir çoğunun hayal kırıklığına uğrayacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Şu anki parti içindeki teşkilatlara kendilerini yakın gören vekil adaylarının kaderine, ne İl Başkanı Haydar Revi, ne İlçe Başkanı Temel Altuntaş, ne Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu ne de Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Genç’in zerre miskal etkisi olmayacak!

***

 

AKP’de geçmişte olduğu gibi Trabzon’da vekil sıralamasını Başbakan Davutoğlu’na,Sana Konya yeter” diyen Cumhurbaşkanı ve partinin kurucularından olan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dudağı arasından çıkacak sözler belirleyecek.

Bunu nereden çıkardığımı, neye dayandırarak yazdığımı doğal olarak merak ettiniz. Kimse kusura bakmasın öyle fısıltılara çok da kulak asmam. Bugüne kadar meslekte daha çok bire bir duyduklarıma ve gördüklerime itibar ettim

AKP’den vekil olmak isteyen bir tanıdığım, “Şu anda vekil adayı olmanın yolu Cumhurbaşkanın ajandasına ismini yazdırmaktan geçiyor. Kim ne konuşursa konuşsun son sözü Saray’ın ajandası söyleyecek” demesi bugünkü yazımı yazmaya yetti.

***

 

Kısacası…

AKP’den vekil adayı olmak isteyen “Tosun” hemşerilerim boşuna vatandaşların telefonlara mesaj yollamayın!

Listeye girmek istiyorsanız adres belli; SARAY ve orda ikamet edenin ajandasına ismini yazdırmak yatıyor… 

Gerisi fasa fiso ve hikaye!

Söylemedi demeyin.

 

Ayranım kara

diyeni duymadım

 

Sevgili okurlarım sizlerle buluşmayı özledim…

İstanbul’da çatıları uçuran, ağaçları kökünden söken lodosla birlikte zorda olsa on günlük bir tur yaptım. Metropolü gezerken haberlerden de uzak duramadım.

Özellikle iktidar kanadından konuşanları dinledikçe, hep aklıma yukarı çıkardığım başlık geldi…

Mesela, petrol fiyatlarındaki düşüş sayesinde cari açıktaki azalışı anlatan ekonomiden sorumlu bakan ve bürokratlar, bu durumun AKP hükümeti sayesinde olduğunu belirtmekte hiçbir sakınca görmüyorlar. Ancak cari açık yükseldiğinde bu kez aynı “koro” suçlu olarak ithalattaki artışı göstermekte bir beis görmüyor..! 

Bir başka örnek ise, geride kalan haftada  dolar düştüğünde, hükümetin sıkı para politikalarının bir neticesi olarak anlatılıyor.

Amerikan yeşilinin ateşi birden yükselip de lira karşısında tarihi zirveleri görüp 2.47’den kapattı mı suçlu bu kez FED oluyor.

Benzin pompalarında akaryakıt fiyatları 3 kuruş düştüğünde, hemen bu durum Hükümetin yaptığı anlaşmaların sayesinde gerçekleştiği yolunda mangalda kül bırakılmıyor.

Benzinin satışına 10 kuruşluk zam yapıldığında da, günah keçisi olarak Petrol üreten ülkelerin yaptıklar artış yani OPEC lanse ediliyor. 

Son bir misal vereyim…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz konusunda Merkez Bankasını ha bire topa tutuyor ve sebep sonuç diyerek  “indir” diye Erdem Başçıyı hedefe koyuyor! 

Bu söylemlerin bankaya ve piyasalara zarar vereceğini söyleyen eski başkan Durmuş Yılmaz bile Erdoğan tarafından işi bilmediğini görevi dönemindeki performansından memnun olmadığını söyleyerek topun ağzına atılıyor!

Sizin anlayacağınız sevgili okurlar tam 13 yıldır iktidar cenahından; şu işi yanlış yaptık diyeni duymadım… İşler iyi olursa AKP’den, kötü giderse ya kişilerden ya da global krizden!.. Yalan mı?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum