AKP’de şok!

AKP’de şok!

Trabzon Belediye Meclisi’ndeki AKP çoğunluğuna karşın encümen üyeliği için yapılan seçimde eşit oy çıkması ve CHP’li üyenin kurayla seçilmesi AKP’de şok etkisi yarattı.

Trabzon Belediyesi’nde, Volkan Canalioğlu başkanlığında önceki gün yapılan meclis toplantısı, AKP için büyük bir şoka, CHP içinse zafere yol açan olaylara tanık oldu.  Meclis toplantısında, encümen üyeliğinde görev süresi dolan AKP’den Mustafa Dinçer’in yerine yeni üye seçimi yapıldı. Encümen üyeliği için CHP’den Bülent Doğru aday olurken,  AKP Mustafa Dinçer’i yeniden aday gösterdi.

Ancak sandık açılıp oy sayımı yapıldığında her iki grup üyeleri de büyük şaşkınlık geçirdi. Meclisteki üye dağılımı, AKP 16, CHP 13, SP 1 olduğu halde oylama 15-15 sonuçlandı.  Bu durumda en az bir AKP’li üye CHP adayını desteklemişti. Canalioğlu’nun çektiği kuradan ise CHP’li aday Doğru çıktı. Büyük şaşkınlık geçiren AKP’li yetkililer olayın bir yanlışlıktan kaynaklandığını savunuyor.

Oylamada SP’li üyenin CHP’yi desteklediğine kesin gözüyle bakılırken, AKP’li üyenin kim olduğu saptanamadı. Seçim sonucunda 7 kişilik encümende AKP ve CHP’nin üye sayısı 3-1’den 2-2’ye geldi.

AKP’li Mustafa Dinçer böyle bir sonucu beklemediklerini belirterek, “Sanırım arkadaşlarımızdan biri yanlışlık yaptı ve oyunu CHP’li Bülent Doğru’ya verdi. Bunun bir hatadan dolayı olduğunu düşünüyorum. Burada bir kasıt olduğunu düşünmek istemiyorum. Ben bugüne kadar Mecliste hep ılımlı bir tavır sergiledim. Bu davranışı hak etmedim. Tabii ki kırgınlığım var. Ayrıca grubumuzun bu şekilde gündeme gelmesini de doğru bulmuyorum. CHP’li Bülent Doğru arkadaşımızı da tebrik ediyorum” diye konuştu. 

AKP Trabzon Merkez İlçe Başkanı Yılmaz Büyükaydın ise, encümen üyeliği seçiminde grup kararı almadıklarını ve ayrıca bir aday göstermek yerine mevcut adayla yola devam etmek istediklerini belirtti. Ancak seçim sonucunda ortaya çıkan tablonun kendilerini şaşırttığını kaydederek, “Burada bir yanlışlık olmuştur diye düşünüyorum. Bir arkadaşımız kendi inisiyatifini de kullanmış olabilir. Ama bu durum hiç hoş olmamıştır. Arkadaşlarımızla bu konuyu görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Merkez ilçe eski başkanı ve belediye başkan aday adayı Ergin Aydın da, seçim için grup kararı alınmamasını büyük bir hata olarak değerlendirdi. CHP’li adayı destekleyen AKP’li üyenin davranışını etik bulmadığını söyledi.

Belediye Encümeni:

Trabzon Belediyesi Encümeni 7 üyeden oluşuyor. Bu üyeler; Başkan adına Orhan İlarslan (CHP),  İsmail Sağlam (AKP), Metin Öztürk (AKP), Bülent Doğru (CHP). Encümen’da üç te belediye üst düzey görevlisi doğal üye bulunuyor. Fatma YAVUZ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.