AKP’de temayül CHP’de eğilim!

Yazılarımı okuyanların sayısının hayli fazla olduğunu bilirim. İnternet sitesinde okunma sayısı aşağı yukarı belli, bir de gazetede okuyanlar var.

Geçen akşam gece saatlerde Nihat Genç aradı... İlk sözü, ‘Tatilde misin? Gazetede aynı yazı duruyor’ dedi.

Nihat ile bir süre sohbet ettik. O Ankara’nın havasını biz Trabzon’unkini anlattık.

Ankara bu aralar, hareketli ve renkli… Özellikle de Partilerin Genel Merkezleri…

Dün akşam saatlerinde ise Hayri Köklü aradı…

‘Abi, hayırdır bir süredir yazmıyorsun’ dedi.

Hayri’ye, ‘Oltaya üç-beş gün ara verdim. Ama yer-kulağa, spora, habere katkı yapıyorum’ dedim…

Yazmadığım süre içerisinde gerçekten çok sayıda okur aradı…

Okurlarımın gösterdiği ilgiye teşekkür ederim…

Bugün aslında Trabzon’da bir dönemler iz bırakan Fuat Aga (Fuat Eyüboğlu) ile ilgili birkaç satır yazacaktım… Rahmetli Fuat abimiz Trabzon için gerçekten çok renkli ve saygın bir isimdi…

Fuat abimizi bir başka güne bırakıp Trabzon’daki son siyasi gelişmeleri bir özetleyeyim;

***

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere 90 gün falan kaldı…  Bu seçimde de revaçta olan parti AKP! AKP’den milletvekili adayı olmak için Türkiye genelinde 5-6 bin kişi müracaat etmiş…  AKP’den vekil aday adayı olanların büyük bölümünün amacı vekil adayı olmak değil! Trabzon’daki aday adaylarına baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliyoruz.

AKP’de milletvekili aday sıralamasının belirlenmesinde, temayül yoklamasında çıkan sonuç ne kadar etkili olacaktır. Bu bilinmiyor…

AKP’de aday belirlemede temayül yoklaması genelde teşkilatların gazının alınması olarak nitelendiriliyordu… Teşkilatlar, bu sefer bu ‘gaz alma’ olayına biraz karşı gibi görünüyor…

Trabzon’da AKP’den sonra en hareketli parti MHP!

MHP’de de çok sayıda aday adayı var… MHP’nin aday adaylarının biri hariç hemen hepsinin hedefi 2. sırada yer almak… MHP’nin aday adayları ilk sırayı Koray Aydın’a vermişler… MHP’deki yarış 2. ve 3. sıra için olacak.

MHP’de ikinci sıraya kim gelir? Bu aşamada isim telaffuz etmek çok zor… MHP’nin ikinci ve üçüncü sırası tahminimiz o ki, AKP ve CHP’deki sıralamaya göre belli olacak!

CHP Trabzon teşkilatı, Volkan Canalioğlu’nun birinci sıra kontenjan adaylığına karşı çıkmıştı. 18 ilçe ve il başkanı tepkilerini ve önseçim isteklerini Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettiler… CHP il Başkanı Güzide Uzun, çarşamba günü Ankara’da Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü ve kontenjansız eğilim yoklaması ile milletvekili aday adaylarının belirleneceğini söyledi.

Her ilçede sandık kurulacakmış ve parti üyeleri, milletvekili aday adayları için oy kullanacakmış…

Milletvekilliği hayali kuran partililer, bu karar sonrası adeta bayram yapıyorlar.

Genel Başkan veya aday belirleme kurulu, yarın eğilim yoklamasından çıkacak sonuca göre sıralama yapar mı?

Bu olay hakim gözetiminde üye veya delegelerle yapılan bir önseçim olsaydı, çıkan sonuca kimse itiraz etmezdi!

CHP’nin Trabzon’da yapacağı eğilim yoklaması, partiye kesinlikle bir hareket getirecektir… Bir milletvekilliğinden bile umudunu kesen partililer için bu karar gerçekten önemli… 

CHP il Başkanı Güzide Uzun’un açıklamasından sonra milletvekili Volkan Canalioğlu’nu aradık. Görüşemedik… Volkan Canalioğlu, kontenjan adaylığı için müracaat etmişti. Bu karardan sonra kontenjan adaylığı askıya mı alındı, bilemiyoruz. Ayrıca, Volkan beyin eğilim yoklamasına girip girmeyeceğini de öğrenemedik.

AKP’deki temayül yoklaması ile CHP’deki eğilim yoklaması farklı mı, değil mi bilemiyoruz… CHP’liler farklı diyor… İnşallah dedikleri gibi olur!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.