AKP’li vekil Bıyıklıoğlu’nun göremedikleri

Haziran’da yapılacak seçime 111 gün kala, aday adaylarının yanı sıra uzun zamandır göremediğimiz ve yüzlerine hasret kaldığımız AKP’li vekiller de sahaya inmeye başladı… Trabzon’da iktidar partisinden seçilip Ankara’ya giden 4 vekilinden Faruk Özak’ı ve Bakan olduğunda 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda o dönemin Başbakanı olan şimdinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için söyledikleri ile Türkiye’de günün adamı olan Erdoğan Bayraktar’ı vatandaşlar olarak ekranlarda ve gazetelerde her gün yer almalarına alışmıştık. Ama geri kalan AKP’liyi ancak bir elin parmakları kadar görebildik!..

AKP’nin Özak ve Bayraktar dışındaki TBMM’de bulunan iki milletvekili; Prof. Aydın Bıyıklıoğlu ile Sürmeneli Safiye Seymenoğlu bu şehir adına ceylan derisi koltuklarda oturdu…

Ancak bu güne kadar meclis çatısı altında bu iki vekilden Trabzon için ses getirecek bir  “çıkışlarını” duymak bizlere nasip olmadı!

Geçen dört yıllık zaman dilimi içinde pek etliye sütlüye karışmayan Aydın Bıyıklıoğlu yaklaşan seçimin “ateşinden” olacak ki; Trabzon’da yayın yapan görsel ve yazılı basına açıklamalarda bulundu. Faruk Özak ve Erdoğan Bayraktar ile arasında oluşan ekranda görünme ve haber olma “makasını da” böylece bir nebze olsun daralttı.

***

Sevgili okurlar sayın vekil Bıyıklıoğlu’nu bu adaya taşımamın sebebi, “Trabzon’da yatırımlar  durmadı… Nüfus arttı… Geçen sene şehirde yaşayanların sayısı 757 bin iken şimdi 766 bin oldu… Of’tan Şalpazarı’na kadar projeler devam ediyor…” sözleri neden oldu.

Sayın vekilin bu söylemlerinde en dikkat çekicisi ise hiç kuşku yok ki 2009 yerel seçiminde Trabzon halkına dağıtılan 61 Proje olarak lanse edilenlerin tamamlandığını belirtmesi kafaları karıştırdı… Hatta birde bunun üstüne 23 projenin hayat bulduğunu ifade ederek 84’e ulaştığının altını çizdi!

Acaba Bıyıklıoğlu’nun basının önünde ifade ettiği gibi söz verilen yatırımların şuanda kaçı Trabzon’da hayat buldu?

Yine 61 projenin içinde yer alan projeler bu şehirde yaşayanların hizmetine sunulup iş aş arayanlara ekmek kapısı oldu mu?

Aydın Bıyıklıoğlu’nun dediği gibi Trabzon büyük yatırımlardan yetirence nasibini aldı mı?

Şayet Bıyıklıoğlu nelerin yapılmadığı konusunda bilgi sahibi değilse, öğrenmesi adına biz buradan dercedelim!

Kim bilir belki sayın vekil neden Mega projelerin Trabzon’a yapılmadığının hesabını bu şehirde altı yıldır fazla görev yapanlara sorma fırsatı olur!

***

İsterseniz uzatmadan hemen başlayalım…

Komşu illerden Ordu, Giresun ve Rize’de Çevre yolu ihale aşamasında.

Samsun’da bu yolun sayısı üçü bulacak. Trabzon’da ise 12 yıl bitti, çevre yoluna hala bir kazma dahi vurulmadı. Takip edeceğiz sözü güne kadar görev yapan AKP’li seçilmişlerce  hep  lafta kaldı!

Yanımızdaki illerden Ordu ve Giresun havaalanına kavuştu, ilk tarifesini aldı, hayırlı uğurlu olsun…

Rize’de ise havaalanının yapılması için imzalar atıldı…

Ama Trabzon’a verilen ikinci pist sözü unutuldu!

Sürmene’de yapılacak olan lojistik yatırımı bir gecede Trabzon’un elinden uçtu Rize’ye kondu.

Sus payı olarak yatırım adası gündeme geldi. Üzerinden aylar yıllar geçti, ne ada ne mada, “suya gömüldü”…

Trabzon’un kaderini değiştirecek olan demir yolu için senelerdir Ankara’ya ve gidilip gelindi. Dosyalar hazırlandı. Raylar şu güzergahtan geçecek diye mangalda kül bırakmayanlardan şu sıralarda tıs yok. Gerçi bu kondu da son noktayı Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu koydu... Başbakan demiryolunun döşeneceği illeri sıralarken, Trabzon’un adını bile anmadı. Sizin anlayacağınız Raylar Trabzon’u “Teğet” geçti…

*** 

Ha siz; bu şehirde patlayan su borularının yeniden yapılması için kazılan yoları, her sene sökülüp yapılan ara sokakları ve kaldırım taşlarını, telefon-doğalgaz çukurlarını ve tarihi surların önünü kesen Moloz’daki ucube yola proje diyorsanız, sözümüz yok! 

Sayın Bıyıklıoğlu, söz verilip de yapılamayan o kadar çok proje var ki, bunları burada sıralamaya kalksam bana ayrılan yer yetmez…

İyisi mi siz “Trabzon’a büyük yatırım getiremedik” diyen Spor’un eski bakanı Faruk Özak’a bir sorun o anlatsın.  Belki ona inanırsınız.

 

Nefret

Uzun zamandır halk arasında yaşanan kutuplaşmanın geldiği boyutu ilk kez AKP’lilerden hem de partinin kurucularından olan birinin ağzından duymak doğruyu söylemek gerekirse menevişlenmeme neden oldu. Doğal olarak akıllara, “Acaba siyaseti bırakacağını aylar öncesinden açıklayan Bülent Arınç veda rahatlığı ile mi “Nefret” kelimesini dilendirdi?” sorusunu getirdi…

Fazla dağıtmadan konuya dönelim..

Partide “özgül ağırlığa” sahip birinin siyasetten giderayak “ Yüzde 50 oy alıyoruz…Geri kalanda bir nefret söylemi oluşmaya başladı…Eskiden sokağa çıkardık taraftarlarımız bizi severdi…Karışımızdaki muhaliflerimiz de saygı duyarlardı…Şimdi Nefret ile bakıyorlar…” açıklamalarını  laf olsun torba dolsun diye söylemediği kesin.

Hiç kuşku yok ki, Arınç halkın içinden gelen bir siyasetçi. Karşılarında duran yüzde elliye söylenenlerin öyle yenilecek, yutulacak ve unutulacak cinsten olmadığını çok iyi biliyor. AKP’nin yaptıklarını beğenmeyenlere bu ülkede üç dönem başbakanlık yapmış, şimdi  milyarlık sarayda oturan Cumhurbaşkanı; terörist, çapulcu, vandal, ateist, hain türünden söylemelerle ötekileştirildiğinin farkında…

Her seçim öncesi dağıtılan kömür, makarna, un gibi yardımlarla sandıklardan yüzde elli oy alıp, bir dönem zirvede yer ala bilirisiniz… Ancak yarın koltukları bırakmak zorunda kaldığınızda inananın dün sizi seven, ikbal peşinde yanınızda ayrılmayan yüzde ellinin yarısını bile bulamayacaksınız! İşte o zaman  geçmişiniz sizin yakanızı bırakmayacak. Onlarca korumayla gezseniz de halkın yüzündeki “Nefreti” hep göreceksiniz…Çünkü dil yarası geçmiyor!

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.