AKP’liler uyanın!

  Trabzon’un en deneyimli ve sevilen doktorlarından biri Mahmut Haydar Ustaoğlu, nalına da mıhına da vurmaya, ülke genelinde cereyan eden siyasi olayları kendi üslubu ile yorumlayan bir isimdir. Dr.Ustaoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin AKP’li bir üyesinin söylemlerini eleştirirken şöyle dedi; 
Belediye Meclisi’nde AKP'li İstanbul meclis üyesi sakallı, mütedeyyin beyefendi, vakıflara hortumlanan paranın kesilmesi üzerine "O vakıflardan sizin uykunuzu kaçıracak gençler yetişecek" buyurmuşlar. Bizim uykumuzu asıl siz kaçırıyorsunuz beyefendi. Öyle kin dolusunuz ki sizden ben korktum. Siz yarın sizden "uykusu kaçacaklar"ı kafir ilan eder, yetiştirdiğiniz o gençlere bıçak verir bizim boğazımızı kestirebilirsiniz.
akpliler-uyanin.jpgYazık bu sözlerle ülke bölünmeye gidiyor, adamın ne dediğinden haberi yok. Seçilmiş meclis üyesine bakar mısınız?
AKP'liler uyanın. Bölücülük böyle olur. PKK bizi bölemez ama bu konuşmalar böler. Hak geldi batıl zail oldu ayeti ile siyaseti tanımlarsanız kendinizi "hak" karşınızdakini "batıl" ilan edersiniz ki bu kardeş kavgasının şeri zeminini oluşturur. "Batılı savunanın katli vacip midir? Elcevap; vaciptir" cümlesi yeter.
İzan ve insaf!’

Erol hocanın eğitim önerileri!

  KTÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Erol Erduran, Eğitim sistemi üzerine görüşlerini açıkladı ve şu önerileri getirdi;
‘Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrencilerimize, milletimize hayırlı olmasını dilerim. Mili Eğitim ders tedrisatına ilk 4 yılda tarım, din dersi, yurttaşlık ve santranç seçmeli ders; ikinci 4 yılda ilaveten ağırlıklı İngilizce, felsefeye giriş:  üçüncü 4 yılda felsefe (mantığı ve nedenleri ağırlıklı ), ağırlıklı İngilizce, ikinci bir ağırlıklı yabancı dil (İspanyolca, Rusça, Japonca, Çince) dersleri tüm yıllarda ağırlıklı Türkçe ve matematik dersleri, seçmeli ders olarak satranç dersi verilmelidir. Meslek okullarının yeniden açılması zaruridir. erol-hocanin.jpgNormal okullarda verilen din dersi ileri düzeyde yeterli olmalı, tekrar çocuklar İmam Hatip Liselerine gitmek zorunda kalmamalı. Meslek lisesi ve imam hatip lisesine gidenler ancak mesleklerinin Yüksek Öğretimine girebilmelidirler. Liseyi bitiren bir genç; İngilizceyi çok iyi, ikinci seçmeli dilini orta derece de bilmeli. Çok iyi matematik ve Türkçe eğitimi almış olmalı. Felsefenin mantığını çok iyi çözmüş olmalı ve yorum kabiliyeti çok iyi seviyede olmalıdır. Tarım ve yurttaşlık eğitimi ile hem basit sebze ve meyve yetiştirmeyi bilmeli, hem de devlete, çevresine ve kanunlara karşı sorumluluklarını çok iyi öğrenmelidir. Din konusunda, çok donanımlı bir eğitim alarak liseyi bitirmiş olmalıdır’.
  Erol Hocanın önerilerine bir de mecburi spor ve özellikle de yüzme dersi eklemeliydi. Erol Hocanın önerilerinin altına bizde imza atıyoruz.

 
Diyarbakır’a kim selam gönderdi!

 diyarbakir-003.jpg  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu eleştirirken, ‘Diyarbakır’a gidip ziyaretlerde bulunuyor. ‘Size 16 milyonun selamını getirdim’ diyor. Ben selam falan göndermedim. Bizde İstanbul seçmeniyiz. Bir İstanbul Belediye Başkanı bunu söyleyemez. Ben uyarmak durumundayım’ demişti.
  CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya ise, ‘Diyarbakır da Mardin de diğerleri de Türkiye Cumhuriyetinin bir vilayeti. Biz 82 milyonuz. Biz bu topraklarda yaşayan vatan hainleri hariç herkesi kucaklamak zorundayız. Sayın bakan, bu hükümet döneminde yaşanan megri megrileri, çadır mahkemelerini ve diğerlerini unutmuş olamaz. CHP’yi terörle, bölücü örgütle ilişkilendirmek doğru bir yaklaşım değil’ dedi.
 

Fındık fiyatını kim düşürüyor?

   Trabzon Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, geçenlerde fındık fiyatının düşmesini, fındık baronları olarak nitelendirdiği ihracatçılara bağlamıştı.
Önceki gün Arsin’den arayan fındık üreticilerinden M. Kalfa, ‘Fındık serbest piyasada 14 liraya düştü.  findik-fiyatini-001.jpgFındığı 14 liraya satabilmemiz için 50 randımanlı olması gerekiyor. Fındık fiyatının düşmesinin sorumlusu TMO’dur. TMO; 17 liradan fındık alıp, üreticiye parasını öderse, serbest piyasada da fındık fiyatı yükselir. TMO, dönüm başı kota koyuyor. Ödemeyi de peşin yapmıyor. Ziraat Odası Başkanımız, hedef şaşırtıyor’ dedi.

**************

  Gençlerimizi şehit eden Teröristlerin anneleri, Anlaşılıyor ki organize olmuşlar. Bir siyasi partinin kapısında eylem yaparak, PKK’dan evlatlarını istiyorlar. Bu çok masum, İnsani duygudur destekliyoruz, yanlarındayız amenna.
Lakin, Bir Demokrasi Ülkesinde İstenecek yer, makam Devlet kapısıdır.
Daha dün İstanbul seçimlerinde,  Bebek katili Apo’ya elçi göndermediler mi?
Kardeşi Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkartmadılar mı? Oy için istemesini biliyorsunuz da, Diyarbakırlı Anaların evlatlarını, Niye dağdan indirtmiyorsunuz?
O parti yasal bir siyasi parti. Teröre yataklık yapıyorsa; Para yardımı yapma! Seçime sokma, O partiyi kapat.!
Güçlü Devletler; Terör örgütüne yalvaranlara, müsade etmediği gibi, gereğini yapar hesabını sorarlar.
Türkiye Cumhuriyeti Devletine, yakışan tavır da budur.
(Hikmet Nuri Aydın) 

****************

Dün Muharrem ayının 10’u idi…
  Peygamberin torunu Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının Kerbelâ çölünde on gün aç ve susuz bırakıldıktan sonra şehit edilişinin Hicret takvimiyle 1380. yıl dönümü!
Doğruluğun sembolü Hz. Hüseyin daima saygı, sevgi ve rahmetle yâd edilirken; onun mübarek kanını akıtan zalim Yezit hep lânetlenmiş, adı batmıştır!
Çocuğuna Yezit adını koyan tek Müslüman yoktur.
Bu aşure gününde, Hz. Hüseyin'i saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum
Ey Kerbelâ toprağı! Hâlâ kanıyor musun? 
(Yaşar Ramazanoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar