AKP’nin aday adayları

AKP’de Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı, parti teşkilatı ve kamuoyu anketleri ile belirlense aday adayları kusura bakmasın Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, aday olur.

AKP’de milletvekili ve belediye başkan adaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyeceğine göre, aday adaylarının hemen hepsi şanslıdır. Cumhurbaşkanının da aday belirlerken elbette bazı kıstasları vardır. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olanların yarısı bize göre kriterleri tutturur. Ondan sonra devreye başka faktörler ve kişiler girer.

Gençlik ve Spor ve Basın İlan Kurumu eski genel müdürü Mehmet Atalay, parti teşkilatında pek gücü olmasa da kamuoyunda tanınan biri. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, yapılan tüm anketlerde açık ara önde çıktı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Davut Çakır, genel sekreterlik görevinde iz bırakmadı ama Ankara’da birileri tarafından tanınan biri. İl Başkanı Haydar Revi, il başkanlığındaki tarafsızlığı ile özellikle partinin liberal kesiminden onay almış bir isim. Mazhar Yıldırımhan, Milli Görüş ekseninden gelen ve Trabzon’da daha önce seçime giren, tanınan bir bürokrat. Partinin özellikle din eksenli kesimini arkasına almış. Eski milletvekili ve belediye başkanı Asım Aykan, Trabzon’da tanınırlığı bir yana Cumhurbaşkanının yakınındaki isim. Oktay Saral da öyle… Türkay Gümüş, partinin etkin isimlerinden, o da diğer adaylar gibi tanınıyor ve biliniyor. Mustafa Yaylalı’nın, parti teşkilatlarında ve kamuoyunda pek tanınırlığı olmasa da Ankara’da bazı kesimlerden destek almış. Ergin Aydın, önceki seçimde milletvekili adayı idi. Parti teşkilatlarında ve kamuoyunda tanınan bir isim. Mevcut başkan, Orhan Gümrükçüoğlu kenarda bekliyor. Aday adayı olarak isimleri geçenlerin dışında sürpriz bir ismin aday gösterilebileceği söyleniyor. Bu ismin de TOKİ Başkanı Ergün Turan olacağı söyleniyor. AKP’deki büyükşehir başkan adaylığı yarışı, adayların açıklanacağı güne kadar devam edecek gibi.

 

Sağıroğlu bağımsız aday olur mu?

Rize’de bir zamanlar merhum eski belediye başkanı Ekrem Orhon için, ‘denizi kara, karayı para yapan başkan’ denirdi. Trabzon’da da İbrahim Sağıroğlu için ‘Yomra’yı Yomra yapan başkan’ deniliyor. Yomra, Sağıroğlu’nun başkanlığı döneminde, Trabzon’un ilçeleri arasında en gelişen ve büyüyeni oldu. Türkiye’de tüm yerleşim yerleri genelde batıya doğru büyür. Trabzon’da bu büyüme batıya değil doğuya doğru oldu. Bu büyümenin mimarı da İbrahim Sağıroğlu’dur.

Yomra’da İbrahim Sağıroğlu’nun yeniden aday gösterilmeyeceğini düşünen çok sayıda isim, aday adaylığına soyundu. Bu isimlerden biri partide de görev yapmış olan Tülay Adanur. Belediye çalışanlarından Cevdet Binay da ‘Göreve hazırım’ dedi. Volkan Yıldırım ve Mustafa Pehlivan da aday adaylığı başvurusuna hazırlanıyor. Dündar Ayyıldız ise beklemede. Her an aday adayı olabilir.

Yomra belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu ise kendinden emin. Süleyman Soylu’nun kendisini yedirmeyeceğine inanıyor. Yomra’da çokları, İbrahim Sağıroğlu’nun AKP’den aday gösterilmemesi halinde bağımsız aday olabileceğini söylüyor. Sağıroğlu bağımsız aday olur mu, bilemiyoruz. Tahminimiz Sağıroğlu’nun yeniden aday gösterileceğidir.

 

Arsin’in adayını Falgoz belirleyecek!

AKP MYK’sı ‘3 dönem başkanlık yapan 4. dönem yapamaz’ kuralını değiştirmezse mevcut başkan Erdem Şen yeniden aday gösterilemeyecek. MYK eğer bu kuralı değiştirirse, Şen başkan adayıdır.  Arsin’de iki isim Seyit Hisoğlu ve Şaban Bülbül önceki gün başvurularını yaptılar ve aday adayı oldular. Pazartesi günü de Farabi Hacıhasanoğlu aday adaylığı için başvuruda bulunacak. Arsin’de bir dördüncü ismin daha aday adayı olacağı söyleniyor. Bu ismin Ankara’da parti yetkilileri ile görüştüğü belirtiliyor.

Arsin’den arayan bir okur, ilçe belediye başkan adayını Falgoz beldesinde ünlü bir hoca ve ekibinin belirleyeceğini iddia etti. Arsin’de AKP başkan adayı kim olursa olsun, karşısında deneyimli bir ismi, Ramis Sunguroğlu’nu bulacak.

 

***

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, insanları padişahın kulu olmaktan kurtarıp vatandaş yaparak ve o insanlara ‘efendiler’ diyerek Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.

Ruhları köleleşmiş yoksunlar özgür olmayı kaldıramadı ve yıllarca merdiven altı İslam üreterek bu durumun küfür olduğunu söyleyip durdular. Saf temiz Müslümanlar bile bunların ruhuna sinmiş ihanetleri göremedi.

10 Kasım bir ölümü değil bir oluşun hüzünlü anılışı olacaktır. Bedenler elbet ölümlüdür ama bazı fikirler vardır ki insanlık var oldukça yaşar. İşte Atatürk böyle bir fikrin mensubudur, ömrünü Türk Milletine adamış fikir ve eylem adamıdır.

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Yüce Başbuğum. (Temel Kahveci)

***

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 10 Kasım’da tescilli Atatürk düşmanı Kadir Mısıroğlu’nu ziyaret etmiş. Bu ziyaretin 10 Kasım’da olması çok aleni bir mesajdır. 14 yaşındaki bir Türk kızına topluca tecavüz edip sonra ağzında el bombası patlatarak öldüren Yunan askerlerini canını dişine takarak kovan Atatürk’ün ölüm yıldönümünde ‘keşke Yunanlılar galip gelseydi’ diyen adamı ziyaret etmek en hafif tabiriyle terbiyesizliktir. Özellikle Cuma namazlarını kaçırmamaya çok özen gösteren bir Müslüman olarak bu kişi ve onun yolundan gidenlerin arkasından namaz kılmayı uygun bulmuyorum. En kısa zamanda Allah’a ibadet yükümlülüğümü yerine getirmek için samimi dindar alternatif bir toplulukla en azından Cuma namazlarını kılmak için çalışmalar yapacağım. Bu adamlar benden uzak olsun yeter. (Dr. Hasan Akyüz)

***

Karadeniz rapsodisi; SSCB çökünce Ruslar bavullarıyla geldiler Karadeniz sahillerine. Her yer Kiril alfabesiyle yazılmış tabelâlarla doldu. Batı'nın iyi yanlarına talip Türkler kuzeyin Nataşalarına talip oldu. Kültürel anlamda hiçbir alışveriş olmadı. Son zamanlarda Araplar geldi. Türkler onlarda paradan başka alınacak pek bir şey göremedi. Araplar Karadeniz'de sevilmedi; aksine talancı olarak yaftalandılar. Hiç kimse Arap harfleriyle yazılmış emlakçı tabelalarına mübarek gözüyle bakmadı. Kibirli, anlaşılmaz, saygısız, soğuk ve görgüsüz olarak algılandılar.

Şimdilerde yeni bir turizm dalgası bekleniyor. ABD'nin İran'a uyguladığı ambargo nedeniyle İranlılar Türkiye'ye akacak. Geçmişte Ruslarla, Araplarla kültürel ilişki kuramayan Karadeniz'in İranlılarla bunu başarıp başaramayacağı ise merak konusu.  (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar