AKP’nin kaptanı yokmuş!

   AKP’nin iktidar olması ile birlikte bu partiye demir atan ve her istediğini yaptıran gazeteci Ali Savaş, ‘AK Parti’nin kaptanı yok. Trabzon AK Parti teşkilatları, tümü ile dağınık, ahenksiz, lidersiz, çatışmalı, uyumsuz görüntü ortaya koyuyor. Bir güç, bir etkili isim, bir akil adam buna dur demeli. Tarafları bir araya getirmeli’ diyor.
Süleyman Soylu’nun İstanbul’a gitmesi ile birlikte, Trabzon’da büyük, ciddi ve ağır bir boşluk doğduğunu öne süren Ali Savaş şöyle devam ediyor; 

akp-kaptami-(2).jpgakp-kaptami-(3).jpg

‘Son il divanı toplantısında yaşananlar da gösterdi ki, bu dağınıklık kimsenin yararına değil. İnsanların; Motivasyon tükendi Morali bitti Metal yorgunluk tavana vurdu. Bundan Trabzon kaybediyor. Ak Parti’nin acilen bir abiye değil kaptana ihtiyacı var. O kaptan kim? Murat Zorluoğlu mu? Değil daha Trabzon’u tanıma aşamasında bir koltukta iki karpuz taşıyamaz. İl Başkanı Haydar Revi mi? Değil... Son il divanından güçlü çıktı ama toparlayıcı olamaz. Vekillerin ikisi tam karşısında. Muhammet Balta mı? Belki olabilir. Ama derin kapsamlı bir özeleştiri yaparsa. Bunu yapabilir mi? Adnan Günnar; Hiç değil... Salih Cora; Henüz hazır değil. Bahar Ayvazoğlu; Öyle bir misyonu yok. Kısacası Trabzon Ak Parti kendine kaptan arıyor… Ama bulamıyor. Bulamayacak... O kaptan gelecek seçimlerde belki ortaya çıkacak.’
                                                   ******

  AKP Trabzon’da dünden bugüne takım kaptanları genelde bakanlık koltuğuna oturan isimlerdi. Ancak. Onların kaptanlığı da kontrollü kaptanlıktı. Bazı sendikalar ve din adamları kaptanlardan da etkindi.
Ali Savaş gibi bazı isimler de, partideki güç dengesini bilmelerine rağmen sanal da olsa Haydar Revi ve Muhammet Balta ikilisini eş kaptan olarak görüyordu.
Murat Zorluoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmesi, partideki dengeleri de alt üst etti. Zorluoğlu, seçilmesiyle birlikte emin adımlarla partinin Trabzon’daki kaptanlığına yürümeye başladı. Bugün gelinen nokta Murat Zorluoğlu, AKP’nin Trabzon’da takım kaptanı oldu. AKP’de sıkıntı baş gösterdi. Bu sıkıntıyı da partide düne kadar etkin olan kesimin medyadaki temsilcisi Ali Savaş, ‘Partinin kaptanı yok’ diye seslendirmeye başladı. 

Kaptanımız Ankara’da!
    AKP Trabzon il yönetiminin en sevilen isimlerinden biri, Trabzon’da kaptan yok eleştirilerine tepki göstererek, ‘Bizim kaptanımız Ankara’da, Beştepe’de. Ankara’da büyük kaptan ne demişse onu yaptık. Bundan böyle de yapacağız. Trabzon’da bir ekibimiz var. Güzel işler de başardık. Seçimlerde aldığımız sonuçlar bunun göstergesi. Biz iyi güzel yaptık, diye ölene kadar bu görevleri yapacağız diye bir kural yok. Partimize, ülkemize hizmet için varız’ dedi.

İmamoğlu’na tam destek!

imamoglu-011.jpg   Yerel seçimler öncesinde AKP adayı Binali Yıldırım’a şirin görünen ve destek veren İstanbul’daki Karadeniz derneklerinin büyük bölümü, Ekrem İmamoğlu’nun büyükşehir belediye başkanı seçilmesinden sonra İmamoğlu’na destek vermeye başladılar.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, hemen her hafta bir dernek merkezini ziyaret ediyor, hemşerileri ile dertleşiyor, isteklerini alıyor.
Geçtiğimiz haftalarda Paris ve Berlin’e giden başkan İmamoğlu, bugünlerde İngiltere’nin başkenti Londra’ya gidecek. Londra belediye başkanı ve bu ülkedeki Türklerle bir görüşme yapacak. Başkan İmamoğlu’nun, önümüzdeki süreçte hafta sonları Anadolu kentlerine gideceği ve vatandaşla sohbet edeceği bildirildi.

Hakan Gürhan’a plaket unutuldu mu?

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın efsane genel sekreterlerinden Hakan Gürhan, bir süre önce sağlık nedenlerinden ötürü emekliliğini isteyerek TTSO genel sekreterlik görevinden ayrılmıştı.
  hakan-gurhan-001.jpegİstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu olan Hakan Gürhan, TTSO’da 1989 yılında çalışmaya başladı. Nevzat Ergüney’in emekli olmasıyla birlikte 1993 yılında TTSO genel sekreterliğine getirilen Hakan Gürhan, bu görevi tam 26 yıl başarılı bir şekilde sürdürdü. 
  TTSO’nun ülke genelinde etkin olmasında önemli görevler üstlenen Hakan Gürhan’a, Oda yönetiminin henüz bir plaket vermemesi, meclis üyeleri tarafından eleştirildi. TTSO yönetim kurulundan bir üye, ‘Hakan Gürhan beye, uygun bir zamanda plaket verilecektir. Oda yönetimi olarak, odamıza hizmet edenleri unutmamız söz konusu olamaz’ dedi. 

                                            *************

   AKP iktidara geldiği ilk yıllarda Türkiye'de askerin siyaseti vesayet altına aldığından şikâyet ediyordu. Bu şikâyetinde haklıydı da. AKP iktidarı askeri kışlasına göndermek ve sivil siyasete alan açmak için sisteme nüfuz etmiş Cemaatle yıllarca işbirliği yaptı. Ahmet Altan öteden beri militarizm karşıtı bir yazar olarak o demokrasi kampanyasının medya ayağında iktidara yardımcı oldu. Yani darbe heveslisi Kemalist generallerin yargılandığı yıllarda Taraf gazetesi demokrasi mücadelesinde bir öncü rolü oynuyordu. Ama AKP devlete iyice konuşlanıp kendi iktidarını pekiştirince Kemalist generalleri sistemden uzaklaştırdığı gibi basit bir darbe planıyla Fetö'yü de sistem dışına itti. Demokrasi mücadelesi verdiği dönemi inkâr edercesine iktidarını eski Kemalist generallerin alanında konuşlandırdı. Demokrasiden vazgeçtiği için de Ahmet Altan'ın ''demokrasi ahmaklığı'' ofsayta düştü. Onun için Ahmet Altan'ın müebbetle yargılanması, tutuklanması, tahliye edilmesi ve yeniden tutuklanmasına karar verilmesi hukuki bir karar olmayıp siyasî motivasyonlu bir karardır. Onu tutukluyorlar çünkü 15 Temmuz'da dönen dolapları en sarih bir dille bu ülkeye izah edebilecek iktidar için tehlikeli bir belleğe sahip! 
(Metin Kondel)

                                                **************

     Türk Milliyetçiliği her şeyden önce emperyalizm karşıtıdır ve Atatürk demektir.
Bunu göremeyen beka safsatacılarının emperyalizme uşaklık edene uşaklık ettiğini de göremez. Göremiyor zaten.
Siyasal islamcıların Türk ve Atatürk düşmanı olmalarını burada arayın da şu Bahçelicileri nereye koyacağımızı biraz da siz düşünün.
Görmek istemeyen gözden daha nankör kim olabilir ki? 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar