AKP’nin korkusu!

akpnin-korkusu.jpg

  CHP ve İYİ Parti’nin Trabzon’da ittifak yapacağı iddiası, CHP ve AKP’de farklı yorumlara neden oldu. CHP’nin fanatikleri ittifaka ateş püskürürken, ılımlı CHP’liler ittifaktan yana görüş belirtiyor. CHP ve İYİ Parti yöneticileri ise genel merkezin vereceği kararı bekliyor.
İYİ Parti cephesinde, Ortahisar belediye başkan adaylığının pazarlık konusu yapılabileceği söyleniyor. Ortahisar’da CHP’nin Volkan Canalioğlu veya Cahit Erdem’in aday gösterilmesi halinde İYİ Parti’nin aday çıkarmayacağı konuşuluyor. 
CHP’nin Büyükşehir’de İYİ Parti adayını, İYİ Partinin ise Ortahisar’da CHP adayını desteklemesi halinde AKP’nin büyük bir sıkıntı yaşayacağı ileri sürüldü. 
Seçimlerde AKP’ye oy vermelerine rağmen, hükümetin icraatını beğenmeyen ve ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren vatandaşın yerel seçimde muhalefete destek verebileceğini söyleyen AKP eski yöneticilerinden biri, iktidarın yerel seçimde büyük darbe yiyeceğini iddia etti.
  
Kalfaoğlu sokağa iner miydi?

kalfaoglu.jpgTrabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odası eski başkanlarından Halil İbrahim Kalfaoğlu, başkanlığı döneminde dönemin iktidarına nefes aldırmamıştı. Kalfaoğlu, başkanlıktan ayrıldıktan sonra köyüne çekildi. Esnafın büyük sıkıntı yaşadığı bugünlerde sesini çıkarmayan Halil İbrahim Kalfaoğlu, zaman zaman da sosyal medya üzerinden hükümete destek veriyor. Kalfaoğlu’nu eleştiren dönemin başkan yardımcısı Zafer Sarı, ‘Halil İbrahim beyin tuzu kuru. Piyasada yaprak kıpırdamıyor. Mevcut başkan da Halil İbrahim beyin yolunda gidiyor. Onun da sesi çıkmıyor. Öyle sanıyorum ki esnafın durumu onu da geceleri uyutmuyor’ dedi. 
Sarı, Halil İbrahim Kalfaoğlu’nun da Metin Kara gibi hayıflanacağını ancak sokağa inmeye cesaret edemeyeceğini söyledi.

Bir milyon böcek!

bir-milyon-bocek.jpgAtatürk Köşkü’nün deniz tarafındaki ormanlık alandaki çam ağaçları bir kısmının neden kuruduğunu araştıran uzmanlar, ormanlık alanda bir milyonun üzerinde böcek tespit etmiş. Çamlığı inceleyen KTÜ Orman Fakültesi’nin bilirkişi heyetinin üyesi Prof.Dr. Mahmut Eroğlu, bölgede 326 çam ağacının kuruduğunu ve ormanlık alanda bir milyonun üzerinde zararlı böcek tespit ettiklerini söylemiş. Atatürk Köşkü semti sakinlerinden Hasan Kandaz, zararlı böcek sayısına itiraz etti ve ‘Hocalarımız bir milyon böceği teker teker mi saydılar’ dedi. 

Fırıncılar kralı!
 firincilar-krali-(2).jpg          Trabzon tarihinde bir döneme damgasını vuran fırıncılar vardı. 2. Dünya savaşı yıllarında, ekmeğin karne ile satıldığı dönemde Trabzon’un o günkü belediyesi, kent merkezinde 15’e yakın fırıncıya karne ile ekmek dağıtımı yapma yetkisi vermişti. Çömlekçi mahallesinde Nuri Ekmekçi, Eyüp Saral, İlyas Selimoğlu, İskenderpaşa’da Fevzi Sabit, Gazipaşa’da Halil Karaçengel, Boztepe’de Yusuf  Çolak., Yenicuma’da Abdullah Aksu, Cumhuriyet mahallesinde Hakkı Köremen, Zağnos’ta Hamit Ataman, Kavakmeydan’da Halit Okumuş, Hızırbey’de Abbas Hamami, İsmetpaşa’da Arif Akıntürk, Çarşı mahallesinde Ali Aras, Kemerkaya’da Şakir Ataman, Pazarkapı’da Şevki Akıntürk, Meydan’da Mustafa Albayrak, Eskihisar’da Osman Yılmaz, Yalı Mahallesi’nde Vehbi Güner, 1940’lı yıllarda Belediyenin özel izniyle karne ile ekmek dağıtırdı. (Kaynak: Trabzon’da ekonomik hayat 1923-50 Muzaffer Başkaya)
Bu fırınların bir kısmı bugün hizmete devam ediyor. Rüştü’nün (Şevki Akıntürk), Ertuğrul’un fırını (Mustafa Albayrak), Sarallar vs. gibi.
Dün Ertuğrul Albayrak’ı aradık. 1940’lı yılların fırıncılarını sıraladık. ‘Sizin adınız yok’ dedik.  Fırınların nerede olduğunu teker teker saydı ve ‘Mustafa Albayrak benim babam. Rüştü’nün babası da Şevki. Biz dededen fırıncıyız’ dedi.
Ertuğrul Albayrak, Trabzon’da şu anda yaşayan en eski fırıncı. Bir yerde fırıncıların kralı. Ertuğrul bey, fırınında ekmekten çok pide üretiyor. Ertuğrul abimize Allah uzun ömürler versin, kendisinden sonra tahminimiz o ki, ismi kalır. Fırını da bir başkası işletir. Neden derseniz, Ertuğrul Albayrak’ın oğlu Fatih ODTÜ’yü bitirdikten sonra bir süre ABD’de kaldı sonra Türkiye’ye döndü. Şu anda enerji sektöründe önemli yatırımları var.

Kızlar Manastırı’nın otoparkı var mı?

1234_2427-001.jpgBoztepe’nin kuzey yamacında Trabzon İmparatorluğu döneminde yapılan Kızlar Manastırı, 1950’li yıllara kadar ayakta idi. Manastır, o tarihten sonra evsizlerin ve ayyaşların karargahı oldu. Belediye eski başkanlarından Volkan Canalioğlu döneminde restore edildi. O yıllarda orada bir de konser verildi. Belediye’nin uhdesinde olan Manastırı Kültür ve Turizm Bakanlığı yeniden restore etti. Manastırın akıbeti belli değil. Kimileri restoran olarak ihale edileceğini kimileri mevcut haliyle korunacağını söylüyor.
Kızlar Manastırı her ne kadar Trabzon İmparatorlarından 3. Alexios döneminde (1349-90) döneminde yapılmışsa da, Manastırın bulunduğu yerde daha önce de bir başka tapınak kalıntısı olduğu söyleniyor.
Kızlar Manastırı, onarılmasına onarıldı ancak, kuzeyi iki-üç katlı binalarla çevrili. Manastırın, otoparkı da yok. Otoparksız bir restoranın işletme şansı yok denecek kadar az. Büyükşehir Belediyesinin bundan sonra yapacağı iş, Manastırın çevresini temizlemek olmalıdır.  

Zorluoğlu’nun  danışmanları!

zorluoglu-002.jpgTrabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Van’ın ‘kayyum belediye başkanı’ Murat Zorluoğlu, Cumartesi günü Trabzon’a gelecekmiş. AKP Trabzon teşkilatları Zorluoğlu’nu karşılamak için seferberlik ilan etmiş. Zorluoğlu’nun Trabzon’da yabancılık çekmemesi için bazı gazetecilerin de özel gayret sarf ettikleri öğrenildi. Zorluoğlu’nun başkan seçilirse bu gazetecilerden bazılarını danışman olarak Büyükşehir’e alacağı söyleniyor.

 "Sıkıntı yok!" öteden beri kuşkulandığım bir deyimdir. Ben hayatın steril tarafındayım, anlamında. Siyaseten koruma altındayız; Roma vatandaşıyız; bu işin sonuçlarını asıl İseviler düşünsün'ün diğer türlüsü. Sebeplerden mesul değiliz; her türlü sonuç lehimizedir. İşin garibi bunu dillendiren itikadi olarak Müslüman. Zekâyı hayatın meşakkatinden kaçırmak gibi bir hinliği de içeriyor. Bir nevi "Biz cennetliğiz!" demek. Bu basit düşünce yongasının koca bir ülkeye biçtiği siyasal açmazın ortasında debeleniyoruz. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar