AKP’nin Trabzon adayı neden açıklanmadı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin 50 ilinin belediye başkan adayını açıkladı. Aday adayları ve parti içindeki çekişmenin tavan yaptığı iller ise daha sonraya bırakıldı.

AKP’nin Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkan adaylarının açıklanmamasının nedeni de bu çekişmedir. Eski milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Ayşe Sula Köseoğlu, haftalar önce bu çekişmeye dikkat çekerek, “Herkes birbirinin ayağını kaydırmaya çalışıyor. Birbirlerinin aleyhine konuşuyor. Belden aşağı atıyorlar, fitne fesat tavan yaptı” şeklinde bir ifade kullanmıştı.

AKP, Trabzon’da Büyükşehir ve Ortahisar için bir temayül yoklaması yaptı. İl Başkanı ve mevcut belediye başkanları temayüle katılmadı. Bir de temayüle asılmayan aday adayları vardı. Mesela Ergin Aydın, Mehmet Atalay.

Trabzon’daki aday adaylarının özgeçmişleri, görüşleri, bağlantıları, particilikleri vs. tüm özellikleri genel merkez ve Cumhurbaşkanının önündeki dosyada. Bunun dışında bir de aday adaylarını destekleyen gruplar ve milletvekilleri var.

Genel merkez ve Cumhurbaşkanlığındaki ekip isimleri öne çıkan adayları belirledi. İş, bu adaylardan birinin tercihine geldi. Ve işte işin içine burada baskı grupları girdi.

Kimileri, ‘Ahmet Metin Genç Büyükşehir adayı gösterilirse Ortahisar’ı kaybederiz’ tezini ileri sürdü. Kimileri ‘Mazhar Yıldırımhan’ı aday gösterirsek parti içi dengeleri alt üst ederiz’ dedi. Kimileri Ergin Aydın’ı, halim selim buldu, ‘Ortahisar’da kalsın’ dedi.

Son gelen bilgilere göre Büyükşehir aday adaylarının sayısı ikiye kimilerine göre üçe indi. Kimileri iki ismin Ahmet Metin Genç ile Ergin Aydın,  kimileri ise Ahmet Metin Genç ile Mazhar Yıldırımhan olduğunu söylendi.

Önceki gün Ahmet Metin Genç’i aradık. ‘Problem yok’ demekle yetindi. Mazhar Yıldırımhan ise,  ‘Partimin emrindeyim’ dedi.

AKP derinlerinden ulaşan kulis haberlerine göre Büyükşehir Belediye Başkan adayının belirlenmesi için Trabzon ili genelinde yeniden bir kamuoyu yoklaması yapılacakmış. Bize göre yapılacak veya yaptırılacak olan anket, ‘gaz alma’ anketidir. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı belirlenmiştir. Büyükşehir’in ve Ortahisar’ın başkan adaylarını partide etkili olan isimler biliyor.

 

İlçelerde değişim olur mu?

İlçelerdeki belediye başkan adaylarının kimilerine göre yarısından fazlası kimilerine göre de birkaçı değişecek. Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakcıoğlu aday olmadığını açıkladı. Beşikdüzü’nde AKP’nin adayı büyük bir ihtimalle Maliye’den emekli Sedat Cumur veya ilçe başkanı Zülküf Dilli olacak. Vakfıkebir’de Muhammet Balta yeniden aday. Çarşıbaşı’nda Zekeriya Karaçengel veya Kamuran Çalış. Arsin’de büyük çekişme yaşanıyor, Şaban Bülbül ile Farabi Hacıhasanoğlu’nun ismi öne çıkıyor. Araklı, Yomra, Sürmene, Of ve Maçka’da mevcut başkanlar ile devam edilecek gibi görünüyor. Ancak kimi parti yetkilileri bu ilçelerin bazılarının başkanlarının yeniden aday gösterilmeyeceğini söylüyorlar. Akçaabat’ta her ne kadar Mustafa Uzun favori görülüyorsa da, MHP’den istifa edip AKP’ye katılan Söğütlü eski belediye başkanı Metin Gedikli de sürpriz yapabilir. Gedikli yakın dostlarına, ‘söz aldım’ diyor. Düzköy’de ibre Azmi Köroğlu’ndan yana.

 

Zitaş’ta felsefe!

Dün gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, Ergun Ata ve Murat Taşkın, Zigana’nın zirvesindeki Zitaş tatil köyünde, Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in öncülüğünde, Felsefe Sanat Bilim Derneği tarafından iki yılda bir düzenlenen sempozyumda idiler.

Sempozyum, Zitaş’ın yaz aylarında nargile ve çayhane olarak kullanılan mekanında yapıldı. Sempozyuma katılım hayli yüksekti. Ancak, soğuk konuşmacılara ve katılımcılara zor anlar yaşattı. Birçok katılımcı soğuk nedeniyle semineri sonuna kadar takip edemedi.  Atatürk, Çağdaş Uygarlık ve Anti Emperyalizm konusunda görüşlerini açıklayan ve katılımcıların sorularını cevaplandıran Prof. Dr. Örsan K. Öymen, Deniz Harp Okulu eski Komutanı ve Oda TV yazarı E. Tuğamiral Türker Ertürk, Gazeteci-Yazar ve Oda TV yazarı Nihat Genç’i dinlemeye gelenler arasında, Trabzonspor eski futbolcularından spor yazarı İskender Günen de vardı.

 

Nevzat Koç’un kitabı!                                               

Sağlık Bakanlığı emekli müfettişlerinden Nevzat Koç’un bugün Trabzon Öğretmenevinde saat 13.00’te ‘Sen Neymişsin Be Hayat’ adlı eserinin tanıtım ve imza töreni var.

Nevzat Koç, Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin bitirdikten sonra özel sektörde muhasebe ve işletme müdürlüğü yaptı, daha sonra Sağlık Bakanlığında göreve başladı. Bakanlıkta başmüfettişliğe kadar yükselen Nevzat Koç, çocukluk ve gençlik yılları anılarını bir kitapta topladı.  Koç’un kitabında, köy yaşamından şehre, üniversitelerin yeni geliştiği yıllarda yüksek bürokrasiye uzanan bir başarı öyküsünü okuyabilirsiniz.

 

Galiba atı alan cemaatler Üsküdar'ı geçtiler!

İkinci Mahmud'un paradigma değişikliği, yani devletin hukukunda dini ne olursa olsun bütün vatandaşların eşit olacağı fikrine dayanan siyasi proje ve kültür dönüşümü, Kur’an dahil Peygamber'in tecrübesi ile bağdaşmaz. Tanzimat'tan bu yana yaşadığımız dönüşümü iptal etmek isteyen sakallı adam seçim kazanıyor. İktidarda onun ideolojisi. Siz ne diyeceksiniz bu adama, çocukların beyinlerini yıkıyor diye kızdığınızda? Emin misiniz, sizin beyniniz de üç aşağı beş yukarı yıkanmamış mı? Türkiye'de Kur’an kursu adı altında medreselerin çocuklarımızın beynini yıkamasına Menderes, Demirel, Ecevit ve Kenan Evren dahil, güya laiklikten yanan bütün siyasetçiler ve askeri darbeciler izin verdiler. Göz yumdular. Jakobenizm öldü. Kemikleri bile kalmadı. Ya sandıkta yeneceksiniz ya da kıçınızı kırıp oturacaksınız ya da kaçacaksınız. Sandıkta siyasete dayanmayan bir Bolşevik ihtilal geleneğinin beyni farklı bir dinle yıkanmış kırmızı kazaklı sosyetik hanımefendileri İstanbul'da CHP'yi yönetiyor. Hanımefendiler, beyefendiler, biraz kendinize bakın. Zihninizi gözden geçirin. Din bu din. Bana yobazlık gibi gelen adamın dini. O sakallı adam sabırla 70 yıllık bir çalışmanın sonucunda bugün iktidarda. Devrimcilik zevzekliği yapanlara söylüyorum. Bu sakallı adamın bugün iktidarda olmasında sizin büyük sorumluluğunuz var. Adamı sandıkta yenebilmek için enerjilerinizi, enerjilerimizi ihtilalci hezeyanlarınızı siyaset sanarak geçirdiğiniz, geçirdiğimiz 60 yıl içinde heba ettiniz. Bu çocuklar seçmen olduklarında devlet bütçesinden baleye, operaya, tiyatroya para ayrılmasına razı mı olacaklar? Jakobenizm öldü. Medeniyeti jakobenizmin ahlaksızlığından üretebileceğimiz sanısı bir büyük yanılsamaydı. Ne yapacağız? Ne yapacaksınız? Sizin zihninizdeki dünya tasarımı emin misiniz adamın dünya tasarımının bir başka versiyonu olmasın? (Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar