"AKP’ye oy vermem!"

"AKP’ye oy vermem!"

AKP eski milletvekili Dr. Turan Çömez, diyar diyar dolaşıyor, hükümeti eleştiriyor, halka şikayet ediyor. Çömez, bir yandan da TV’lerde görüşlerini açıklıyor.

Turan Çömez, Tıp doktoru! AKP’de bir dönem milletvekilliği ve Genel Başkan özel kalem müdürlüğü ve danışmanlığı yaptı.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla partiden ihraç edildi.

Turan Çömez, 22 Temmuz seçimleri’nde muhalefet partilerinden de aday olmadı.

Siyasete kısa bir süreliğine ara verdi. Hükümet, kurulduktan sonra Başbakan Erdoğan ve hükümete bayrak açtı, yollara düştü.

Çömez’in hükümete yönelik eleştirileri büyük yankı yapmaya başladı.

Muhalefet partilerinin yapamadığını neredeyse tek başına gerçekleştiren Turan Çömez, yeni bir siyasi oluşum için kolları sıvadı.

Çömez, AKP’de olup bitenleri ve Genel Başkanının kimlerle ne tür bir diyalog içersinde olduğunu bilen, ender siyasetçilerden biri.

Dünya’da olup bitenleri de yakından izleyen Çömez, geçtiğimiz hafta sonu Trabzon’da idi.

Trabzon eczacılar Odası’nın davetlisi olarak Trabzon’a gelen Çömez, eczacılara ve davetlilere kısa bir konferans verdi. Türkiye’nin nereden nereye geldiğini anlattı.

Önceki gün eczacı Mehmet Ongan ile konuştuk.

Ongan, ‘Ben Turan Çömez’i tanımıyordum. Kafam karmakarışık. Müthiş şeyler söyledi. Hayranlıkla dinledim. Konulara vakıf, Türkiye de olup bitenleri detayıyla anlattı’ dedi.

Turan Çömez’i, biz de zaman zaman TV programlarında izliyoruz.

Gerçekten, müthiş şeyler söylüyor.

Turan Çömez, siyasi partilerin liderleri ve devletin üst düzey görevlileri ile de görüşüyor. Bildiklerini, gördüklerini ve düşüncelerini anlatıyor.

Dr. Çömez, siyasi partilere ödül ve cezayı milletin vereceğini söylüyor ve ekliyor ‘Bununla birlikte siyasi partilerin, sandıktan hangi oyu ve gücü alırlarsa alsınlar, sınırsız bir yetkiye sahip olmadıkları da kabul edilen bir gerçektir.’

Dr. Çömez, ‘sade bir vatandaş olarak AKP oy vermem’ diyor.

AKP’yi, genel başkanını ve bakanlarını yerden yere vuran biri, bir yerde ipliklerini pazara çıkaran biri, seçimlerde herhalde bu partiye oy vermez.

Çömez’i takip etmekte ve dinlemekte yarar vardır, diyorum.

 

‘Çakılı çivi ve boşa geçen 6 yıl’

 

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, hafta sonu Trabzon da idi.

Partisinin genişletilmiş il divan toplantısına katılan Özak, muhalefete yüklendi ve ‘Çakılı bir çivileri yok’ dedi.

Özak, AKP’nin Adnan Menderes’ten sonra en büyük oy oranı ile iktidara geldiğini hatırlatarak, ‘Bunun bir sorumluluğu var. Bu sorumlulukla yola devam edeceğiz. Bugüne kadar milletimizin dediği oldu, bundan sonra da olacaktır’ şeklinde konuştu.

AKP’li vekiller ve bakan Özak, muhalefetten gelen eleştirilere verdiği ilk tepki, genel de

‘bunların çakılı bir çivileri yok’.

‘Çakılı çivileri yok’ demek abartılı bir ifade.

Dün eski bir bakan ziyaretimize geldi.

Faruk Özak’ın da yakın bir arkadaşı olan eski bakan, ‘Türkiye’nin 6 yılı boşa geçti. Ülkeyi borçla yönettiler. Deniz bitti’ dedi.

Vatandaşın çaresiz olduğunu savunan eski bakan, ‘sadaka toplumu yaratıyorlar. Bu çok tehlikeli bir durum! Vatandaş çaresiz. Neyi nasıl yapacağını bilen, muhalefet partisi yok. Ülke de tam bir kaos ortamı var. TÜSİAD ve TOBB sesini çıkarmıyor. Halbuki bu işin öncülüğünü bu iki büyük kuruluş yapmalı. Türkiye’nin 6 yıllık süreçte faiz ve düşük kur nedeniyle 400 milyar dolar kaybı var. Bunlar 6 yıl içersinde devam eden birkaç proje dışında yeni hiçbir şey yapmadı. Borç para aldılar ülkeyi yönettiler. Geriye dönüş olayı, irticaya davetiyedir. Türkiye bu yönüyle de sıkıntılıdır. İnsanları yıldırarak iktidarda kalınmaz. Bugün yapılan iş insanları yıldırmaktır’ dedi.

Faruk Özak, ‘Bir çivi çakmadılar’ diyor, eski bakan ise ‘6 yıl boşa geçti’ şeklinde eleştiri getiriyor.

Türkiye’de görünen o ki; önümüzdeki süreç çok sıkıntılı geçecek!

 

Enver Hızlan!

Cumhuriyet döneminde Trabzon’da en usun süreli valilik yapan ikinci isim Enver Hızlan’dır. Enver bey, 1986 yılının Aralık ayında Trabzon Valiliğine atandı. 1991 yılının Ağustos ayının ilk günlerinde Trabzon’dan ayrıldı. Trabzon’da bin 653 gün valilik yaptı. Trabzon’da 1942- 1948 yılları arası valilik yapan Salim Günday, il’de en uzun süre valilik yapma ünvanını elinde bulunduruyor.

Enver Hızlan, 1931 yılında Giresun’un, Görele ilçesine bağlı Kuşçulu köyünde doğdu. 1978 ile 1979 da Aydın, 1979 yılında Kahramanmaraş, 1979 ile 1981 yılları arasında Malatya, 1981 ile 1986 yılları arasında Edirne, 1986 ile 1991 yılları arasında Trabzon, 1991 ve 1992 yıllarında Balıkesir, 1992 yılında da Sakarya‘da valilik yaptı.

Enver Hızlan ile 1987 yılının ilk aylarında tanışmıştık. Trabzon’a yeni atanmıştı. O tarihlerde Tercüman Gazetesi’nin bölge temsilcisiyiz.

Gazetenin temsilcilik bürosu eski Adliye aralığındaki tarihi binanın üçüncü katındı. Daha sonra, Uzun sokak ta şimdilerde belediye kültür müdürlüğü olarak kullanılan binanın karşısında idi!

Gazete bürosu, siyasilerden bürokratlara, hemen herkesin uğrak yeri idi!

Uzun sokakta iki tur atıp yorulan, soluğu gazetede alırdı. Özellikle Cumartesi günleri misafirlerin biri gider biri gelirdi.

Vali Enver Hızlan, Belediye Başkanı Orhan Karakullukçu, KTÜ rektörü Prof. Dr. Kemal Gürüz, Prof. Dr. Türkay Tüdeş,  Prof. Dr. Aydın Dumanoğlu,  Bener Cordan, KTÜ deki dekanlar, öğretim üyeleri, daire müdürleri, tüccar, esnaf ve onlarca kişi.

Büronun karşısındaki arada, (eski As sineması arası) tatlıcı Ali Baba’nın yeri vardı.

Daracık ve küçük bir tatlıcı dükkanı! Ali babanın, ekmek tatlısı, tavuk göğsü ve dondurması meşhurdu.

Cumartesi günlere, misafirleri genelde Ertuğrul’un fırınından getirdiğimiz peynirlilerle ve Ali Babanın tatlı üstü dondurması ile ağırlardık. Güzel günlerdi.

Enver Hızlan ile çok nadirde olsa ilçelere, köylere giderdik. Ama, onu yakından takip eden iki gazeteci vardı. Biri Bülent Deveci, diğeri Faruk Ata. Bülent, Tercüman’da benimle birlikte idi. Faruk ise, Milliyet bürosunda!

Enver Hızlan’a, genelde ‘Enver baba’, ‘devlet baba’ derdik.

Gerçekten, devletti! Siyasilerin dümen suyuna girmemiş, dürüst, devleti temsil eden, ağırlığı ve saygınlığı olan bir Vali idi. Adam gibi adamdı.

Trabzon’dan önce Balıkesir’e oradan da Sakarya’ya atandı.

Demirel iktidara geldikten bir süre sonra da görevden alındı.

Cuma günü öğle sonrası Valilikten aradılar. ‘Enver bey Pazartesi günü Sanat evi’nde olacak. Sizinle de görüşmek istiyor’.

Trabzon Valisi Nuri Okutan, Trabzon’da görev yapan eski valileri Trabzon’a davet etmiş. Trabzon’da birkaç gün kalacak olan eski valiler için bir de program hazırlanmış.

Vali Okutan’ı, bu organizasyon için ayrıca kutluyorum.

Akşam saatlerinde valilik özel kalem müdürü Hasan Kanber ile karşılaştık. ‘listeyi Bülent Deveci ve Faruk Ata’yı da ekle. Onlara da haber ver’ dedim.

Enver Hızlan ile Trabzon’dan ayrıldıktan sonra üç- beş kez telefon ile görüşmüştük. Uzun bir aradan sonra ilk kez karşı karşı geleceğiz ve geçmiş günleri yad edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.