AKP’yi Rizeli müdür mü ikiye böldü?

  AKP Trabzon teşkilatındaki kavganın; kimileri Ortahisar ilçesinin Rizeli Milli Eğitim Müdürünün görevden alınması ve tekrar görevine iade edilmesi ile başladığını, kimileri de kavganın yerel seçimden önce başladığını söylüyor. 
Geçenlerde bir yazımızda Ankara izlenimlerini aktarırken AKP Trabzon il başkanlığına yeni bir ismin geleceğini belirtmiştik. Ankara’daki hava bu şekilde idi.
Dün sabah saatlerinde il yönetiminin etkin bir ismi aradı ve partideki bu gelişmelere seyirci kaldığımızı. Eğriye eğri, doğruya doğru demediğimizi, yorum yapmadığımızı söyledi.

akp--(1).jpg
AKP’de sözlü de olsa kavga eden Muhammet Balta ve Haydar Revi eski arkadaşlar ve ikisi de il genel meclis üyeliğinden geldiler. Balta vekil oldu, Revi il başkanı. 
Haydar Revi aslında her zemin ve şartta Muhammet Balta’nın yanında olmuş, ona destek vermiş bir isim. Balta, vekil adaylığında ilk sırada yer almışsa bunu azda olsa Haydar Revi’ye borçlu. 
Ortahisar’ın Rizeli ilçe Milli Eğitim Müdürünün görevden alınması il başkanı ve yönetiminin kararı ile gerçekleşmişti. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, müdürün görevden alınmasına tepki göstermişti. Sonra vekil Bahar Ayvazoğlu ve Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, Milli Eğitim Bakanının makamına gitti ve müdür beyi tekrar görevine iade ettirdi. 
Haydar Revi başkanlığındaki 50 kişilik il yönetiminin kararı, Ahmet Metin Genç ve Muhammet Balta’nın hamlesi ile boşa çıktı. 
akp--(3).jpgGenişletilmiş il toplantısında Muhammed Balta’nın, il başkanı Haydar Revi ve il yönetimine yönelik sözleri aslında yenilir yutulur olmamasına rağmen, bu sözleri Haydar Revi de 50 kişilik il yönetimi de yedi yuttu. Hem de parti temsilcisi Elazığ milletvekili Mücahit Eryılmaz’ın huzurunda. 
                                               ******

  İl yönetim kurulunun etkili ismine, ‘Bu olaydan sonra neden istifa etmediniz, neden genel merkez düzeyinde tepki koymadınız’ diye sorduk.
‘Kongreye az bir zaman kaldı. Parti karışmasın, bölünmesin, dedik. Biz genel başkanımıza bağlıyız. Biz bu görevi Allah rızası için yapıyoruz’ dedi.
‘50 kişilik il yönetimi bir karar alacak ve bir veya iki vekil bu kararı hiçe sayacak. Vekil, uluorta il başkanı ve yönetimine de parmak sallayacak. eleştirilecek!’
Olacak iş değil… 
Bundan sonra ne olur?

akp--(2).jpgİl Başkanı Haydar Revi, siyasi yaşamını noktalar. İl yönetimindeki isimlerin belki üç beşi yeni yönetimde yer alır, geriz kalanlar bir daha yönetim yüzü göremez. 
Muhammet Balta ve Bahar Ayvazoğlu’nun geleceğini de Beştepe belirler.
                                                  ******

   AKP il başkanı ve teşkilat, hala partideki işleyişin farkında değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde il, ilçe Milli Eğitim ve okul müdürlerini birkaç istisna dışında, bakan, vekiller, parti il başkanları, teşkilatlar değil, Hükümetin Milli Eğitim Politikalarını yöneten ve yönlendiren öğretmen sendikaları belirler. Sendikanın onayı olmadan Milli Eğitimde yaprak kıpırdamaz.
Bu olayda bir başka ayrıntı daha var. O da Trabzon il ve ilçe Milli eğitim Müdürlerinin Rizeli ve de İmam Hatipli olmalarıdır. Baltayı taşa vurdun mu, baltanın ağzı körelir. AKP Trabzon il teşkilatı da baltayı taşa vurdu!

Selahattin Bektaş’ın eleştirisi!

  Trabzon Belediye Meclisi eski üyelerinden inşaat mühendisi, müteahhit Selahattin Bektaş, bize inceden bir atış yapmış. Bektaş kısa eleştirisinde şöyle dedi, 
‘Zaman zaman çok beğendiğim yazılarınız oluyor. Bugünkü (dün) ‘Ahmet Metin Genç’ ziyaret yazını okuyunca dünkü köşe yazında, ‘Güzide Uzun’ hakkındaki üslubunuz aklıma geldi. Size yakıştıramadım’.
selahattin.jpegBektaş, iki yazımızdaki üslubumuzu beğenmedi. Yani, Güzide Uzun’un bir yandan açıklamasına yer verip diğer yandan satır aralarında eleştirmemize kızdı, gönül koydu. Diğer yandan da Ahmet Metin Genç’in söylemlerine eleştiri getirmediğimize tepki gösterdi. 
Ahmet Metin Genç ile ilgili yazdıklarımız, bir ziyaret yazısı. Başkanı da satır aralarında eleştirebilirdik. Ama yapmadık. Çünkü zaman zaman zaten yapıyoruz.
Diğer yandan Güzide Uzun’un açıklamasına gelince, Kadınlar Pazarının yıkılması ve doğusundan geçip Hacıkasım’a kadar uzanan yol, Volkan Canalioğlu döneminde gündemde idi. Hatta yanılmıyorsak 4 şeritti. Önceki belediye yönetimi de iki şeride indirdi. 
  Kadınlar Pazarı yıkılacağına göre yaklaşık 100 civarındaki esnafın, iki yıl kepenk kapatması mümkün değil. Geçici de olsa bir yere taşınması gerekir. Büyükşehir Belediyesi göze hoş görünmese de kale surları dibinde, bir iki yıl öncesine kadar evler işyerleri olan alanı bu esnaf için düzenliyor. İki yıl sonra da yıkılacak. Eleştiri iyi güzel de bir de alternatif sunacaksın. Ayrıca eleştiriyi zamanında yapacaksın, iş işten geçtikten sonra değil!

Bekir Sıtkı Tarım ve MHP’lilerin ziyareti!

bekir-sitki.jpg‘MHP kış uykusunda mı?’ başlıklı yazımız, MHP il başkanı Bekir Sıtkı Tarım ve il yönetiminin tepkisine neden oldu. Aslında, yazıda birini, birilerini suçlayıcı ifade de yoktu. 
Önceki gün akşam saatlerinde il başkan yardımcısı Ali Rıza Kar, dün de il başkanı Bekir Sıtkı Tarım ve il yöneticileri ziyaretimize geldi.
Ali Rıza Kar, MHP’nin ülkenin birlik ve beraberliği için hükümeti desteklediğini, partilerinin Trabzon’da iyi çalıştığını söyledi.
İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım ise, hiçbir göreve talip olmadığını belirterek, ‘Sabah evden çıkıyorum, akşama kadar sokaktayım, vatandaşı dinliyorum. Bana 32 yıl önce ülkü ocaklarında görev verilmişti. Birkaç yıl önce de MHP de il başkanı olarak görev verildi. Görevimi layıkıyla da yerine getiriyorum. Hükümeti, maddi çıkar için değil ülkenin birliği, beraberliği ve bekası için destekliyoruz. İl ve ilçe yönetim kurulları olarak uyum içerisinde çalışıyoruz. bekir-sitki1.jpgVatandaşta bizim nasıl gayret sarf ettiğimizi görüyor, biliyor’ dedi.
MHP il Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, ‘çalışıyoruz’ dediğine göre çalışıyorlardır.  

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar