AKP’yi zor günler bekliyor!

Bu satırları dün öğle saatlerinde yazdığım için, ‘seçim sonuçları üzerine yorum yapamayacağım’, desem de, yine de muhtemelen çıkmasını beklediğim sonuçlar üzerine birkaç cümle yazacağım.

AKP, yalnız Trabzon’da değil Türkiye’de belki üç-beş puan düşüş gösterir o kadar! 10 puan da düşse önemli değil!

Sebebi, nedeni net ve açık!
Mesela; Trabzon’da kaç cami var?  2 bine yakın. Her camide bir veya iki namaz kıldırma memuru, din görevlisi bulunur. Bu kesimin eşi, babası anası vs. ile oy potansiyeli en az 10 bin kişi! Camilerin her birinin ortalama 20 cemaati olsa, 40 bin kişi de buradan. Etti 50 bin. Bu 50 binin 30 ile 40 bini çakılı oydur.

Trabzon’daki İmam Hatip mezunları ile Kuran Kursları çevresinde de bir 20 bin kişi bulunsa, eşleri ve babaları ile birlikte etti sana 60 bin! Valilikte sosyal yardımlaşma fonundan kaç kişi kumanya yardım alıyor bilmiyorum. Tahminim 20 bin kişi vardır. Eşleri ve aileleri ile birlikte 40 bin de bu kesimi saydığımızda, ortaya 150 bin civarında bir rakam çıkıyor. Birde köylerden gelecek oylar var. Üçte biri fire verse, demek ki AKP Trabzon’da seçime 100 bin oy avantaj ile başlıyor. Bunun anlamı seçimde en az yüzde 40 civarında oy alması demektir.

Ben olayı bu şekilde değerlendiriyorum… Ve AKP’nin aldığı oyun en az yüzde 60’ının toplumun üreten, vergi veren, çalışan, okuyan kesimini yansıtmadığını düşünüyorum.

Şimdi kimileri, ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ söylemini sarılıyor. Bu gün bu söyleme sarılanların yarısı dün ‘Egemenlik Allah’ındır’ derdi. Ama bugün, o çevre sözde de olsa Egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğunu söylüyor.

Ben de, gerçek anlamda egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olması gerektiğine inananlardanım.

Ama Türkiye’de bu söylem, geçmişte kaldı.

Artık şimdi egemenlik Allah’ın, dinin ve de ‘Dolar’ındır.

…Ki, göstergeler, yaşanan olaylar ve eylemler bu doğrultudadır.

Tüm bu gerçekler ortada iken, seçim üzerine nasıl yorum yapabiliriz ki!

Diyeceksiniz ki, AKP’ye oy verenleri mi eleştiriyorsun?

Kesinlikle hayır. Ne ekersen onu biçersin özdeyişinde olduğu AKP ekileni biçiyor.

Bu kesimin seçtiği insanların istisnalar dışında tamamı okumuş, yazmış, dünyada olup bitenleri takip eden, vatanını, milletini seven insanlar.

Evet doğru, bunda kuşku yok!

Ama icraata baktığımızda, ülkede olup bitenleri alt alta yazdığımızda ortaya şu çıkıyor, bu parti içerisinde bu büyük çoğunluğun yaptırım gücü bir yana, yöneten ve yönlendiren ana kadroya bile karşı çıkamıyor. Onlar da siyaseten, koltuk uğruna olan bitene göz yumuyor!

Xxx

Cami eksenli siyasetin tavan yaptığı ülkelerde, gerçeklerle yüzleşme şansımız yoktur.

Karşı çıksan, hemen seni din karşıtı, din düşmanı ilan ediyorlar. Dirensen, can güvenliğin kalmıyor. Çünkü bu kesim içerisinde dine ve dini değerlere o kadar bağlı ve bağımlı insanlar var ki, ne yapacaklarını kestirmen mümkün değil… Ki, bu kesim gücü de maalesef iktidarlardan alıyor.

Bunca yıldır okurum, yazarım, gezerim, irdelerim, incelerim.

Türkiye gibi ülkelerde, en büyük güç devlet gücüdür. Devleti yöneten iktidarların gücüdür. Batı ülkelerinde iktidarlar gücü yasalardan alırlar. Bir parti iktidarda da olsa hukuk önünde, yasalar çerçevesinde muhalefetle aynı kulvardadır. Ya Türkiye’de nasıl? Nasıl olduğunu 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda ve sonraki gelişmelerde gördük, görüyoruz.

Bir ülkede sistem erozyona uğramışsa, hukuk işlemiyorsa, ülkenin temel çivileri gevşemişse, o ülkeyi yöneten parti veya partiler farklı teknik ve propagandalarla toplumun yüzde 40’ının değil 60’ının oyunu ve desteğini alsalar bile ülkeyi kolay kolay yönetemezler. Hele bu devirde asla!

Sonuç olarak; Yerel seçimden galip çıkan AKP ve Başbakan’ı zorlu bir süreç bekliyor. Bu süreçte Türkiye parçalanabilir de, başka şeyler de olabilir! O nedenle iktidar, din eksenli ideolojiyi bırakıp çağdaş batı standartlarına uygun bir sistemle yoluna devam etmelidir. Etmemekte ısrar etmesi ve izlediği politikaları devam ettirmesi Türkiye’nin hayrına olmayacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.