Akşener 10 Mart’ta geliyor!

Dün sabah saatlerinde İYİ Parti Trabzon il Başkanı Hasan Saka aradı. ‘İYİ Parti’nin yedeklerle birlikte 60 yöneticisi gece gündüz çalışıyor. Yalnız il yönetimimiz değil ilçelerimizdeki yöneticilerimiz de arı gibi çalışıyor. Biz tabelamızı astığımız günden itibaren sokak sokak dolaşıyoruz. Bize haksızlık etmeyin’ dedi.

meral_aksener_kimdir_biyografisi_ve_memleketi_1508918963_2855.jpg

İYİ Parti ile aktif siyasete başladığını belirten Hasan Saka, ‘Partimiz bir kitle partisi. Yönetimimizde geçmişte farklı partilerde görev alan arkadaşlarımız var. Ama hepimiz yeni bir ruhla, heyecanla işe koyulduk. Biz iktidara yürümek için yola koyulduk. Teşkilatlarımızı kurmak epey zaman aldı. İki aydır parti binamız ile uğraştık. Kurucu yönetim olarak gece gündüz çalıştık, çalışıyoruz. Trabzon’un her yerinde varız’ dedi.

İYİ Parti’nin, ‘demokrat’ bir parti olduğunu söyleyen Hasan Saka, ‘Bizde dayatma veya uzaktan kumanda yoktur. Konuları ve yapacağımız işleri yönetim kurulunda tartışırız, görüş alırız ve kararı ondan sonra veririz. Yönetim Kurulu olarak, akademik ve büyüklerimizden oluşturacağımız iki kurulumuz olacak. Bu kurullardan görüş alacağız. Bu kurullar bir yerde danışma heyetleri olacak. Mahallelerimizde örgütlenmeye başladık. İl ve ilçe yöneticileri ile mahalle temsilcilerimiz, üye kaydına başladı. Üye kaydında kısıtlama söz konusu değildir. Ancak, bazı kriterlerimiz de vardır’ diye konuştu.

***

Hasan Saka, İYİ Parti Trabzon il ve Ortahisar ilçe merkezlerinin açılışının son anda bir değişiklik olmazsa, 10 Mart Cumartesi günü gerçekleşeceğini söyledi. Saka, ‘Genel Merkezle tarih konusunda şimdilik mutabakata vardık. Belirlenen tarih 10 Mart.  Genel Başkanımız sayın Meral Akşener, 10 Mart’ta Trabzon’a teşrif edecek, kongremize katılacak ve parti il merkezimizin açılışını yapacak’ dedi.

Saka, kongre için 19 Mayıs spor salonunu talep ettiklerini ancak henüz olumlu cevap alamadıklarını belirterek, ‘Kongremizi 19 Mayıs spor salonunda yapmak istedik. Girişimde bulunduk, olumlu sonuç alamadık. İYİ Parti yaydan çıkmış bir ok misali, hedefe kilitlenmiştir. Ulusal ve yerel medya ambargosu ile karşı karşıyayız. Bu da yetmiyor, sözde anketlerle partimiz üzerinde olumsuz algı yaratmaya çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, İYİ Parti’nin iktidar yürüyüşünü engelleyemezler’ şeklinde konuştu.

Parti içi muhalefet

akşener-007.jpg

İYİ Parti il Başkanı Hasan Saka, il teşkilatının kurulması ile birlikte parti içerisinde bir muhalefetin olduğunu işaret ederek, ‘Bazı arkadaşlarımız, partimize değil bize muhalifler. Partilerde bu tür parti içi muhaliflik olabilir. Sonuçta, partimiz emir komuta zinciri ekseninde yürüyen bir parti değil. Demokrat bir parti… Bu partide bugün biz varız, yarın başkaları olacak’ dedi.

Denizkızı Eftelya ve sihirbazlar!

Temel Kahveci

temel-kahveci.jpg

Çocukluğumuzda Trabzon'da fuar kurulurdu. Tam da fındık ayına denk gelirdi. Çünkü bu ayda millette para olurdu ve biz fuarda fındık paralarıyla eğlenirdik; dönme dolaplar, salıncaklar, hele bul karayı al parayı; düzenbazlarının tezgahına kolay düşerdik, çocuktuk sonuçta. 

Sihirbazlar olurdu fuarda. Şapkadan kuş çıkarırlar, bazılarını yumurtlatırlardı. Bir de yuvarlak duvarlı bir stantta dolaşan motorlar vardı, neden ve nasıl yere çakılmadıklarını merak ederek hayranlıkla izlerdik. Henüz merkezkaç kuvvetini bilmezdik.

Su dolu akvaryumda kuyruğunu sallayarak uzanan denizkızı Eftelya'ya biterdik. Akvaryum öyle düzenlemiştir ki biz Eftelya’yı gerçekten suyun içinde görürdük. Bir insan olsa suyun içinde nasıl nefes alır ve yaşardı ki. Biz de güya salak değildik ama düzenek bizi bu yalana inanmaya ikna ederdi. Dünya bizim gibi kandırılan salaklarla doluydu ve hala durumda bir değişiklik yok. Denizkızı hikayelerini aylarca denizde abaza kalan gemicilerin uydurduğunu nerden bilebilirdik ki? 

Psikolojinin insanlara neleri gerçek, neleri yalan sandırttığını da bilmezdik. Biz yine de bu olanlarda bir aldatmaca olacağını düşünerek her şeye kuşkuyla bakar, her şeyde bir açık arardık ama bir açık bulamazdık. Parayı almak isteyenlerin bu kadar uzman olduğunu bilemezdik. Hele bizim fındık paralarını almak için sistem kurduklarını akıl dahi edemezdik. 

Çok zaman sonra basit sayılabilecek sihirbaz numaralarının bir kaçını öğrenince anlıyorsun ki, sihirbaz bizi bir şeye yoğunlaştırırken ve bizim dikkatimizi oraya toplarken kendi amacını gerçekleştiriyordu. Biz de hayretle, ‘vay be!’ diyorduk. İllüzyonizm böyle bir şeydi. 

Günümüze geliyoruz ve siyasetin en büyük illüzyonizm olduğunu fark ediyoruz ama neye yarar? Herkes efsunlanmış gibi cambaza bakıyor. Genç genç delikanlılar toprağa düşüyormuş, hiç önemi yok. Önemli olan, Cambazın tellerin üzerinde nasıl yürüdüğüydü. Gerçekten iyi yürüyordu. Amerika'nın silahlarıyla Amerika'ya kafa tutuyorduk ve en büyük alkışı da burada alıyorduk. Amerika'yı Ortadoğu'dan silip atacak, Osmanlı tokadının ne olduğunu ona gösterecektik. Aklıma o fuardaki sıradan sihirbaz geldi. Tavşandan kuşu çıkarmak için bir çaba harcarken bunların bunca yalan için bir çabaları bile yok. Çünkü Milleti bir başörtüsüyle zaten hipnoz ederek başlamışlardı aldatmaya.

Dün hain, terörist dediklerini Merkel'le görüştükten sonra salıveriyorlar ve kimse bundan huylanmıyor. Bugünlerde yine aklıma o fuar geliyor; denizkızı Eftelya ve sihirbazlar. Nerden bilebilirdim ki, en büyük sihirbazlar Ankara'da otururmuş.

s-bf7c064fe97e5db8111162c32cbd26a96c03b4d1.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar