Akşener’in mitingi!

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Meral Akşener, iki ay kadar önce il merkezinin açılışı için Trabzon’a gelmişti. Akşener, dün ise 24 Haziran seçimi öncesi geldi.

İYİ Parti, yeni kurulan ve seçime CHP’li 15 vekilin partilerinden istifa edip İYİ Parti’ye katılması ile girebilen bir parti…

İYİ Parti’nin ana çekirdeğini her ne kadar MHP’den ayrılanlar oluştursa da eski ANAP ve DP’lilerin önemli bir bölümü de yeni partide. İYİ Parti’nin bir başka avantajı ise kadınların ağırlıkta olması. Bugün Türkiye’de kadınların ağırlıkta olduğu parti İYİ Parti denilebilir. Bunun nedeni de partinin genel başkanının kadın olması.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin mitingi yağışlı bir havada oldu. İnsanlar miting alanı dışında saçak veya ağaç altlarına sığınmışlardı. Meral Akşener’in mitingi ise güneşli ve sıcak havada idi. Güneşten bunalanlar Meydan Parkı içerisindeki ağaçların altına kümelenmişti.

İYİ Parti, TBMM’de grubu bulanan partiler gibi hazine yardımı alamayan bir parti. Yerel yönetimlerde yoklar. Kamu kurumlarında çalışan memur ve işçi ise, ‘Ne olur ne olmaz, fişleniriz’ korkusuyla mitinge katılmamışlar. İYİ Parti, İŞKUR vasıtasıyla binlerce kişiye geçici de olsa iş verememiş bir parti. Dini vakıf, cemaat dernekleri ve STÖ’lerde de yok. İlçelerden ve köylerden ‘bindirilmiş kıta’ tabir edilen kitle yoktu. Mitinge katılanlar kendi imkanlarıyla alana geldiler. Ayrıca, mitingin cumartesi günü öğle saatlerinde yapılması da bir başka handikaptı. Çünkü kent merkezi ve ilçelerdeki vatandaşların birçoğu köylerinde ve yaylalarda idi. Bütün bu yoklara ve olumsuzluklara rağmen İYİ Parti’nin Trabzon mitingi hiç de fena değildi.

Miting alanının bir kenarında DP il başkanı Ali Akar, eski DYP milletvekili Mehmet Çakıroğlu, diğer yandan ANAP’lı Galip Keleş ve çok sayıda eski partili arkadaşı. Güneydoğu gazisi Demokrat Partili Metin Yılmaz, ‘Bizimkiler mitingde idi. Meral hanımdan ümitliyim’ derken, Meydan Parkının iç bölgesinde Türk Ocağı eski başkanı Mithat Kerim Aslan bir grup arkadaşıyla Akşener’i dinliyordu. MHP ve Ülkü Ocaklarının eski başkan ve üyeleri de alanda idi. Çok sayıda Kamu-Sen üyesi ve eski öğretmen gözümüze ilişti. MHP Trabzon teşkilatının bir dönemler önde gelen isimleri de parkta idi.

Miting alanında az sayıda CHP’li de vardı.  Akşener’in konuşma platformunun ön tarafını kadınlar doldurmuştu.

Akşener’in kalabalığına bakarak, İYİ Parti Trabzon’da şu kadar, bu kadar oy alır şeklinde tahmin yürütmek zor. Ancak, gözlemlediğimiz kadarıyla İYİ Parti’nin Trabzon’da biri garanti. Çünkü geçmişte MHP’ye oy verenlerin büyük bir ekseriyeti İYİ Parti çatısı altında. Bunun yanı sıra eski ANAP ve DP’liler de İYİ Parti’ye yeşil ışık yakmış durumda. İYİ Parti iki yapabilir mi? 100 ila 110 bin arası oy alırsa yapabilir. Bu arada SP’yi de unutmamak lazım. 45-50 bini aştığında rahatlıkla bir vekil çıkarabilir.

İttifak işinin faturası bize öyle geliyor ki AK Parti’ye kesilecek gibi. Kim ne derse desin, ittifak sistemi AK Parti’nin aleyhine. İttifak olmasaydı, AK Parti Trabzon’da banko 4 çıkarırdı. Şimdi, 4 vekillik tehlikede.

Sonuç olarak, 24 Haziran seçimlerini hiçbir parti çantada keklik olarak görmemeli. 24 Haziran’da, ‘Dip dalgası’ olabilir. Olacağına dair işaretler de var. Bu işaretlerden biri meydanlar, diğeri de kararsız ve renk vermeyen seçmen.          

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum