Akşener’in partisinde kimler olacak?

Trabzon’da Meral Akşener’in kuracağı yeni partide görev almak için onlarca kişinin ismi geçmeye başladı. MHP’nin Trabzon’daki önemli isimlerinin yanısıra DP’den, eski ANAP’lılardan, CHP’den ve AKP’den bazı isimlerin, yeni partide yer alacağı bildirildi. Edinilen bilgilere göre AKP’den istifa eden Süleyman Aydoğdu başta olmak üzere geçmişte merkez sağda siyaset yapan önemli isimler, Akşener’in kuracağı yeni partiye destek veriyor. ANAP’ta önemli görevler üstlenmiş bir ismin de yeni partinin Trabzon kurucu il yönetiminde yer alacağı bildirildi. MHP’de uzun yıllar görev almış isimlerin büyük bölümüne, yeni partinin il ve ilçe teşkilatlarında görev verilmeyeceği öğrenildi.

akşener-004.jpg

Dedeler torun sevsin!

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayında yapılacak olan seçimlerinde, meclis üyesi ve daha sonra yönetime girmek isteyen aday adayları çalışmalarını sürdürüyor. TTSO’nun genç üyeleri, odada yıllardır görev yapan büyüklerine mesaj gönderdiler ve ‘Dedeler artık evlerinde torunlarını sevsinler. Bize yol versinler’ dediler.

Cora her yerde!

cora-her-yerde.jpg

AKP’nin en genç milletvekillerinden biri olan Salih Cora, gerçekten dur durak bilmiyor. Seçim bölgesi Trabzon’da gezi ve incelemelerini sürdüren Salih Cora, geçenlerde Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan ile birlikte Sümela- Çakırgöl yolunda incelemelerde bulundu. Cora, yolun yapımcı firması patronu olan Şenol Keleşoğlu ile bir süre görüştü. Cora, ‘Sümela-Çakırgöl yolunu bitirmek için ne gerekiyorsa yapılacaktır’ dedi.

Kamu denetçiliğini anlatacak!

kamu.jpeg

Milli görüş geleneğinin önemli isimlerinden kamu baş denetçisi Şeref Malkoç, memleketi Trabzon’da ‘Ombudsman halkla buluşuyor’ etkinlikleri çerçevesinde muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya gelecek. 26 Ekimde gerçekleştirilecek olan toplantıda Malkoç, katılımcıları dinleyecek ve  kamu denetçiliğini anlatacak.

Oktay Saral ile görüştü!

Ankara’da bir dizi ziyarette bulunan işadamı Adem Keleş, önceki gün Cumhurbaşkanı danışmanlarından eski vekil Oktay Saral ile görüştü. Geçtiğimiz dönem TBMM’nin en aktif vekillerinden biri olan Cumhurbaşkanı danışmanı Oktay Saral’ın, Trabzon’daki gelişmeleri yakından takip ettiği bildirildi. Bu arada Adem Keleş’in Ankara’da AKP genel merkezinde de bazı görüşmeler yaptığı öğrenildi.

Park polisine tam not!

İstanbul’da yaklaşık iki yıl önce park polis birimi kurulmuştu. Polis ve belediye görevlilerinden oluşan park polisi, İstanbul’da büyük başarı elde etmişti. Trabzon’da bir iki ay önce benzer bir birim kuruldu. İki polis ve iki belediye görevlisinden oluşan, park polis timi, parklarda nahoş eylem yapanlara göz açtırmıyor. Emniyet ve belediyenin ortaklaşa yürüttüğü bu projeden memnun olan vatandaşlar, ‘Artık çoluğumuzu çocuğumuzu rahatlıkla parklara gönderebiliyoruz’ diyorlar.

Aşık yaylalarda!

Son genel seçimde AKP’den Trabzon’da milletvekili aday adayı olan, ANAP eski milletvekili ve eski bakanlardan Eyüp Aşık, bugünlerde Trabzon yaylalarını geziyor. Yakın dostu işadamı Osman İlyas ile Trabzon’un güneydoğu bölgesindeki yaylaları gezen Eyüp Aşık, ‘Yaylalarda hayat var. İşim olmazsa yaz kış yaylalarda kalırım’ dedi.

Ovit Tüneli turist çekecekmiş!

Rize-Erzurum karayolunu iki saat kısaltan Ovit tünelinin, Rize’ye İranlı turistleri çekeceği açıklanmış. İran’dan Türkiye’ye gelenler genelde Erzurum üzerinden batıya veya Trabzon’a geliyorlar. Trabzon’dan da batı bölgelerine gidiyorlar. Rizelilere göre Ovit tüneli ile İranlılar artık Trabzon’a değil Rize’ye geleceklermiş. Erzurum’dan Zigana üzeri Trabzon’a 4 ile 6 saat arasında geliniyor, Erzurum’dan Ovit üzerinden Rize’ye de hemen hemen aynı sürede geliniyor. Rizeliler ‘Ovit tüneli Rize’ye turist kazandıracak’ dediklerine göre mutlaka bir bildikleri vardır!

Rize’nin fethi!

Bir yerel gazetenin kulis köşesinde yer alan habere göre AKP Rize milletvekili Hasan Karal, önceki gün bir mesaj yayınlamış ve Rize’nin fethini kutlamış. Gazetenin haberine göre Rize’nin fethinin fikir babası TBMM başkanı İsmail Kahraman’mış!

Tarih kitaplarında, tarihi vesika ve kaynaklarda Rize’nin fethi kayıtlarına değil söylemlerine bile rastlanmadı. Fatih Sultan Mehmet 1461’in Haziran ayının son günlerinde Erzincan’dan Zigana’yı aşarak Maçka vadisinden Trabzon kale surlarının önüne geldi. Trabzon kalesini kuşattı, epey şehit verdi ve ordusunu Boztepe’nin kuzey batısında konaklattı. Trabzon’un bazı tarihi kaynaklara göre 5 hafta muhasara altında tuttu. Donanma Akçakale açıklarında göründüğü esnada, kral David teslim olduğunu bildirdi. Fatih’in Trabzon’u fethetmesinin tarihini 15 Ağustos olarak belirtirken Türk ve bazı yabancı tarihçiler fetih tarihinin 26 Eylül olduğunu söylüyorlar. Fatih, Trabzon İmparatorluğunu fethetmesi ile imparatorluğun taşradaki ilçe ve köyleri de teslim bayrağını çekti. O tarihlerde Trabzon’un bir ilçesi olan Rize de fethedilmiş oldu. Dolayısıyla, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, Trabzon’un fetih tarihini Rize’nin fetih tarihi olarak kabul etmesi, bu açıdan doğru bir yaklaşımdır. Bölgedeki diğer yerleşim yerlerinin fetih tarihi de Trabzon’un fetih tarihidir. Artık bundan böyle her ilçe, köy ve il Trabzon’un fetih tarihi gününde, fetih bayramı kutlayabilirler.

****

Ciddi bir öneri!

Homeland dizisi, ABD ve Avrupa devletlerinin, Rusya’nın ve dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkan Cihadcı İslami hareketlerin tarihi ve siyasi ve sosyolojik ipuçları, özellikleri hakkında sayısız ipucu veren çok önemli bir dizidir. Homeland "fiction" dır. Yani yazılmış bir senaryosu vardır. Ama bu "fiction" olgularla yani "fact"lerle çok ciddi araştırmaları arka planda varsaymamızı gerektiren ilişkilere oturtulmuştur.

Oyuncular, sinema teknikleri bakımından da değerli bir dizidir. Ama benim bu "dizi"yi seyretmenizi önermem, üstünde yaşadığımız dünyada CIA nedir, FBI nedir, homojen midirler, CIA ABD'de seçilmiş Başkan'ın kabinesinin siyasi kontrolünde midir? siyasi kontrolünde olabilir mi gibi çok önemli sorular ve sorunlar hakkında birçok önemli ipucunu, işareti önümüze koyuyor olmasıdır.

Dizinin ilk beş yılı sorunsuz bir şekilde "Homeland izle" komutu ile Google da ulaşılacak adreslerden indirilebilmektedir. (Prof. Dr.Yahya Sezai Tezel)

Önceki ve Sonraki Yazılar